ÜRDÜN'DE İĞRENÇ BİR ANİMASYON

ÜRDÜN'DE İĞRENÇ BİR ANİMASYON

Beni  yakından tanıyan takip eden arkadaşlar  bilir.Sosyal medyaya insanların faydalanacağı şekilde  kullanırım.Tarih bilgileri  paylaşımı  yaparım .Tarihi film ,eski  ses kaydı ,belge  fotoraf harita vs..

Gene bir gün YouTube de arama yaparken enteresan bir kayda rasladım.Kayıt 11 ekim 2015 tarihinde  YouTube ye yüklenmiş.Muhtemelen bir turistin kendi kamerasıyla çektiği bir video.Ürdün  Rum vadisinde  Osmanlı dönemi  Hicaz demiryolundan kalan lokomotif  ve vagonlar  turistlik  amaçlı restore edilip  kullanılmış.Tarihi hat  tamir edildikten sonra  üzerine  bu tarihi lokomotif ve vagonları yerleştirilmiş belli periyotlar  halinde  turistleri gezdiyorlar .Aynı hattı   modern  trenlerde  kullanıyor.İlk  bakışta  herşey normal  turistler  gelip bilet alıp  trene biniyorlar .Rum vadisinde bir tur atıyorlar.Trende ay yıldızlı Türk bayrağı dalgalanıyor.

Maalesef çok masum bir tur değil bu .İğrenç bir tiyatro .Turda tarihte yaşanmış en acı  olaylardan  Arap isyanı canlandırılıyor.Treni  100 yıl önceki  kıyafet ve silahlarıyla  1 manga kadar Mehmetçik koruyor.Derken  20  civarı  atlı ve develi  Arap  çapulcu  trene saldırıyor.Treni korumakla yükümlü Mehmetçikler  bu çapulcularla çatışmaya giriyor.Mermiler kuru sıkı .Bu arada  dünyanın çeşitli yerlerinden  gelen  turistler bu enteresan olayı fotoraf ve kameralarla  kayıt altına alıyorlar.Çatışma kısa sürüyor .Arap isyancılar  tüm askerleri  esir alıyorlar.Esirler  30 metre kadar aşağıda bekleyen 1. Dünya savaşında İngiliz ordusunun kullanmış olduğu zırhlı  kamyonete  bindirilip  götürülüyor.İğrenç herifler  saldırı  esnasında  Arap  isyanı bayrağı  açıp adeta  bir  gösteri yapıyorlar.

Bayrak İngiliz  diplomat Mark Sykes tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Araplık bilinci yaratmak amacıyla oluşturulmuştur.Bayrak yatay çizgiler halinde siyah, yeşil ve beyaz ile yatay üçgen şeklinde kırmızı renklerden oluşmaktaydı. Siyah Abbasileri, beyaz Emevîleri, yeşil Fatimileri ve kırmızı ise Haşimileri simgelemekteydi.Haşimiler Arap İsyanı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı İngiltere  ile müttefikti.

Günümüzde Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Irak, Kuveyt, Libya, Mısır, Sudan, Suriye, Ürdün ve Yemen bayrakları Arap İsyanı bayrağından esinlenilerek oluşturulmuştur. Bayrağın 98.5 ve 197 fitlik bir sürümü Ürdün'ün Akabe kentinde dünyanın  6 .büyük bayrak direğinde dalgalanmaktadır.Ürdün bayrağı ile  şuanda Filistin in kullandığı bayrak  Arap isyanı bayrağı  şekil olarak birbirine çok benzer . Ürdün bayrağı siyah,beyaz ,yeşil şeritler üzerine  kırmızı üçgen,  üçgenin ortasında  7 köşeli yıldız.Filistin bayrağında ise  siyah, yeşil ,beyaz şeritler üzerine  kırmızı üçgen bulunur.Arap isyanı bayrağı  ise gene bu 2 bayrağa çok benzeyen siyah,beyaz ,yeşil şeritler üzerine  kırmızı üçgen olarak tasarlanmıştır.Malesef  aradan geçen 100 yıla rağmen İngiltere nin tasarladığı bu bayraklar  değiştirilmemiştir.Umarımbirgün değiştirilir.

Bu iğrenç animasyonun   hangi periyotlarla   yapıldığını  tespit edemedim .Bilet parası  kaç para onuda öğrenemedim .Çokta önemli değil.Amaburda amaç önemli .Burda Türklere  hakaret var.Burda Mehmetçik aşağılanmaktadır.Milliyetçi bir vatandaş olarak  çok rahatsız oldum .Bu olayı şikayet etmeye karar verdim .Önce Türkiye cumhuriyeti Amman sefiri  sayın Murat Karagöz e  sosyal medyadan uzun bir mesaj yazdım.Lakin cevap gelmedi .Bunun üzerine  Cimer e  dilekçe yazdım.9 aralık  2018  tarihinde dilekçeyi  film linki ile beraber yolladım. Dilekçeme verilen cevap  4 ocak  2019 tarihli.Şöylecevaplanmış.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 09.12.2018 tarihinde yapmış olduğunuz ……sayılı başvurunuz 04.01.2019 tarihinde ORTA DOĞU GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI (OAGY) tarafından cevaplanmıştır:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine göndermiş olduğunuz mesajınız değerlendirilmiş ve bilgi edinilmiştir.

Belirtilmiş olan konularla ilgili sorunların çözümüne ilişkin görüş ve önerileriniz ile duyarlı yaklaşımınız için teşekkür eder, esenlikler dileriz. Saygılarımızla. 

Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

Yani  ortada  ne Ürdün devletine bir uyarı var. Ne bu iğrenç tiyatro için bir kınama mesajı.Koca bir hiç .Bende bu filmi sosyal medyaya  yükleyerek  yayılmasını sağladım .Çok kısa sürede  binlerce paylaşıldı.1.Dünya savaşında  buralarda  aç susuz  oacimasiz çöl ikliminde  can veren Mehmetçikleri  unutmayalım .Aklımızın bir köşesinde dursun  hatırladıkça  Fatihamızı esirgemeyelim inşallah …..

Filmden  bazı kareleri   makaleye ekliyorum.

Yorumlar