Ya Çin piyasaya dolar sürerse?

Ya Çin piyasaya dolar sürerse?

Trump, seçilir seçilmez ekonomi silahına sarılıp hedefine Çin’i alınca, yüzyılın en büyük ticaret savaşı da başlamış oldu. İki ülke arasında geçtiğimiz eylül ayında start alan savaş, önümüzdeki dönemde daha da kızışacağa benziyor.

Zira geçtiğimiz hafta süren görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmayınca Trump, Çin’den ithal edilen ve 200 milyar doları bulan 6 bin ürüne getirdiği yüzde 10’luk vergiyi, yüzde 20’ye çıkardığını açıkladı.

Çin yönetimi ılımlı yaklaşıp bir araya yol bulmaya çalışsa da anlaşma sağlanamaması halinde iş raydan çıkacak gibi.

Çin yönetimi, bugüne kadarki en kapsamlı gümrük vergisini devreye sokan ABD'yi “zorbalıkla!” suçlasa da Trump’ın geri adım atması beklenmiyor.

O halde ne olacak?

Bu soruya yanıt vermeden önce mevcut duruma bir göz atmakta fayda var.

ABD dünyanın en büyük ekonomisi olmasına rağmen, hızlı bir ekonomik gelişme hamlesi gerçekleştiren Çin’e karşı sürekli açık veren bir ülke.

2013 yılından itibaren ABD’nin Çin’e olan ithalatı patinaj yaparken, Çin’in ihracatının artmaya devam etmesi, açık daha da büyütmüş.

2008 yılında 268 milyar dolar olan açık, 2013’te 318 milyar dolara, geçtiğimiz yıl itibariyle de 419 milyar dolara ulaşmış durumda.

ABD’ye verdiği ticaret fazlası nedeniyle Çin’in elde ettiği kaynak ise 5 trilyon dolar.

Bunun 2 trilyon dolarını harcayan Çin’in elinde, bugün 3 trilyon dolarlık rezerv para var...

Çin’e uyguladığı ek vergilerle kısa vadede karlı çıkacak gibi görünse de ABD’nin işi zor.

Zira koyduğu ek vergiler yüzünden ABD’de tüketici, Çin’den gelen ürünlere daha fazla para ödemek zorunda kalıyor.

Trump, sıkıştırıyor ancak Çin de boş durmuyor; bekliyor, zaman kazanıyor, soğukkanlı ve sakin davranarak uzun vadeli hesaplar yapıyor.

Bir yandan Rusya ile ittifakını güçlendirirken, diğer yandan AB ile işbirliğinin yollarını arıyor. Ayrıca rezervini altın ve diğer para birimleriyle çeşitlendiriyor.

Hatta Çin henüz son kozunu oynamış da değil. Eğer Trump’ın sürekli üzerine gelmesine daha fazla dayanamayıp, rezervinde tuttuğu 3 trilyon doları piyasaya sürerse!

Siz asıl o zaman seyreyleyin gümbürtüyü!

 

 

 

Yorumlar