Dr. Mir Mehmet Öztürk

mehmetozturk@istiklal.com.tr
18 Ekim 2020 Pazar
“Şüphesiz her zorlukla beraber bir kolaylık vardır..” İnşirah-4

İnsanoğlu yaratıldığı günden bu güne hep belalarla, zorluklarla ve çetin imtihanlarla sınanmıştır.  Çoğu zaman sınavı kaybetmiş ama yine de Yüce Yaratıcının, Rahman, Rahim olan ve Rauf olan sıfatlarına mazhar olmuştur. Allah kuluna bir can kadar yakın, bir an kadar ırak..

10 Eylül 2020 Perşembe
Erol Mütercimler ve Bilinçaltı kusması Üzerine

Yıl 2020 ve biz hala sınıfsal bir ayrıma tabi tutulmanın sancılarıyla kıvranıyoruz. Beyaz adam, yine yapıyor yapacağını. Aynı tabaktan yemek yemediği gibi, siyah adamın yemek yeme hakkını dahi gasp ediyor.

06 Eylül 2020 Pazar
UŞŞAKİ TARİKATI VE CİNSEL İSTİSMAR OLAYI

Kaç gündür ülkemiz bir taciz ve cinsel istismar skandalıyla hayli çalkalanıyor. Malumunuz artık bir habere birde haberi yapana bakmak gerek diyecek bir zamanda yaşıyoruz. Haberi yapan oda TV olunca haberin altına üstüne bir kere daha bakma gereği hissediyorsunuz.

17 Temmuz 2020 Cuma
YENİ BİR GÜN VE YENİ BİR PENCERE

Artık Dünya eskisinden daha hızlı dönüyor. Kıtalar daha hızlı ayrılıyor, daha hızlı birleşiyor. Karanlık ışığın elinde oyuncak olmuş, ışık karanlığın peşinde durmadan koşuyor. Artık cinayetler gizlenmiyor.

01 Haziran 2020 Pazartesi
Normalleşmeye Doğru Giderken

Uzun bir aradan sonra ilk defa bu hafta Cuma namazını eda ettik. Evlerimizindört duvarlarına sığamayan Kalplerimiz sokakları seccadelerin rengarenk dokuları ve cennetten alınma mis kokularıyla hayat buldu. 

23 Mayıs 2020 Cumartesi
Nefret ve nifak tohumları ekenlerin tarlası değil Anadolu

Birmedeniyeti çökertmenin, yok etmenin farklı farklı yolları vardır. Kimisini savaşla yok etmeye çalışırlar. Moğolların Bağdat’ı istila etmesi gibi... Omuz üstünde baş kalmaz ama yine de yok olmaz…

21 Mayıs 2020 Perşembe
19 MAYISI YENİDEN OKUMAK

Tarihinizi doğru bilmezseniz birileri sizi geçmişine söven, atalarına hakaret eden, onları kötü yâd eden ve dahi geleceğinden de emin olmayan, az düşünen çok söylenen topluluk haline getirebilir.

12 Mayıs 2020 Salı
TRT’nin Enleri (Kuşlarla Yolculuk Dizisi)

TRT'nin son yıllardaki yayın ve yapım kalitesi hepimizin malumudur.  Eskiden televizyonların yalnız ve unutulan kanalı olan TRT şimdilerde reytinglerde birinciliği birçok kanaldan almış durumda...

08 Mayıs 2020 Cuma
Memleket üzerine notlar-Anadolu’muz

Üzerinde yaşadığımız bu kadim Anadolu toprağı dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış antropoloji açısından çok zengin bir yerdir. Toprağının her bir karışında belki onlarca farklı milletin DNA tohumları vardır...

24 Nisan 2020 Cuma
"İnsanlık yeni bir yüzyılın şafağında"

Uzun zamandır dünyanın gidişatı üzerine düşünüyorum. Bir felaket beklemiyordum desem yalan olur. Tanıyanlar bilir epeydir çok ölüm var, ne çok acı var dünyada diye haykırıyordum dost meclislerinde...