380 Defa Okundu

Putin, Ukrayna'nın doğusunda referandum yapılmasını istiyor. Bu, işgal altındaki bölgelerin Rusya'ya ilhakını meşrulaştırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken, 1917'den önceki dönemdeki Rus İmparatorluğu modeline yöneliyor, Savaş Araştırmaları Enstitüsü'nü analiz ediyor.

Rus yanlısı askeri yönetime göre, Rus birliklerinin işgal ettiği Ukrayna'nın Cherson kenti çevresindeki bölge, Rusya'ya katılım için referanduma hazırlanıyor. Kherson askeri ve sivil idare başkan yardımcısı Kirill Stremousov, çarşamba günü Telegram haber servisi tarafından yayınlanan bir videoda bunu aktardı.

VLADİMİR PUTİN VE DOĞU UKRAYNA İÇİN TAURİAN SENARYOSU - Resim : 1

Putin, Bu Tarihi Modeli Rehber Olarak Kullanıyor

“Ukrayna Direniş Merkezi”, 28 Haziran'da, bölgelerin dahil edilmesinin hangi tarihsel modele göre yapılması gerektiğini bildirdi. Buna göre Kremlin, 1917 öncesi dönemin koşullarına dayanmaktadır. O dönemde Çar II. Nikola'nın yönetimi altında, sözde “Taurya Valiliği”, güney Rusya İmparatorluğu'nun bir idari birimiydi. Bugün bölge Ukrayna'ya aittir, Kırım yarımadasını ve kuzeyindeki Dinyeper nehrine kadar olan alanı içerir. Daha kuzeydeki Cherson ve Zaporizhia çevresindeki şu anda işgal altındaki bölge, eski valilik bölgesinde bulunuyor. Tauria senaryosunda, Kherson Oblast'ın (bölgeler) sol yakası ve Zaporizhia Oblast'ın bir kısmı, muhtemelen tek bir varlık olarak doğrudan Rusya'ya ilhak edilecekti. Bu, Amerikan düşünce kuruluşu Institute for the Study of War (ISW) tarafından yakın tarihli bir raporda analiz edildi.

 Planlı Bir Referandumun Raporları Aylardır Ortalıkta Dolaşıyordu

Rusya'nın, Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşı dört ay önce başladığından beri, Moskova'nın işgal altındaki bölgelerin Rusya Federasyonu'na "katılması" konusunda referandumlar aradığına dair tekrarlanan haberler var. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, geçtiğimiz günlerde böyle bir kararın Rus liderliği tarafından değil, Rus kontrolü altındaki bölgelerdeki insanlar tarafından alınacağını söyledi.

 

Yorumlar