10 °c

Yerli otomobilden AKM’ye…

Okuyanlar hatırlar, yerli otomobil meselesini peş peşe yayınlanan üç ayrı yazımda ele almıştım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yerli otomobil hayalini başbakanlık yaptığı döneminde de sıkça dile getirdiğini anlatmıştım.

Yazı dizimi, “Benden söylemesi, çok değil, eğer 2019 Kasım’ından önce yerli otomobili yollarda görürseniz hiç şaşırmayın” diyerek iddialı bir cümleyle noktalamıştım.

Aradan çok değil 2.5 ay gibi kısa bir süre geçti ve Türkiye'nin yerli otomobilini üretecek “babayiğitleri” ortaya çıktı.

2019 yılında görücüye çıkacak yerli otomobil; Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding'in kuracağı konsorsiyum tarafından üretilecek.

İşte o zaman şu sıkça dile getirdiğim, “Biz yapamayız, biz edemeyiz”, “Biz başaramayız” kompleksinin de sorgulanmaya başladığını göreceğiz.

Kompleksten kurtuluruz değil, sorgularız diyorum; çünkü bu o kadar derinlere işlemiş bir toplumsal kompleks ki, öyle bir anda söküp atmak mümkün değil.

Batı hayranlığı ile başladı bu kompleks; Batıyı göklere çıkarıp, kendimizi yerin dibine sokunca, sıkça tekrarlamaya başladık “Bizden adam olmaz” cümlesini.

Kimileri samimi olarak buna inanıyor olsa da, kimileri var ki onları ‘Türkiye’nin başarmasını istemeyenler’ kategorisinde değerlendirmek lazım. Çünkü onlar Türkiye’nin gururu olacak her şeye karşılar.

Onlar dünyanın en büyük havalimanının yapılmasına da, tüp geçitlerle iki kıtanın Boğaz’ın altından birleştirmesi, ya da gururla binilecek bir yerli otomobilin üretmesine de karşılar.

Onlar başarılara sevinmiyor, hatta üzülüyorlar. Nedeni ise gayet basit; tüm bu başarıların Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’yi daha da güçlendireceğini düşünüyorlar.

İşte bu nedenle Gezi olaylarını sonlandırmak için 3. Boğaz Köprüsü ve 3. Havalimanın yapılmaması başta gelen talepleriydi!..

Oysa yeni olan, eskinin kalıpları ve komplekslerini kırarak doğar, büyür, gelişir, serpilir.

Yeniye karşı çıkıp eskiyi savunmak, akıntıya karşı kürek çekmeye benzer; küreklere ne kadar güçle asılsanız da, ileriye değil, geriye doğru gidersiniz…

Türkiye’de eski ve yeninin bu mücadelesi her alanda bir süre daha devam edecek.

Yeni zihniyet çürüyen AKM’ye modern bir anlayışla yeni bir ruh katmaya çalışırken, eski zihniyet “AKM olduğu gibi kalmalı” diye mahkemeye koşacak.

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.