İbrahim Halil Er

ibrahimhaliler@istiklal.com.tr
08 Haziran 2022 Çarşamba
27 MAYIS DARBESİ-4

27 Mayıs 1960’da Milli Birlik Komitesi adı altında toplanmış bir grup subay, emirleri altındaki askeri birliklerle birlikte Ankara ve İstanbul’daki bazı önemli noktaları ele geçirdi ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına yönetime el koyduklarını açıkladı.

07 Haziran 2022 Salı
27 MAYIS DARBESİ AMERİKA VE İNGİLİZ YAPIMIDIR

Aşağıda anlatacağımız süreç ne kadar tanıdık değil mi? Ordu Göreve pankartları 28 şubatta her gün çıkartılmaya başlandı. Özgürlüğün ve demokrasinin kalesi olması gereken üniversite öğretim görevlileri faşist, dikata ve totaliter bir rejim özlemi ile orduyu göreve çağırdılar.

06 Haziran 2022 Pazartesi
27 Mayıs Darbesine Zemin Hazırlayan Olaylar

27 Mayıs Darbesine zemin hazırlayan olayları iyi öğrenelim. Çünkü benzerini hep yapıyorlar. Şu anda bile benzer senaryolar yapılıyor. En son Ak Parti hükümetine karşı "Velevki başörtüsü taksa ne olur" cümlesinden dolayı kapanma davası açıldı, e-muhtıra verildi.

03 Haziran 2022 Cuma
İSTANBUL'UN AHİR ZAMANDA FETHEDİLECEĞİ İLE İLGİLİ HADİSLER

İstanbul'un fethi ile ilgili kutubu sitte'de geçen hadisler, daha çok buranın ahir zamandaki fethiyle ilgilidir. Özellikle selefiler ve bazı aşırı Arap milliyetçileri İstanbul'un fethini küçümsemek ve diğer hadiste geçen burayı alan komutana olan övgüyü Fatihe mal etmemek için öne sürmektedirler.

02 Haziran 2022 Perşembe
HABERLERLE 27 MAYIS DARBESİNE ZEMİN OLUŞTURMA

Haberlerle darbeye zemin hazırlama olayını iyi öğrenelim. Haberleri masum bir fikir özgürlüğü veya eleştirisi diye yorumlamayalım. En son 28 Şubat olaylarında Sincan'daki basit bir tiyatro olayı ve Başbakanın iftar yemeğinde kanaat önderlerinin konuk edilmesi haberleri gerekçe gösterilmedi mi?

01 Haziran 2022 Çarşamba
27 MAYIS DARBESİ'NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

27 Mayıs darbesi sol kesimin öve öve bitiremediği bir darbe olmuştur. Çünkü onlara göre dinci muhafazakar bir iktidar sona ermiştir. Geleneksel olarak solun özgürlük ve insan haklarını dikkate aldığı düşüncesi  Türkiye’de dikkate alınmamaktadır.

31 Mayıs 2022 Salı
İSTANBUL'UN FETHİ İLE İLGİLİ HADİS

Televizyon programında malesef zaman yokluğundan bu konuyu yeterince konuşamadım. Bu nedenle hazırladığım notları buraya ekliyorum. Fatih, İstanbul'u ilk alan İslam komutanıdır ve övgüye mazhar olmuştur.

15 Ocak 2022 Cumartesi
Suriye İç Savaşı Karşısında İran

İran’ın Ortadoğu ve özellikle Suriye politikasını anlamak için ilk olarak İran’ı tanımamız gerekir. Ortadoğu’daki en karışık ve incelenmesi zor devletlerden biri olan İran’ı anladığımızda Ortadoğu’da neler olup bittiğine de daha yakından bakabiliriz.

14 Ocak 2022 Cuma
Timur'un Ettikleri ve Günümüz

Bugün bazı milliyetçi çevreler Timur'u yere göğe sığdıramaz ve Emir Timur derken aslında o, Altınorda devleti gibi müesses oturmuş devleti darmadağınık ederek Ruslar'ın önünü açtı ve Türk dünyasını Rusya'ya armağan etti.

03 Aralık 2021 Cuma
TARİH BOYUNCA RUSLARLA SAVAŞ

Son ikiyüzyıldır Ruslarla hep savaştık ve bu savaşlarda bir iki küçük başarı dışında hep kaybettik. Ruslarla savaşmayı düşünenler önce yapılan bu savaşları ve yenilgilerin nedenleri iyice bir araştırmalıdırlar...