Yarın çok geç olabilir!

Yarın çok geç olabilir!

Her şey apaçık ortada; dünyanın ne ekonomik istikrarı kaldı ne de politik!

ABD’nin, Çin’den Rusya’ya, Avrupa’dan Meksika’ya dek başlattığı ticaret savaşları bir yana, Ortadoğu merkezli savaş ve karışıklıklar da politik istikrarsızlığı körüklemeye devam ediyor...

Anlaşılan Trump, ABD Başkanı olduğu sürece dünya, ekonomik ve politik istikrarsızlıktan kurtulamayacak gibi.

Hatta, Trump’ın dünya dengesini bozmaya yönelik politikaları nedeniyle, üçüncü dünya savaşının kaçınılmaz olduğunu iddia edenler bile var!

Üstelik Türkiye, kısa sürede sakinleşmesi beklenmeyen böyle bir kargaşa döneminde; hem dış tehditlere karşı sınırlarını korumak, hem de dıştan gelen ekonomik saldırıları göğüslemek zorunda!

Ancak bu öyle üstesinden kolaylıkla gelinecek bir sorun değil! Bunu unutmamak ve altını çizmekte fayda var.

Zaten son yıllarda ekonomiyi sarsan önemli bir daralma yaşamıyor da değiliz.

Son açıklanan verilere göre işsizlik; 2019 yılı ocak döneminde, geçen yılın aynı ayına kıyasla 1 milyon 259 bin kişi artarak, 4 milyon 668 bine ulaşmış durumda!

Seçim öncesi dolar fiyatlarının uçuşa geçeceğine yönelik yapılan tüm spekülasyonlar boşa çıksa da, döviz fiyatları henüz beklenen istikrara kavuşmuş değil.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ise, mart ayında enflasyonda beklenen iniş de hayata geçmedi.

Martta ayında yüzde 1.03’lük artışla birlikte yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 19.71'e yükseldi.

Oysa şubat ayı itibariyle TÜFE’de yıllık enflasyon yüzde 19.67 düzeyindeydi.

Anlaşılan, Türkiye’nin işsizlik ve enflasyonda tek haneli rakamları yaşadığı yıllara geri dönmesi öyle pek kolay olmayacak!

Gerçi, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Yapısal Dönüşüm Adımları” nı içeren ekonomi programını nisan ayı başında açıkladı, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında gittiği Washington’da da dış dünyaya tanıttı, ama bu çabalar ne sonuç verir, Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye girişini ne derece artırır bilinmez.

Bilinen tek şey, iktidarın ve muhalefetin Türkiye’nin, dünyanın geldiği bu kargaşa ortamından ekonomik ve politik açıdan en az zararla çıkmasını sağlamaları.

Yoksa yarın çok geç olabilir!

Yorumlar