Zor yıllar...

Zor yıllar...

Sadece Türkiye için değil, dünya ekonomisi için de zor bir dönemden geçiyoruz. Çünkü ABD ile Çin arasında giderek kızışan ticaret savaşının asıl bedelini, gelişmekte olan ülkeler ödüyor.

Üstelik de bu savaşın ne zaman biteceği konusunda tahmin yapmak da mümkün değil!

Oysa Türkiye’de son aylarda işler iyiye doğru gidiyordu. Enflasyon geçtiğimiz nisan ayında yüzde 1.69 oranında artmasına rağmen, yıllık bazda düşüş eğilimi sürdürdü.

İhracattan da müjdeli haberler gelmeye devam etti: İhracat nisan ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5.4 artarak 15.3 milyar dolara ulaştı.

Bu aynı zamanda bir rekordu. Çünkü nisan ayında ihracat, tarih boyunca ilk kez 15 milyar doların üzerine çıkmış oldu

Ayrıca ekonomideki toparlanma, güven unsurunu da artırdı. Ekonomik güven endeksi nisanda, bir önceki aya göre yüzde 3.4 artarak yüzde 81.9’dan yüzde 84.7’ye yükseldi.

Nisanda ithalatın gerilemesi, ihracatın da artmasıyla birlikte, en yumuşak karnımız olan cari açıkta da olumlu haberler gelmeye devam etti.

Ancak geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik rakamları, istihdamda yaşanan sorunların hala devam ettiğini gösteriyor.

Anlaşılan Türkiye sanayi ve ticaretinin çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği, 2019 yılında iki milyon ek istihdam sözünü tutamayacağa benziyor.

Zira TÜİK verilerine göre işsizlik, geçtiğimiz şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.1 puan artarak yüzde 14.7’ye yükseldi.

Şubatta istihdam edilenlerin sayısı, geçtiğimiz yılan aynı ayına kıyasla, artmak bir yana 811 bini kişi azaldı.

Şubatta, genç işsizlik olarak adlandırılan 15-24 yaş aralığındaki işsiz sayısı ise, geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişiye ulaştı. Yani şubat ayında gençlerde işsizlik oranı 4.1 puan artarak yüzde 14.7 oldu.

Doğrusu TOBB’un iki milyonluk istihdam sözüne rağmen, işsizlik artarken istihdamın azalması dikkate değer bir durum!

Eğer TOBB yönetimi, verdiği sözü tutmak için üyelerini sıkıştırmaz ve istihdam gerilemeye devam ederse, işsizler ordusu her geçen ay daha da artabilir.

Yorumlar