10 °c

Yavrularımıza Din Dersleri


Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü diyanet işleri başkanı merhum Ahmet Hamdi Akseki’nin Yavrularımıza Din Dersleri isimli bir kitabı vardır.Yakın zamanda “Yavrularımıza Din Dersi” ismiyle de basılmıştır. Oldukça hacimli bir kitaptır. Kitabın tanıtım bülteninde:
“Kitap, ilkokul çağındaki çocukların da anlayacağı şekilde tertip edildiği gibi bilgiler birbiri üzerine bina kılınmıştır. Bahisler derslere ayrılmış ve derslerde anlatılan konular ayrıca manzume ve hikayelerle de aydınlatılarak çocuğun o konu ile daha çok ilgilenmesi sağlanmıştır. Bu şekilde bir Müslüman için bilinmesi zaruri olan İslâm itikadı, İslâm ibadeti, ahlakı ve İslâm terbiyesi güzelce bellenmiş olur.

İlave edilen öğütlerin her biri ezber edilmeye değer dinî ve ahlaki birer düsturdur. Birbirinden güzel Atasözleri de böyledir. Yukarda söylediğim gibi bunları bellemek için başka bir kimsenin yardımına lüzum yoktur. Elverir ki çocuğun eline bu kitap verilmiş olsun! Bu da çocuğun velilerine düşen bir vazifedir” ...
Kitaptan neden böyle uzun uzun bahsediyorum? Çünkü ben bu kitapla büyüdüm. Babam hiç okula gitmemiş biri olarak kendi kendine okuma yazma öğrenmiş ve birkaç kitap edinmişti. Bu kitaplardan biri de Yavrularımıza Din Dersleri kitabı idi. Evde çocuklara hitap eden dini içerikli belki tek kitap olduğu için ilkokulda dönüp dolaşıp okurdum. Bu yüzden tanıtım bülteninde açıklanan hususların doğruluğuna bizzat şahidim.
Peki bu kitabı etkili kılan şey nedir?
Yard. Doç Dr. Hamza Aktaş “Yavrularımıza Din Dersleri” Kitabında Ahmet Hamdi Akseki’nin Uyguladığı Din Öğretimi İlkeleriisimli makalesinde kitapta göz önünde bulundurulan ilkeleri şöyle sıralar. Çocuğa Görelik (Öğrenciye Görelik) İlkesi, Amaca Dönüklük İlkesi, Somuttan Soyuta İlkesi, Aktiflik İlkesi, Yakından Uzağa İlkesi, Hayata Yakınlık (Aktüalite) İlkesi, Ayanilik (Açıklık) İlkesi, Bilinenden Bilinmeyene İlkesi, Tasarrufluk (Ekonomiklik) İlkesi, Bütünlük İlkesi, Otoriteye İtaat ve Özgürlük (Sosyallik) İlkesi. Yine Aktaş’a göre kitapta çocuk eğitiminde en önemli bazı noktaların çocuklara hitap etme şekli, onlara sevgi gösterme, onları motive etme ve pekiştirme olduğu sonucunu da rahatlıkla çıkarabiliriz.
Merhumun benim için de hatırası olan değerli kitabını ve bu kitaba dair kaleme alınmış yukarıda bahsedilen kıymetli makaleyi anlatmak bir gazete yazısıyla neredeyse imkansızdır. Naçizane tavsiyem anne babalar olarak bu kitaptan çocuklarınızın ulaşabileceği yerde bir nüsha bulundurmanız. Daha geniş vakti olanların ise belirtilen makaleye bir göz atmaları.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.