EREN TALHA ALTUN

erentalha@istiklal.com.tr
28 Şubat 2021 Pazar
SOSYAL MEDYA - ULUSAL GÜVENLİK - SİBER SALDIRILAR

Başta Facebook, Twitter, İnstagram olmak üzere, sosyal medya platformlarının artık bir ulusal güvenlik meselesi haline geldiğini ve konu ile ilgili adımların atıldığı gibi yaptırımlarında en ağır şekilde uygulanması gerektiğini vurgulamak gerek..

26 Ocak 2021 Salı
Askeri İstihbarat

İstihbarat, bir komutanın askeri anlamda ilk adımını atabilmesi için en önemli ihtiyacıdır. Komutan, istihbarat sayesinde, düşmanı, araziyi, hava şartlarını tanımak ve düşmanın neler yapabileceği, nasıl etken olabileceği konusunda vereceği kararların doğruluk derecesini etkilemektedir.

25 Aralık 2020 Cuma
Naviçok Sinir Gazı ile Zehirlenen Rus Muhalif Lider Terledi , Kustu Yere Yığıldı..

Naviçok Sinir Gazı ile Zehirlenen Rus Muhalif Lider Aleksey Navalny Kendini iyi hissetmemeye başladığında uçaktaydı. Terlemeye başladı, hemen ardındansa baş dönmesi. Vücudunu kontrol edememeye başladıktan sonra kustu ve yere yığıldı.. Dünya, The Lancet dergisinde yayınlanan makaleyle şoka girdi. İşte  olayla ilgili  son gelişmeler.

09 Aralık 2020 Çarşamba
Çin Hükümeti ve Uygur Türklerine Siber Casusluk

Çin Hükümetinin hukuksuz faaliyetleri basında yer almaya devam ediyor. Çin'in siber zorbalık faaliyetlerine yönelik her geçen gün farklı olaylar medya ve basına konu oluyor. Çin hükumetinin, Xinjiang (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) bölgesindeki Uygur Müslüman nüfusunu izlemek için kullandığı yüz tanıma veritabanlarından biri, internet ortamında yayımlandığı açıklandı. İddiaya göre veritabanı, video tabanlı kalabalık analizi ve yüz tanıma teknolojisi sağlayan SenseNets adlı bir Çinli şirkete ait.

28 Ekim 2020 Çarşamba
Askeri İstihbarat Sinyal İstihbaratı ve Hibrit Savaş

Konvansiyonel silahların yerini nükleer ve teknolojik silahlara, cephe savaşlarının yerini düşük ve orta yoğunluklu çatışmalara bıraktığı günümüz dünyasında istihbarat faktörü, ülkelerin vazgeçilmez gücüdür. 

20 Ekim 2020 Salı
Siber Terörizm ile Mücadelemiz Topyekün Olmalı !

Siber terörizm potansiyelinin abartıldığı düşünülebilir. Ancak böyle bir tehdidi inkar etmek ya da görmezlikten gelmek yanlıştır. Bilgisayar ve internet, hayatımızı kolaylaştırmak ile birlikte teknolojik terör tehdidini de artırdı.

17 Ekim 2020 Cumartesi
Askeri İstihbarat ve Elektronik Harp

Bir önceki yazıda başladığımız konuya devam edelim; elektronik istihbarat, üstün yetenekli elektronik cihazların kullanıldığı, muhabere istihbaratı, sinyal-telsiz haberleşme seslerini dinleme istihbaratı, fotoğraflama ve film görüntüleme istihbaratı, radar istihbaratı ve telemetrik ölçüm gibi tüm istihbarat alanlarını kapsamaktadır. 

10 Ekim 2020 Cumartesi
Askeri İstihbarat ve Hava İstihbaratı

İstihbarat, bir komutanın askeri anlamda ilk adımını atabilmesi için en önemli ihtiyacıdır. Komutan, istihbarat sayesinde, düşmanı, araziyi, hava şartlarını tanımak ve düşmanın neler yapabileceği, nasıl etken olabileceği konusunda vereceği kararların doğruluk derecesini etkilemektedir.