TÜRKİYE'DE MADENLERİ ÇIKARMAYALIM MI ?

TÜRKİYE'DE MADENLERİ ÇIKARMAYALIM MI ?

Ülke gündemi  Kaz  dağlarında  altın madeni arama imtiyazı elde eden Kanadalı Alamos Gold maden şirketinin bölgede yaptığı  ağaç ve çevre katliamını konuşuyor. Şu kadar  bin ağaç kesilmiş  verimli toprak kazınmış  falan filan. Ülkede  ne zaman  birileri  bişey yapmaya kalksa birileri  İstemezük diye ayağı kalkıyor. Hes  yaparsın karşı çıkarlar. Nükleer tesis yaparsın karşı çıkarlar. aden  açarsın karşı çıkarlar. İyide kardeşim ne yapalım madenleri  çıkarmayalım mı ?

Dışardan ithalmi edelim çözümünüz nedir ?

Elektirik kesilir sanayici   ve vatandaş ayağa kalkar  bu devirde elektirikkesilirmi diye  bağırır.

Ülkede  az olan bir madeni çıkartalım dersin  ayağa kalkarlar istemezük .

Allah  Uranyum denen radyoaktif madeni  süs olsun diyemiyarattı . Bütün dünya bunu kullanırken  biz neden kullanmayalım.

Ülkenin yer altı kaynaklarının  tespit edilip  değerlendirilmesinden yanayım .Burda benim kızdığım nokta neden  Kanada lı bir şirket bunu yapıyorda, Yerli bir şirket bunu yapmıyor.

Madem ağaç katliamı  var. Neden çevre bakanlığı bu tip maden sahalarına  denetmen atamaz.

Öyleya  yabancı şirket burda kanunsuz işler yapıyorsa  bunu kim bilecek.Amaburda devletin bir temsilcisi olsa  herhangi bir kanunsuzlukta anında kolluk kuvvetlerine haber verebilir.Hukuki süreç başlatılır.Ben  gereksiz  yere fuzili  ağaç kesimine karşıyım.Yanlış anlaşılmasın .Ama  ülkeye bir tesis  yada maden sahası yapılırken illa ağaç kesilecek .Buna  yapılacak bişey yok temennimiz  en az  sayıda ağacın kesilmesi .Bunuda devlet belirler.Devlet vurdumduymaz olursa  şirket istediği gibi buralarda terör estirir nasıl olsa hesap soran yok.

Maden sahasına  binlerce vatandaş toplanmış .Maden şirketini protesto ediyorlar.Keşke buraya gösterdiğiniz tepkiyi  yağmur gibi gelen zamlarada gösterseydiniz .Elektiriğe, doğalgaza, toplu taşımaya, temel gıda maddelerine, akaryakıta gelen zamlar televizyonda  20 saniyelik haber  oluyorsa  bu ülke bitmiş demektir .Vatandaş  maaşa  zam diyince  kriz var deyip  parmak sallayan hükümet  kendi bürokratlarına   danışmanlarına yağlı ballı, üçerli beşerli maaşlar bağlıyor .Fazla siyasete bulaşmadan tekrar meselemize dönelim .

Atatürk  hayatta olsaydı,  bu madenlerin hepsini çıkartmaya çalışırdı arkadaşlar.1935  yılında ekonomi bakanlığının bastığı  bir maden kataloğu var.Küçük bir kitapçık  Ankara da basılmış .O dönem devlet  bazı madenleri   kamu  ve özel şirketler kanalıyla  çıkarıp ihracat  yapmış .Gayette güzel para kazanılmış .Bu madenlerden bazıları  Arsenik, Antimon,Borasit ,Bakır,civa ,Çimento toprağı,simlikurşun,zımpara taşı ,değirmen taşı ,Krom ,Maden  kömürü,Kil,kükürt,linyitkömürü,lüle taşı ,mangenez,mermer ,çinko, manyezit ve Amyant tır.

Kitapçığın  10 . sayfasında  Altın madeni  konu başlığında Türkiye de 23 noktada  altın cevheri bulunduğundan bahsediyor.Çanakkale de bu  bölgelerden biri .Yani  Atatürk  buralarda altın olduğunu   o devirde biliyordu.Ama imkansızlıklar   yüzünden uzun yıllar maden çıkartılamadı .Kitapçığın  10 ve 11. Sayfalarında  Anadolu daki  petrol bölgeleri kalem kalem yazılmış 8 bölgenin ismi var .Eğer  Atatürk biraz daha uzun yaşasaydı  ne kadar maden varsa   bunları kamu yada özel şirketler kanalıyla  işletmeye açacaktı. Mta  ve Petrol  ofisi  gibi kurumlar Atatürk ün  bu memlekete verdiği  en büyük hediyelerden ama anlayana ….

Bir yanda  Lozan ın gizli maddeleri var  2023  e kadar maden  çıkartamassın diyen ileri zekalılar .Bir yanda çıkartılan madene çıkartamassın diye  bağıran çağdaş Atatürkçü geçinen  gruplar.Allah hepsine akıl fikir versin .Bu memleket  peygamberi tanımayan İslamcılardan ve Atatürk ü tanımayan Kemalistlerden çok çekti .Halkımız  uyanık olmalı  her ikisinede  destek vermemeli….

1935 yılında  Ankara da ekonomi bakanlığının  bastığı   maden kataloğu .Şahsi arşivimden .

 

1935 yılında Ankara da basılan  maden kataloğunun  10. Ve 11 sayfasında altın ve petrol konu başlıkları.Çanakkale de altın olduğu 80 yıl önce biliniyordu .Ama teknik imkansızlıklar yüzünden maden çıkartılamadı.Katalokta o dönem çıkartılan 20 çeşit madenin vilayet vilayet, köy köy   cevher bilgileri ve grafikleri   var .Nerde  hangi maden var .Tek tek tespit edilmiş.Kitapçık bulunmaz bir  arşiv vesikası.

Yorumlar