Cihangir Buyrukçu

cihangir@istiklal.com.tr
09 Mart 2020 Pazartesi
DİLİNİN VİTESİNİ BOŞA ALMAK

Ünlü bir yazara dostlarından biri; “Üstad, yazılarını çok beğeniyorum. Yerli yerinde güzel yazıyorsun. Bunu nasıl başarıyorsun?” diye sorunca, Elindeki sigaradan bir fırt çekip, dumanın yarısını içine çeken, diğer yarısını da burnundan çıkaran muharrir;

27 Şubat 2020 Perşembe
ALİ BABACAN VE OTANTİK LİDER AÇIĞI

“Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadığını” söyleyerek Ak Parti’den istifa eden Ali Babacan: “Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Her konuda beyaz sayfalarla işe başlamak gerekmektedir” sözü ile niyetinin yeni bir siyasi hareket olduğunu ilan etmişti...

31 Aralık 2019 Salı
SİYASET BOŞLUK KABUL ETMEZ

Son yıllarda bilim ve teknoloji alanında baş döndürücü gelişmelere, hayatı kolaylaştıran buluşlara rağmen, dünyada huzurun ve sükûnetin sağlanması konusunda pek fazla yol alınamadı.

03 Aralık 2019 Salı
TANTANAYA ŞAMATAYA SON

AK Parti'den kuruluş değerlerinden uzaklaştığı gerekçesiyle ayrılan Ali Babacan’ın yeni bir siyasi hareket başlatacağı biliniyordu. Uzun süren sessizliğin ardından geçen hafta bir televizyon kanalına konuk oldu.

19 Kasım 2019 Salı
UMUDA KURŞUN İŞLEMEZ

Sosyal bilimlerde sık kullanılan değişimle alakalı “Her şey değişir, değişmeyen tek şey değişimdir” sözü; hiçbir bireyin, grubun, kurumun veya toplumun değişimden kaçamayacağını, değişime direnemeyeceğini izah etmekte kullanılan çok önemli bir saptamadır.

20 Ekim 2019 Pazar
Allah’ın Kulu Aliya

19 Ekim, Boşnakların bağımsızlığı için Avrupa’nın göbeğinde sosyalist bir kültür ikliminde daha genç yaşlarda “Genç Müslümanlar” teşkilatının kuruluşunda yer alan Bosna’nın Müslüman “Bilge Kralı” Aliya İzzet Begoviç’in 16. ölüm yıldönümüydü.

05 Ekim 2019 Cumartesi
TRENDEN İNENLER

Düşüncenin yerini atışmanın, münazara yerine münakaşanın yaşandığı siyasi arenada, yeni oluşumlarla beraber bir üslup değişikliğinin yaşanması kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.

27 Eylül 2019 Cuma
FEVKALBEŞER

Geleneksel değerlerin hızla aşındığı bir çağda insanın; yaşamı, fikir ve eylemleri ile birlikte iç âleminin ritmi de bozuldu. Modern çağın manipülasyonuna maruz kalan insan, yüzeyselin derin, zararlının yararlı, kötünün ise erdemli olduğuna ikna edilmeye çalışılıyor.