Ali ÇANKIRILI

Ali ÇANKIRILI

alicankirili@istiklal.com.tr
06 Ağustos 2022 Cumartesi
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeş Kavgaları

Kardeşler arasında rekabet ve kıskançlık insanın yaratılışında var olan, peygamber çocuklarının bile kardeşini/kardeşlerini kıskandığı, sanıldığı kadar kötü olmayan doğal bir duygudur.

30 Temmuz 2022 Cumartesi
Akabe Biatı ve Mertlik Üzerine

Müşrikler, Resulullah’a karşı şiddet ve baskı göstermeye başlayınca, Resulullah amcası Abbas bin Abdülmuttalib’e : “Amca, benimle beraber Ukkaz panayırına gel de Arap kabilelerinin bulunduğu yerleri bana göster.

23 Temmuz 2022 Cumartesi
Anneye Bağımlı Çocuklarda Öğrenilmiş Çaresizlik

Bir çocuk nasıl anneye bağımlı hale gelir? Anneye bağımlı hale gelen çocukların kişilik özellikleri nedir? Bu soruların cevabını verebilmemiz için doğumdan okul çağına kadar çocuğun zihinsel gelişimini izlememiz gerekir.

15 Temmuz 2022 Cuma
Ülkemizde Neden Yabancı Dil Öğretilemiyor/Öğrenilemiyor?

Seneler önce üniversiteye giriş sınavlarına yabancı dilde hazırlanan lise mezunu öğrencilerle yaptığım bir söyleşide ilginç bir soru sormuştum: “Üniversite sınavına yabancı dilde hazırlanıyorsunuz değil mi? Peki, benimle İngilizce konuşabilir misiniz?”

08 Temmuz 2022 Cuma
Çocuklara Söz Geçirme Sanatı: Sinirlenmeden, Bağırmadan, Ceza Vermeden

Anne babalar çocuklara söz geçirmek ve onlar üzerinde disiplin sağlamak için her gün o kadar çok nasihat eder, uyarıda bulunur, tehdit eder ve konuşurlar ki; ancak bu sözlü çabalar uygulanmadığı ve yaptırıma dönüşmediği için bir sonuç vermez.

02 Temmuz 2022 Cumartesi
Çocuk Eğitimine Farklı Bir Yaklaşım: Kabul Dili ve Etkin Dinleme

Kazananlar grubu çocuğun üzerinde güç ve otoritelerini kullanarak her konuda haklı olduklarını savunurlar. Kurallar ve sınırlar koymaya, kısıtlamaya, emir vermeye alışıktırlar.

24 Haziran 2022 Cuma
Çocuklarda Cinsel Tacize, İstismara ve Kaçırılmaya Karşı Mahremiyet Eğitimi

Son günlerde okulların tatil edilmesi ve havaların ısınması ile birlikte medyada tartışma konusu yapılan “cinsel taciz, cinsel istismar ve kaçırılma” konuları anne babaları iyice korkutmuş görünüyor.

18 Haziran 2022 Cumartesi
Gençlerimiz Sosyal Medya Devlerinin Kıskacında

Facebook’un önde gelen yöneticilerinden Data Mühendisi Frances Haugen, İnstagram ve Facebook’un binlerce manipülatif gizli belgesini, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile The Wall Street Journal’a ifşa eder.

10 Haziran 2022 Cuma
TEKNOLOJİNİN BİZE GETİRDİKLERİ VE BİZDEN GÖTÜRDÜKLERİ

Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina oyununun kurucusu Philipp Budeikin, “Bu oyunu kurmadaki amacım hiçbir işe yaramadığını, hiçbir değeri olmadığını, yaşamanın bir anlamı ifade etmediğini düşünenleri intihara iterek toplumu bunlardan temizlemektir,” der.