…Ve Hükümet el attı

…Ve Hükümet el attı

Domatesin nisan ayında zam şampiyonu olmasından hareketle gıda fiyatlarında artışa dikkat çekerek, bir önceki yazımı, şu cümlelerle bitirmiştim:

“Hükümet biran önce olaya el koyarak, üreticiden tüketiciye uzanan zincirin halkalarını denetim altına almalı. Çünkü aracılar kazanırken, olan üreticiye ve tüketiciye oluyor.”

Hükümet olaya el attı ve gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla radikal kararlar için kolları sıvadı.

Konuyla ilgili açıklamayı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptı.

Şimşek açıklamasında, gıda fiyatlarındaki oynaklığın, enflasyon görünümünü ve öngörülebilirliğini olumsuz etkilediğini vurgulayarak, gıda piyasasında arz ve fiyat oluşumuna dair aksaklıkları gidermek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Şimşek, bu kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesini kurduklarını ve komitenin sekretarya görevini Merkez Bankasına verdiklerini bildirdi.

Gıda Komitesinin ilk toplantısını geçtiğimiz Cuma günü yaptığını anlatan Şimşek, toplantıda ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda enflasyonunu sınırlandıracak kısa vadeli tedbirlerin karara bağlandığını, ayrıca orta ve uzun vadeli yapısal konulara ilişkin çalışmalarda gelinen aşamaların değerlendirildiğini belirtti.

İşlenmemiş gıda ürünlerinde iç piyasada arz sürekliliğini gözeten dış ticaret tedbirleri alacaklarına da dikkat çeken Şimşek, bu hususta yürütülen çalışmanın en kısa sürede komiteye sunulacağını ifade etti.

Ekmekte fiyat belirleme sürecine ilişkin yeni düzenlemelere gidileceğini de anlatan Şimşek’e göre alınacak önlemler özetle şöyle:

-Arz zincirindeki noktalarda rekabet koşulları detaylı bir şekilde incelenecek.

-Yasa dışı stoklamaya ilişkin denetimlerin artırılması konusunda kısa sürede adım atılacak.

-Arz artışı için vergi teşvikleri üzerinde de çalışılacak.

-Sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlendiği taze meyve ve sebzede alternatif pazarlama kanalları devreye sokulacak. Bu konuda uygulama süreci hemen başlatılacak.

-Arz zinciri, lisanslı depoculuk ve üretici birlikleriyle ilgili çeşitli düzenlemeler de gündeme gelecek.

Hükümet attığı bu adımla, stokçulara meydanın boş olmadığını gösterdi. Orta ve uzun vadeli tedbirlerin de gündeme gelmesiyle gıdada aşırı fiyatların önüne geçilmiş olacak.

Yorumlar