Hüseyin Arif Çakmak

huseyinarifcakmak@istiklal.com.tr
02 Nisan 2020 Perşembe
TALEBE GÖRE FETVA

Türkiye yakın tarihte çok siyasetçi gördü ve görmekte.  Bugünlerde bir torba dağılıyor. Üzerinde Cumhurbaşkanlığı amblemi var. Ayrıca Cumhurbaşkanının adı ve imzası var...

30 Mart 2020 Pazartesi
NEREDE YANLIŞ YAPTIK? 

Çin’de ortaya çıktığı söylenen ve Çin’in de ABD’li askerlerden bulaştığı ifade edilen koronavirüs dünyayı alt-üst etmeye devam ediyor. Aldığım istihbarata göre; ABD’de vaka sayısı 5-10 bin arası artıyor...

16 Mart 2020 Pazartesi
ADAM OLMAK

Ece Üner ne demiş? “Virüs mü, fırsatçılar mı daha hızlı yayılıyor, bilemedik. Koronavirüs geliyor maske fiyatı 5 katına, makarna fiyatı 3 katına çıkıyor.”  Yalan mı? 

08 Mart 2020 Pazar
ERASMUS VE TÜRK GENÇLİĞİ -2

Bu bölümde bir akademisyen dostumuzun bana gönderdiği bir değerlendirmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Burada 2009 yılında Erasmus programına iştirak eden bir grup öğrencilerle yapılan çalışmaya yer verilmiştir...

07 Mart 2020 Cumartesi
ERASMUS VE TÜRK GENÇLİĞİ -1

Benim bir gazeteci olarak üniversitelerde uygulanmakta olan Erasmus programı çok dikkatimi çekiyor. Yurt dışı seyahatlerimde şahit olduğum olaylar var. Bir akademisyen dostumun bana anlattıklarından bazı bilgileri paylaşmak istiyorum...

29 Ocak 2020 Çarşamba
“DAVA ADAMLIĞI” VE HÜSRAN…

Son çeyrek asırda “Dava adamlığıyla” yola çıkan nicelerini gördük; Hangisini söyleyeyim? “Altın nesil” palavrasıyla milletimizin gençliğini dinlerarası diyalog ile İslam’dan uzaklaştıran FETÖ’yu mu, hatırlatayım? 1997’de Papa ile görüşerek “Sizin misyonunuzun parçası olmak istiyorum” diyen F. Gülen ile 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kadar “kucak kucağa” olan ümmetin liderliğine soyunanları mı, hatırlatayım?

31 Aralık 2019 Salı
MERAK EDİYORUM: NEDİR BU YILBAŞI?

Şöyle sorayım: Yılsonu ile yılbaşı arasında ne fark var? Bildiğim kadarıyla 31 Aralık gecesi saat 00.01 olunca “yılbaşı” oluyormuş! Yani fark saniyelerle ifade ediliyor. Bir yıldan öteki yıla “atlayınca” ne oluyor? 

23 Aralık 2019 Pazartesi
BU NE AĞIR İMTİHANDIR?

Bu ne ağır imtihandır? Bugüne kadar nice darbeler  yaşadık.   Aziz milletimizin diline, tarihine ve inancına saldırılar yapıldı yakın tarihimizde.  Fakat bu kadar ağır olmadı. 

09 Aralık 2019 Pazartesi
ÇARE 

TÜİK  rakamlarına göre 2017’de evlenme oranı yüzde 2.9 azaldı. Boşanma oranı yüzde 10.9 arttı. Toplumun temeli aile olduğuna göre bu rakamlar bize bir şeyler ifade etmeli değil mi? 

26 Kasım 2019 Salı
 DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK 

Neresinden tutsak elimizde kalıyor.  “Dindar gençlik yetiştireceğiz” deniliyor. Yarım düzineye yakın kilise tamiri yapıldı. Bazı kiliselerinin temelleri atıldı. Yeni bir “akide” daha öğrendik; Kilise temeli atılırken “besmele” çekiliyormuş.