Esma Karayel

esmakarayel43@gmail.com
26 Haziran 2022 Pazar
Görünce mutlu etmeyen tek indirim, katil indirimi!

Her gün ülkenin bir köşesinde bir kadın katlediliyor. Abartısız her gün bir kadın cinayet haberini okurken, bazen de yazarken buluyoruz kendimizi. Eğer canice, hunharca, vahşice öldürülen bir kadınsa haberi ilk sırada kocaman puntolarla manşette yer alıyor.

19 Haziran 2022 Pazar
Düşük not tembellik değildir

Milyonlarca öğrenicinin sabırsızlıkla beklediği o gün Karne günü sonunda geldi. Türkiye’nin dört bir köşesinde öğrenciler tüm yıl süren çabalarının sonuna geldi. Kimileri seneyi gülümseyerek kaparken kimileri ise düşük notlarla karaları bağladı.

12 Haziran 2022 Pazar
Ben neredeyim, ne yapıyorum?

Bazı geceler diğerinden daha uzundur. Bunun coğrafi düzenle, mevsimlerle ya da bilimle ilgisi yoktur. İnsan yorgunken, dertliyken, hayatla savaşırken, büyürken, sabahı düşünürken bazı geceler daha uzundur.

05 Haziran 2022 Pazar
BİRAZ EDEP YAHU!

Maltepe ve Bebek… Bu haftanın gündemine bomba gibi oturan iki ilçe. Gönül isterdi ki bu ilçeleri bir başarı, güzel bir olay için konuşalım. Ne yazık ki gördüklerimiz pek içimizi açmadı.

28 Mayıs 2022 Cumartesi
Hikayeleri ayrı cesaretleri aynı Mehmetler!

Kefenin cebi yok, toprağın da ayrılacağı. Mezar taşlarının var ama. Kimisinin allı pullu yazıları, kimisin mısralarla donatılmış boydan boya. Topraklar içinde en güzeli, en bereketlisi şehit toprağı…

22 Mayıs 2022 Pazar
Batıl inanç deyip geçmeyin

Batıl inanç çok eski dönemlerden beri yaygın bir şekilde devam ediyor. Günümüzde birçok insanın varsaydığı bu inançlar farklı alanlarda kendini gösteriyor. Siyah kedinin, 13 rakamının, gece sakız çiğnemenin uğursuz oluşu…

13 Mayıs 2022 Cuma
Sağım solum önüm arkam mülteci

Merhamet bu yeryüzünde elbette en çok gerekli olan hislerden biri. Yardıma ihtiyacı olanı yardım eli uzatmak, korumak, derdi olanın derdini çözmek insani eylemler.

29 Nisan 2022 Cuma
Maske kalkıyor ya korkular?

11 Mart 2020… Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıklandığı tarih. Tam iki yıl olmuş. 11 Marttan itibaren geçen hiçbir gün eskisi gibi geçmedi. Tüm dengeler sarsıldı, düzenler bozuldu. Dünya bir virüs ile savaştı ve hala savaş devam ediyor.

23 Nisan 2022 Cumartesi
Teknoloji gelişiyor saygı geriliyor

Teknoloji geliştikçe insanların özel hayatlarına müdahale artar hale geldi. Bugün 7’den 70’e herkesin elinde telefon var. Sokakta, işte, okulda akla gelebilecek her alanda insanlar birbirlerini izinsiz çekiyor, paylaşıyor.

16 Nisan 2022 Cumartesi
Nerede eski hoşgörülü insanlar?

Onlarca şehir, onlarca dil, onlarca insan…Yeryüzünde her insan birbirinden ayrı yaratılmış. Her birinin düşüncesi, idealleri, öğretileri, inançları birbirinden farklı. Nasıl ki benzerlikler olabiliyorsa aynı şekilde zıtlıklarda olabiliyor hayatta.