1412 Defa Okundu

Türkiye  ne kadar garip bir ülke. 13 Ocak 2020 tarihinde sosyal medyaya  Nedim Şener ve  Gökhan Kahraman adlı 2 hesaptan şöyle bir haber  servis edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu  HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın  kitaplarını belediyenin yayınevinde online olarak satıyor. Ayrıca  Paris’te öldürülen PKK’nın kurucularından  Sakine Cansız’ın da 3 ciltlik kitabı satışta . Sakine  Cansız’ın  kitabı 2014  senesinde  basılmış. Demirtaş’ın kitaplarına  herhangi bir yasak  kısıtlama yok. Satışı serbest. 28 Haziran 2016  tarihinde  Diyarbakır Sulh Ceza  Hakimliği  53 kitap  hakkında  yasaklama kararı almış. Aralarında  Sakine Cansız’ın kitabı da  var.İ stanbul Büyükşehir belediyesi  gelen tepkiler üzerine Sakine Cansız’ın kitabını  satıştan çektiğini  ilan etti.

2016 YILINDA YASAKLANAN KİTAPLARIN LİSTESİ

* Güneşin Çocukları Êzidîler (Mehmet Özcan)

* 21. Yy. Sömürgeciliği Toplum Kırım (Cemal Şerik)

* Hawar (Ali Oruç)

* Geliye Zilan Jederka Jin U Jane (Devrim Serhad)

* Elveda İki Yüzlü Umut (Cezmi Ersöz)

* Mermer Kanatlı Kuşlar (Mahmut Yamalak)

* Vakayiname (Musa Anter)

* Tarih Şimdidir Kürdistan Tarihine Özlü Bir Bakış (Kasım Engin)

* Hayatın Kıyısına Yolculuk (Seyit Evran)

* Rojhılata Navin (Rustem Cudi)

* Ayıntab Üstünde Kızıl Bir Zaman (Dilzar Dilok)

* Sürgünde Kürtler, Kürt Sorununu Anlamak Üzere (Burçin Demirtola Çelik)

* Hep Kavgaydı Yaşamım 1.-2.-3. Cilt (Sakine Cansız)

* Em Bun Baran (Mizgin Ronak)

* Kasırga Taburu 1.-2. Cilt (Metmet Sebat)

* Yaşamın Kıyısında (Mehmet Polatlı)

* Eylül Kasırgası (Kemal Aktaş)

* Dağlar Konuşsun (Serbest Kıçı)

* Bizim Çocuklar (Saadet Ferhat Dersim)

* Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa (Abdullah Öcalan)

* Demokratik Modernitede Gençlik (Sinan Şahin)

* Gözyaşım Ağıydı Seni Beklemek (Rojbin Perişan)

* Gedeye Şirin (Nizamettin Akkurt)

* Lilavlar Akacak (İlhami Çınar)

* Dörtlerin Gecesi (Fevzin Yetkin ve Mehmet Yetkin)

* Dağın Yüreği Mavi Derya (Hayati Kaytan)

* Mavidir Avaşin'in Suları (Selçuk Şahan)

* Diyarbakır Zindanları 1.-2. Cilt (Muzaffer Ayata)

* Korkunun Rengi (Ruşen Tutku)

* Tül ve Kül ( Abdurrahman Çadırçı)

* Aksi Yalandır (Sara Aktaş)

* Gurbet'in Güncesi Yüreğimi Dağlara Nakşettim (Gurbetelli Ersöz)

* Bizim Mazlum (M. Emin Yıldırım)

* Modernite'nin Güncesi (Ayhan Kaya)

* Abdullah Öcalan ve Demokratik Modernite'nin Çözümü 1-2-3-4-5 (Abdullah Öcalan)

* Kültür ve Uygarlık (Sosyal Bilimler)

* Özgür Eş Yaşam (Sosyal Bilimler)

* Hedera Henaseyen Azad (Birinen Gerilla)

* Rojnivisa Hevaltiye (Beritan Hilal)

* Bir Yarım Dağda (Turan Uysal)

* Gerilla Anıları 1 İlkler (Aram Yayınları)

* Gerilla Anıları 2 Çağın Çığları (Aram Yayınları)

* Gerilla Anıları 3 Sis (Aram Yayınları)

* Gerilla Anıları 4 Direniş Yuvası Dağlar (Aram Yayınları)

* Gerilla Anıları 5 Zamanın Ruhuna Yolculuk (Aram Yayınları)

Buraya kadar  herşey normal. TBMM  Kütüphanesi  arşivine  girip arama yaptığınız   zaman  Abdullah  Öcalan  ve Sakine Cansız’ın kitaplarına herkese  açık  şekilde ulaşabiliyorsunuz. İnanması çok güç ama bu bir gerçek. Normalde bir vatandaşın  evinde bulunması halinde suç teşkil edecek kitaplara  devletin meclisinin kütüphanesinden tek tıklamayla  saniyeler içinde indirip okuyabiliyorsunuz. Meclis kütüphanesi  bu konuda açıklama  yapmış . Açıklama şöyle:

İlk olarak 1934 tarihinde Derleme Kütüphanesi olarak faaliyet göstermeye başlayan TBMM Kütüphanesi, halen 22/2/2012 tarihli, 6279 sayılı Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu hükümleri uyarınca bu niteliğini sürdürmektedir. Anılan Kanunun 8 inci maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde basılan veya çoğaltılan her türlü kitabın bir nüshasının Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına gönderilmesi zorunludur.

Bu kapsamda yukarıda anılan haberlerde bahsi geçen kitap, 6279 sayılı Kanun hükümleri uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına gönderilmiş ve aynı kanun gereğince derleme kütüphanesi olarak TBMM Kütüphanesi kataloğuna kaydedilmiştir. Dolayısıyla TBMM Kütüphanesi tarafından söz konusu eserin satın alınarak kütüphane envanterine eklenmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Bir derleme kütüphanesi olan TBMM Kütüphanesi, 6279 sayılı Kanun’la kendisine verilen görev çerçevesinde ülkemizde basılan tüm eserleri envanterine dâhil etmekle yükümlü bulunmaktadır. Bu çerçevede kütüphaneye gönderilen eserlerin kaydı sürecinde herhangi bir denetim ya da yayın seçme - belirleme çalışması yapılmamaktadır.

Meclis  kütüphanesinde  mahkemenin  yasakladığı  diğer kitaplar da var mı   bilmiyorum tek tek arama yapıp  bakmak lazım. Ama  binlerce insanımızın katili  teröristlerin yazdığı  kitapların  meclis kütüphanesinde  olmasından  ben basit bir vatandaş olarak utanç duydum. Umarım devlet bu  paçavraları  arşivden kaldırıp imha eder. İnsanların içine  kin ve nefret tohumları ekip  sosyal medyada  bu tip  haberleri  yayanlara cezayi müeyyide  şart. Haber ilk çıktığı andan itibaren   tarafların birbirlerine ettiği küfür ve hakaretlerin  haddi  hesabı yok. Tamamen birlik beraberliğimizi  hedef alan  bir çalışma. Meclis kütüphanesine  girecek  kitapların  bazı filtrelerden geçirilmesi  şart. Ülke dışından toplumun çeşitli kesimlerini provoke ederek iç savaş  planlayan insanlar mevcut. Bu  insanlara ve bunun Türkiye deki  uzantılarına  fırsat verilmemeli. Türkiye Büyük Millet meclisi  kütüphanesinden aldığım  bazı  ekran görüntülerini   makaleye ekliyorum.

 

Yorumlar