28 °c

YENİ ÇIKACAK OLAN KHK

15 Temmuz dan sonra kamu da yapılan ihraçlar da çeşitli mağduriyetler de yaşandı. Bu mağduriyetlerin başında, işe iade ve mevcut makamına dönme konuları yer almaktadır.  Konu ile ilgili yeni açıklamalar aşağıdaki gibidir.

YENİ KHK ÇIKACAK, BERAAT VE TAKİPSİZLİK KARARI ALANLAR GÖREVE İADE EDİLECEK:

OHAL 19 Nisan 2018 tarihinde sona eriyor. Şu ana kadar 6 defa uzatılan OHAL’in tekrar uzatılacağına kesin gözüyle bakılıyor. OHAL’in uzamasından sonra yeni bir KHK çıkacağı ve yayımlanacak Kanun Hükmünde Kararnamenin göreve iadeleri kapsayacağı dile getiriliyor. KHK ile haklarında takipsizlik kararı verilmiş, adli işlem sonucu beraat etmiş, haklarında FETÖ ile ilgili işlem yapılan ancak mahkemelerce, adli makamlarca örgütle bağı bulunmayan kamu personellerinin göreve iadeleri yapılacak. Bu durumda olan ve OHAL inceleme komisyonu tarafından haklarında karar verilmemiş kişilerin göreve iadesi gerçekleşecek!!!

Kararlar, başvurucuların en son görev yaptığı kurumlara gönderilecek. Başvurusu kabul edilenler, Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanacaktır!!!

HAKLARINDA SORUŞTURMA AÇILMAMIŞ OLANLARIN DURUMU:

Haklarında takipsizlik olan ve beraat kararı alanlarla ilgili konu sürekli gündeme getirildiği halde, yaklaşık 20 aydır haklarında hiçbir soruşturma açılmamış olanların durumu gündeme getirilmemektedir. Buda mağduriyet süresini uzatmaktadır!!!

OHAL İŞLEMLERİ NİSAN AYI DUYURUSU:

OHAL işlemleri inceleme komisyonu Nisan ayında bir duyuru daha yayınladı. 13 Nisan 2018 tarihinde komisyon tarafından yapılan açıklamada 12 bin dosyanın karara bağlandığı, 12 bin kişiden 310 kişinin başvurusunun kabul edildiği belirtildi.

Ancak; OHAL Komisyonundan lehlerine fakatsız, âmâsız iade kararları verildiği halde, Devlet Personel Başkanlığı farklı uygulamalar yapmak suretiyle ikinci kez mağduriyet yaratmaktadır. Örneğin bir kamu kurumunda yaklaşık 20 yıldan bu yana yazılı ve sözlü sınavları kazanmak suretiyle yöneticilik yapan kişiyi hem kazanılmış hak olan unvanını almak, hem de başka bir kuruma memur olarak atamak suretiyle suçsuzluğu ispatlanan kişiyi tekrar mağdur etmektedir!!!

Olağanüstü hal kapsamında bazı tedbirler alınması hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de bulunan hükümler kapsamında idari amirlere, yönetici kadroların da bulunan personeli görevlerine iade ederken takdir yetkisi verilmiştir.  Bu hükme dayanarak idari amirler kişileri cezalandırmak adına  bir keyfiyet içerisine girmektedirler!

İdari işlemlerin tesisinde, idareye tanınmış bulunan takdir hakkı hiçbir zaman mutlak ve sınırsız değildir. Hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri veya ihraç işlemi uygulandıktan sonra iade edilen, görevde yükselme sınavlarıyla yönetici unvanı almış kişilere eski yönetici unvanlarının verilmesi ve görevden uzaklaştırma tedbiri veya ihraç işlemi uygulanmadan önceki hukuki statülerine ve eski görev yerlerine döndürülmeleri,  hukuk devleti ilkesi kapsamında hakkaniyet gereğidir!!!

Ayrıca KHK ile görevine iade edilenler her türlü haklarını geri alırken, OHAL komisyonu kararıyla görevine iade edilenler Devlet Personel Başkanlığı’nın hakkaniyete uymayan uygulamaları sonucu tekrardan mağdur edilmektedir. KHK ile kamu görevine iade edilen ile OHAL komisyonu kararı ile iade edilenlerin farklı uygulamaya tabi tutulmaması gerekir!!!

Bu konu da yeni bir düzenleme yapılmak suretiyle uygulamaya yön verilebilir.

Kalın sağlıcakla

Araştırmacı - Yazar

Ahmet Öztürk

1453ahmetozturk@gmail.com

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Melike Üstün 18 Nisan 2018 09:48 Mağduriyetler giderilmezse adalet tecelli etmiş sayılmayacak ve bizler hakkımızı aym de arayacağız.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.