Av. Merve ERDEN

Av. Merve ERDEN

merveerden@istiklal.com.tr
30 Temmuz 2022 Cumartesi
KOMŞULUK HUKUKU

Komşu ,  TDK’ye göre  birbirine bitişik ya da yakın konutlarda oturan kimselerin birbirlerine göre aldıkları ad, sınır ortaklığı bulunan yerler olarak tanımlanmıştır. Komşuluk ,  insanların toplum halinde yaşamalarının zarûri bir neticesidir.

23 Temmuz 2022 Cumartesi
UNUTULMAK HAKKINIZ !

Bu yazımızın başlığı arabesk bir içeriği çağrıştırmış olabilir. Ancak her zamanki gibi konumuz yine hukuki bir mesele. Hepimizin sahip olduğu ancak çok fazla bir bilgisinin olmadığı “unutulma hakkı”ndan bahsedeceğiz bugün.

05 Temmuz 2022 Salı
HEM YURT DIŞINDA HEM DE TÜRKİYE’DE EMEKLİ SAYILABİLMEK MÜMKÜN MÜDÜR ?

Yurt dışında yaşayan pek çok Türk vatandaşının merak ettiği konu emekliliktir.  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emekliliğe ilişkin tüm haklar ve ödevler düzenlenmiştir.

25 Haziran 2022 Cumartesi
TATİL YAPMAK İSTERKEN DOLANDIRILMAYIN!

Pandemi dönemindeki sokağa çıkma yasakları sonrasında  neredeyse herkesin “tatil” özlemi olduğuna şüphe yoktur. Ülkemizin üç tarafının denizlerle kaplı olması, geniş yayla alanlarının bulunması ve  zengin kaplıca imkanları olması herkesin kendine göre bir tatil planı yapmasını kolaylaştırmaktadır.

19 Haziran 2022 Pazar
AİLE KONUTU ŞERHİ NEDİR?

Aile konutu şerhi, lafzı itibariyle aile hukukunu ilgilendiren bir kavram gibi görünse de kira hukuku ve gayrimenkul alım satımı gibi konuları da yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle bu kavramın hukuki mahiyetinin bilinmesi bu alanlarda kurulacak ya da feshedilecek sözleşmelerde oldukça önemlidir.

11 Haziran 2022 Cumartesi
Yeni Malik Kiracıyı İstediği Zaman Evden Çıkarabilir mi?

Bilindiği üzere gayrimenkullerin satış ve kira fiyatları artan maliyetler sebebiyle inanılmaz bir şekilde yükseldi ve yükselmeye devam etmekte. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geçtiğimiz günlerde ,1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılın  yüzde 25'ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair geçici hükmün Borçlar Kanunu'na Adalet Komisyonu'nda ekleneceğini açıkladı.

03 Haziran 2022 Cuma
YENİ SOSYAL MEDYA YASASI NEDİR, NELER GETİRİYOR ?

Halk içinde “Yeni Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile internet haber sitelerinin 5187 sayılı Basın Kanunu kapsamına alınması öngörülmektedir.