840 Defa Okundu

Almanya, yüksek gaz ve elektrik fiyatlarının altında eziliyor. RWE patronu Markus Krebber, bunun şimdilik böyle kalacağına inanıyor. Şu an için alınan önlemlerin yardımcı olması “muhtemelen üç ila beş yıl” alacaktır.

Essen merkezli enerji grubu RWE'nin CEO'su Markus Krebber, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısından sonra yıllarca yüksek gaz ve elektrik fiyatları bekliyor. “Süddeutsche Zeitung”un yöneticisi, Almanya'daki enerji darboğazları hakkında “Muhtemelen üç ila beş yıl sürecek” dedi.

“Zira yeni kapasitelerin oluşturulması ve diğer ülkelerin ek enerji sağlayabilmesi zaman alıyor.” Krebber, “Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in (Yeşiller) doğalgazdan tasarruf etmek için kömürle çalışan elektrik santrallerini yeniden başlatma planlarını memnuniyetle karşıladı. Diğer enerji kaynaklarını kullanabileceğiniz her yer, bunun olması durumunda geçiş yapabilir.” 

ZAMAN ALIR - Resim : 1

Rusya'nın Gaz Tıkanması RWE için Şimdiden Fark Ediliyor

Rusya'dan gelen gaz arzının kısılması, şimdiden etkisini göstermeye başladı. RWE patronu, “Ayrıca, mutabık kalınan miktarlardan önemli ölçüde daha az elde ediyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Almanya, Büyük Britanya ve Hollanda'da gaz ve kömürle çalışan elektrik santralleri işleten grup, bugünlerde “yakıtı önemli ölçüde daha yüksek, daha da artan fiyatlarla satın almak” ifadelerinde bulundu.

Krebber, Almanya'daki son nükleer santrallerin 2022'nin sonundan sonra da faaliyete geçmesini reddetti. Lakin planlandığı üzere, RWE Rheinland'daki Garzweiler II açık ocak linyit madeninin genişletilmesine (Planlı açık ocak ilerlemesi önemlidir. Bilhassa gaz tasarrufu senaryolarına hazırlanırken) güveniyor.

Yorumlar