22 °c

Zirvede Bırakmak

Sevgili okuyucularım, bazen tarihi araştırmalar dışına çıkıp farklı araştırmalar yapmak hoşuma gidiyor. Mesela uzun zamandır takip ettiğim ağır sıklet boksörlerinden Ukraynalı Wladimir Klitschko ve Vitali Klitschko kardeşler ulaşılması çok zor olan başarılara imza atarak boks dünyasının unutulmazları arasına girmişlerdir.

Klitschko Kardeşlerden Wladimir, WBA, WBO, IBF, IBO ve The Ring kemerlerine sahip olmuş ve Dünya ağır sıklet boks şampiyonu olmuştur. Aynı anda elinde 4 majör kemeri bulunduran çok nadir boksörlerden biridir. Bu unvanları tam 11 yıl (2004-2015) elinde tutmuş başarıdan başarıya koşmuştur.

Ağabey Vitali Klitschko ise WBC eski dünya ağır sıklet şampiyonudur. Diğer dört büyük kemer kardeş Wlamidir’ de değil de bir başka boksör de olmuş olsaydı büyük bir ihtimalle bu kemerlerde ağabey Vitali’de olmuş olacaktı. Veyahut WBC kemeri ağabey Vitali’de değil de bir başka boksörde olmuş olsaydı bu kemeri de büyük ihtimalle kardeş Wladimir almış olacaktı. Çünkü boksa başlarken annelerine verdikleri sözü tutmuş ve hiç karşı karşıya gelmemişlerdir.

Ağabey Vitali Klitschko ağır ve süper ağır sıklette hiç kaybetmediği gibi hiç grogi olmamış yani hiç düşmemiş hakem kendisine hiç saymamıştır. Bu durum dünya boks tarihinde çok nadirdir. Aldığı her iki yenilgide de puanla önde olmasına rağmen birinde kaş açılması diğerin de ise omuz sakatlığı nedeniyle doktor kararıyla maça devam edememiş ve bu yüzden hakem kararıyla yenilmiştir. Dünya’nın gördüğü çok nadir boksörlerdendir. Vitali Klitschko 2013 sonlarında boksu bıraktığını açıklamıştır.

Kardeş Klitschko, ağabeyinden daha fazla kemer kazanmışsa da ağabeyi gibi ender bir boksör olamamıştır. Ancak dünyanın en iyileri listesindedir. Zirvedeyken emekli olmak yerine yaptığı son iki maçı kaybetmiştir. 28 Kasım 2015'te İngiliz Tyson Fury'e karşı yapmış olduğu unvan koruma maçını puan farkı ile 11 sene aradan sonra ilk defa kaybetmiş ve WBA, WBO, IBF, IBO ve The Ring kemerlerini de rakibi Tyson Fury'e kaptırmıştır. Yağ kütüğü gibi bir boksöre bu kemerleri kaptırmak hayret vericidir.

Tyson Fury’ nin boksa ara vermesiyle boşa çıkan IBF ve WBA kemerler Wladimir Klitschko ve Anthony Joshua derbisinin galibine gidecekti.

30 Nisan 2017 Cumartesi gecesi IBF ve WBA kemerleri için çıktığı boks maçı yenilgi listesine bir çek daha attırdı. 90 bin biletin satıldığı ve dünyanın izlediği tarihi boks maçında Anthony Joshua, Wladimir Klitschko'yu 11. rauntta nakavtla yenerek IBF ve WBA kemerlerinin sahibi oldu.

Yaşlandıkça boksta olduğu gibi diğer spor dallarında da zirveyi korumak çok güçtür. Mesela Wladimir Klitschko 41, rakipleri Tyson Fury 27, Anthony Joshua ise 28 yaşındadırlar. Sporda buna taze kan derler.

Wladimir Klitschko’ nun başarı karnesi birçok boksörü kıskandıracak şekildeyken boksu bırakmaması yenilgi karnesine daha çok çek attırmaktan öteye gitmemiştir. Keza bu durum Muhammed Ali ve Mike Tyson gibi efsaneler için de geçerliydi, zirvedeyken bırakmamışlardı boksu ve yenilgiler üst üste gelmişti. Hiç kimse yenilmez değildir. Ancak bile bile yenilmekte çok kötüdür.

Zirvedeyken bırakmak lazım aksi halde yenilmek kaçınılmaz oluyor.

Ağabey Vitali Klitschko ise birçok sporcunun aksine zirvedeyken 2013 yılında WBC dünya şampiyonuyken boksu bıraktığını açıklamış ve dünyanın en iyi boksörlerinin bile kıskandığı başarı karnesiyle efsanelerin efsanesi olarak tarihe geçmiştir.

Kalın sağlıcakla.

Ahmet Öztürk

Araştırmacı - Yazar

1453ahmetozturk@gmail.com

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.