Dr. Hüseyin Arif Çakmak

huseyinarifcakmak@istiklal.com.tr
21 Haziran 2022 Salı
“ÇÖKMEK” VE MİLLİYETÇİLİK (1)

Kurallara uyarak, kimsenin hakkına girmeden ve alın teriyle para kazanmak bu ülkede ve mevcut şartlarda mümkün mü?... “Çökmek” diye bir kavram var. Anlamı sana ait olmayan bir malı zorbalıkla bazen resmiyete uydurarak (siyasilerin yardımıyla) üzerine geçirmektir. Biraz bu kavramı açmak istiyorum.

28 Nisan 2022 Perşembe
ERMENİ MESELESİ

Şurası tuhaf değil mi; Ermenilere Osmanlı’nın soykırım yaptığı iddiasının tarihi 1915. Osmanlı soykırım yapmak isteseydi niye 1915 yılını beklesin? Ermeniler, Selçuklu döneminden beri bizimle birlikte değiller mi? Osmanlı isteseydi Ermenileri Yavuz döneminde yok edemez miydi? Fatih döneminde Osmanlı yönetimi Ermenileri un-ufak edemez miydi? Bu “soykırım” iddiasının sahiplerinin çelişkisi evlere şenliktir. Hiç bir Müslüman Türk devleti soykırım yapmaz. Bakınız “yapamaz” demiyorum, yapmaz!

17 Nisan 2022 Pazar
TÜRKİYE'NİN TEMEL SORUNU

Gençlik hızla İslam'dan uzaklaşıyor, deizm gençliğimizin girdabı oluyor. Bu ülkede gelinen nokta sadece çaresiz insanlar meselesi değildir; ayrıca itikadından şüphe etmeye başlayanlar da çoğaldı. Bunun vebali yetmez mi?

29 Mart 2022 Salı
KARMA EĞİTİM VE KADIN ÇOCUKLAR

Kız çocuklar ile erkek çocukların farklı mekânlarda eğitim görmesinden “bir kesim” niye “hopluyor?” Neden rahatsız? “Yerinden hoplayanların” çocukları yok mu? Kız ve erkek çocukları farklı mekânlarda eğitim aldıkları takdirde başarılı oluyorlarsa o bahsi geçen “bir kesim” niye “hopluyor?”

03 Mart 2022 Perşembe
UKRAYNA MESELESİ

Ukrayna'daki insanların savaş karşısında yaşadığı acı ve trajediyi dile getirmek her insanın görevidir ancak batı dünyası yıllardır Filistin, Irak, Suriye, Afganistan, Libya, Yemen, Sudan, Doğu Türkistan ve Bosna Hersek gibi Müslüman coğrafyalarda yaşanan katliam ve zulümlere karşı zulmedenlere karşı bırakın yaptırım uygulamayı, ses dahi çıkarmamıştır. Müslümanların hayatını değersiz görenler, 'kendilerine benzeyenler' zulme uğrayınca seslerini yükseltmiştir.

19 Ocak 2022 Çarşamba
SELAM SÖYLEYENE BAK!

Bu “serçeyi” destekleyenlere ne demeli? Mesela DEVA partisi genel başkanı Ali Babacan. Yıllarca bakanlık yaptı. Paranın nereden geleceğini nereye gideceğini bilir. Paranın nereye gideceğini bilen bir lafın nereye gideceğini bilmez mi? “Sanatçılarımız sanatlarını icra ederken özgür olmalıdır” demiş Babacan. Yani şimdi Babacan, Hz. Adem’e cahil diyen birinin yanında yer alınca oy oranı artmış mı oluyor?

18 Ocak 2022 Salı
BAKIN ŞU ÜLKEME!

2022’nin başlarındayız, ekonomik kriz bütün dehşetiyle ensemizde. Memlekette sadece inancımızı istismar edenler yok ki, “Milliyetçilik” taslayarak malımıza ve mülkümüze “çökenler” var. ( Bu konuyu ileriki günlerde biraz daha açacağım) Ne olacak milletin bu hali? Son yirmi yılda ateizm ve deizm artış üstüne artış yapmış ve halen yapmakta. Ben endişeliyim ve benim vatanım burası...

13 Ekim 2020 Salı
PARANIN ÖLÇEMEYECEĞİ DEĞERLER VAR

Yusuf Kaplan feryat ediyor; “cemaatler yok edilmek isteniyor”. Yusuf Bey “cemaatler yok edilmek istenmiyor”, yok “edilmekte”. Ama hangi cemaat/cemaatler, biliyor musunuz? Son seçimlerde Ak Partiye oy vereceklerini alenen ilan etmeyen cemaatler, yok edilmeye çalışılmakta.

08 Ekim 2020 Perşembe
MACRON’A TEPKİ MUHTEŞEM AMA…

Fransa Cumhurbaşkanını eleştiren sayın Cumhurbaşkanımız iki sene önce Mart 2018’de şöyle demişti: “Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız”. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın Macron’a gösterdiği “sen kimsin ki, İslam’a ayar veriyorsun?” tepkisi milletimizin yüreğine su serpti ama kendisinin iki sene önce söylediği bu sözü nereye koyalım?

04 Ekim 2020 Pazar
CHP’NİN YENİ YÜZÜ

CHP'nin kuruluşundan 97 sene geçtikten sonra, bir genel başkan tarafından iktidara gelememenin “hatasının” CHP’lilerde olduğunun ifade edilmesi önemlidir ve dikkate alınmalıdır.