Hüseyin Arif Çakmak

huseyinarifcakmak@istiklal.com.tr
27 Temmuz 2020 Pazartesi
Ayasofya hem camii hem de kilise mi olacak? 

Ayasofya’nın “müzelikten kurtulması” hepimizi sevindirdi ama bu işin bir “aması” vardır. Ayasofya’nın sıfatını “camii” olarak kabul ediyorsanız, şayet Ayasofya “müze olmaktan çıkarılmışsa” ve kilise değilse ikonaların izahı nedir?

21 Temmuz 2020 Salı
AYASOFYA’YA DANIŞTAY ÜYELERİ DAVET EDİLECEK Mİ? 

Ayasofya'da 24 Temmuz günü kılınacak Cuma namazına kimler davet edilecek? Mesela Ayasofya’nın Camii olmasına karar vermiş olan Danıştay üyeleri davet edilecek mi?  Duyduğumuza göre Ayasofya’da kılınacak ilk Cuma namazına “kadınlar da” davet edilecekmiş. Merak içindeyim kadınlardan kimler davet edilecek? Mesela KADEM davet edilecek mi?

14 Temmuz 2020 Salı
“İSTİKAMET” VE AYASOFYA

Sayın Cumhurbaşkanı Ayasofya’nın açılması hususunda “istekli” olabilir. 12 Temmuz 2020 günkü değerlendirmesinde Ayasofya’nın camii haline gelmesi konusunda “istekli” olduğunu “maşeri vicdanı rahatlatma adına müspet bir adım olarak görüyoruz” ifadesinden anlıyoruz.  Tamam, anlıyoruz ama bir sene önce 16 Mart 2019’daki şu sözleri nereye “koyalım?” “Sultanahmed’i doldurun, sonra ona bakarız”. Bir sene içinde “Sultanahmed cemaatle doldu mu?”

06 Temmuz 2020 Pazartesi
İNANILACAK GİBİ DEĞİL AMA GERÇEK

2003’de yapıldı. Adına “Onur yürüyüşü” dediler.. İstanbul’da yapılan bu yürüyüş, LGBT’nin (ibn.lerin) ilk yürüyüşüydü. 30 kişi civarındaydılar. LGBT’nin (ibn.liğin) “ne olduğunu” bilmeyen var mı?

26 Haziran 2020 Cuma
İBADET TEMEL İNSAN HAKKIDIR

Kurban bayramı yaklaşıyor.  Bir ülkede “normal” olan, her vatandaşın inancını ve ibadetini serbestçe yerine getirebilmesidir, değil mi? “Devlet” adını verdiğimiz tüzel kişiliğin temel görevi vatandaşın temel haklarını garanti altına almaktır...

24 Haziran 2020 Çarşamba
BİR RÜYA DAHA…

“Bak! Ben söylemiştim” lafını hiç hazzetmem. Fakat bizim memlekette bazen bunu söylemek mecburiyeti hâsıl oluyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz “meşhur” İstanbul Belediye seçimlerinde bendeniz bir “rüya” görmüştüm... 

16 Haziran 2020 Salı
BİR KIVILCIM YETER

Ne diyordu AK Parti eski milletvekili Metiner: “Ayasofya hem Müslümanların hem de Hristiyanların ibadet mekânı olabilir”. Fetöcülerin argümanları böyle değil miydi?

01 Haziran 2020 Pazartesi
DARBELER VE KAYBEDENLER

Kaybedenler milletin ta kendisidir. Mazlum olan millettir. Mütedeyyin insanlardır. Bu ülkede “birileri” iktidar ve koltuk sevdası uğruna milletimizin temel değerleriyle oynamaktadırlar. Bir kısmı “cepheden” saldırıyor bir kısmı “savunuyor” görünerek iktidarlarını devam ettirmektedir.

24 Mayıs 2020 Pazar
ZÜĞÜRT MABUD 

Tarih tekerrür etmektedir ve halen günümüzde “züğürt putlara” tapanlar vardır. Teknolojinin gelişmesi “züğürt putlara” tapınmayı engelleyememektedir. Temenni edelim ve şu bayram günlerinde dua edelim ki, ülkemizdekilerden başlayarak dünyada “züğürt ilahlara” tapanlar hidayet bulsunlar. 

03 Mayıs 2020 Pazar
ZİNA VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ  

Diyanet işleri reisinin 24 Nisan 2020 günü Ankara Hacı Bayram Camii’nde “temsili” Cuma namazında okuduğu hutbede naklettiği ayetler sebebiyle Türkiye’de bazı kesimler tepki göstererek “Suç duyurusunda” bulundular...