400 Defa Okundu


Siyasi partiler seçim pozisyonu aldı. Cumhurbaşkanı adayları belirlenirken milletvekili adaylığı için de ayrı bir yarış sürüyor. Rekor 7 bin 329 aday adayı ile AK Parti’de. Bunun 5 bin 997'si erkek, bin 332'si bayan, 498'i engelli, 468'i 18-25 yaş arası gençlerden oluşuyor. Şahsi Facebook ve Twitter hesaplarımdaki ortama bakınca “Aday olmayan var mıdır” acaba diye düşünür oldum. Aday adayı olanlar kadar, son anda vazgeçenler de az değil… Siyasi belirsizlik havasının hakim olduğu 1 Kasım seçimlerinde 3 bin 702 kişi başvurmuşken, 24 Haziran için yapılan başvurularda böyle bir rekor dikkat çekici. Perde arkasında, FETÖ’cülerin dikkatleri dağıtmak için aday adaylığına çıktığı belirtilse de yeni dönemde toplumda karşılığı olmayan isimlerin aday olarak halkın karşısına çıkması kolay değil.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin gelmesiyle birlikte her şey değişti. CHP’nin istemediği başkanlık sistemi önlerini açabilir. Nasıl mı; AK Parti’ye oy veren kesimin genel olarak dillendirdiği bir ifade var “Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyorum.” Cumhurbaşkanımızın uluslararası meydandaki duruşu ve liderliği toplumun kararlarını da direkt olarak etkiliyor. Ama 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve Milletvekili oylamaları ayrı ayrı gerçekleştirilecek. Yani Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermek isteyen verecek, TBMM için de ayrı bir tasarrufta bulunacak. Bu da TBMM’deki sandalye dağılımını etkileyebilecek önemli bir faktör. Rekor sayıda aday adaylığı başvurusu alan AK Parti, sandıkta da rekor kırmak istiyorsa halkta karşılığı olan adayları sahaya sürmeli. Sahada vatandaşa temas edecek üç grup var. Milletvekili adayları, İl - İlçe Teşkilatları ve Belediye Başkanları… Teşkilatlarını yenileyen AK Parti bu alanda dinamik bir çalışma yapacaktır. Genel seçimlerin öne alınmasıyla belediye başkanlıklarında genel bir revizyona gidilememiş olması dezavantaj olarak görünüyor ama büyükşehirlerdeki istifalar ile bu noktaya da bölgesel ama önemli dokunuşlar yapıldı. Seçimleri belirleyecek olan en önemli faktör ise milletvekili adaylarının ismi…

Yerel siyaset Ankara siyasetinden çok farklı. Vatandaşa direkt olarak temas edecek. Recep Tayyip Erdoğan’ı ve fikirlerini köy kahvesinde temsil edecek olan milletvekili adaylarının toplumda karşılığının olması, geçmişten gelebilecek defoları bulunmaması çok önemli. Örneğin, Keskin ilçesinin köyünde yaşayan Ahmet Amca’nın Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermek için birçok sebebi vardır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde verir de… İlinin milletvekiline oy vermek için yan sandığa geçtiğinde, yine sebepleri olmalı. Milletten vekalet isteyen isimlerin, vekalet için millette sebep vermeli.

Yorumlar