İbrahim Halil Er

İbrahim Halil Er

ibrahimhaliler@istiklal.com.tr
23 Şubat 2020 Pazar
SİYASAL İSLAMIN NİMETİNİ YILLARCA YİYENLER NEDEN ŞİMDİ SİYASAL İSLAMA DİL UZATIYORLAR?

Düne kadar siyasal islam'ın nimetlerini yaşayan ve bu sayede en üst makamlara kadar gelenler, konjüktür değişince ve siyasal islam kan kaybedince yeni çevrelerine şirin gözükmek, destek almak için bu sefer siyasal islam'ı kötülemeye başladılar.

13 Şubat 2020 Perşembe
Suriye savaşı, bir Türk - İran savaşına dönüşür mü?

Bu süreç uzarsa gideceği yer orası olabilir, ancak ne Türk tarafı ve ne de İran tarafı böyle bir duruma düşmek istemiyor... en büyük güvencemiz bu irade... ama Suriye konusu iki tarafı karşı karşıya getirecek gibi...

02 Şubat 2020 Pazar
DÖRT HAK MEZHEP KAVRAMI NASIL SİSTEMATİK HALE GELDİ?

Sünni mezheplerin dört mezheple sınırlandırılması ve bu mezheplerin dört hak mezhep ekseninde formel hale gelmesinin tarihsel süreci hakkında bir analiz yapmış olacağız...

22 Ocak 2020 Çarşamba
İran’ın İslamlaşması

İslam, insanlar arasında eşitlik getirdiği için daha önceleri dinî baskı görenler, hızla Müslümanlaştılar. Ayrıca, İranlıların eski dinlerinin birçok özelliği İslam’da da bulunuyordu. Fakat yine de İslam, İran’a eski Zerdüşt, Mazdek ve Mani dinine göre daha akılcı ve sevimli geliyordu.

14 Ocak 2020 Salı
İran köklü bir devlet mi?

1907 yılında ruslarla iranı paylaşan ingilizler iran petrollerini daha iyi hüpletmek için iran’da şii türk kökenli kaçar hanedanından ahmet şah’a 1923’de darbe yapıp kara cahil rıza ‘yı başbakan yaptı.

06 Ocak 2020 Pazartesi
BİR ÜCRETLİ ÖĞRETMENİN FERYADI

Sayın Cumhurbaşkanım kimi kime şikayet edeceğim. Canımı çok yaktınız. Kalbimi çok kırdınız. Bu kadar görmezden gelinmeyecek ne yaptık sizlere? 8 yıldır ücretli öğretmenim. Öğrencilerim hep çok sevdiler.

11 Aralık 2019 Çarşamba
HRİSTİYAN BİR KADIN YÜZYILLARCA MÜSLÜMANLARI PERİŞAN ETTİ

İlhanlılar, önceleri putperest olmalarına rağmen, Hulagu’nun eşi Dokuz Hatun’un Nasturi olması nedeniyle Hristiyan-Nasturilere ilgi gösterdiler. Yakın Doğudaki Haçlılar ve özellikle Ermeniler, Moğollarla işbirliğine girdiler.

18 Kasım 2019 Pazartesi
OSMANLILAR BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA ALMANLAR’LA MÜCADELE ETTİLER Mİ?

Şimdi bazıları diyecek ki tabi ki etmediler, nerden çıkarıyorsun böyle şeyleri? diye...Onlara kızmıyorum, çünkü bize ezberletilmiş bir tarih var ve zihnimiz bunun dışında bir şeyi almıyor, alamıyor çünkü lüzumsuz bir sürü bilgiyle doldurdular, sonra da düşünmeyelim diye geçim derdi, iş derdi, evlilik, kadın derdi, çocuk derdiyle bizi oyaladılar.

05 Kasım 2019 Salı
Savas stratejisi

Savaşta bir çok cephede ayni anda  savasamazsiniz (birinci dunya savasindaki sorunumuz ayni anda bir çok cephede savasmak zorunda kalmamizdi). Ordunuzu parçalayıp tüm cephelere gönderirseniz merkezin zayıf düşer ve güçlü bir saldırı ile kaybedersin. Kanatlarda başarılı olsan bile kalpte yani merkezde zayifsan kaybedersin.

04 Kasım 2019 Pazartesi
Kaşıkçı Elmasının İsminin Kökeni

Osmanlı Devletinin en önemli hazinelerinden olan 24 kıratlık büyük elmas aslında tesadüfen bulunmuştur. Eğri kapı yakınlarındaki bir gübre yığını üzerinde fakir bir adam tarafından tesadüfen bulundu. Adam bulduğu şeyin değerinden habersiz olduğundan onu üç kaşıkla değiştirdi. İşte bu elmasa kaşıkçı elması denilmesinin nedeni de bu olay olmuştur.