Türkiye büyüdü, Dünya şaşırdı!

Türkiye büyüdü, Dünya şaşırdı!

Eğri oturup, doğru konuşmak lazım; Türkiye ekonomisinin sınırsız bir büyüme potansiyeli var ve bunu zaman zaman şaşırtıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Düşünün bu ülke daha bir yıl önce FETÖ gibi dünyanın en tehlikeli ve en sinsi terör örgütünün darbe girişimini atlatmakla kalmadı, ardından da PKK ve DEAŞ gibi kanlı terör örgütlerinin birden artışa geçen eylemleriyle baş etmeyi bildi.

Tüm dikkatler güvenlik meselesine çevrilmişken Türkiye, darbe yılında yüzde 2.9, darbe yılının ertesinde ise ilk çeyrekte yüzde 5.2, ikinci çeyrekte de yüzde 5.1 oranında büyümeyi bildi.

Bunu ayakta alkışlamak gerek…

Üstelik de bu yüksek büyüme oranları; dibimizde 3. Dünya savaşı provasının yapıldığı ve başta Avrupa olmak üzere Batının siyasi, askeri ve ekonomik ablukasına rağmen gerçekleşti!...

Öyle yüzde 5 deyip geçmemek lazım, Türkiye bu oranlarla, AB ve OECD ülkelerinin iki katı büyümekle kalmadı, IMF’nin yüzde 2.5’lik tahminini de ikiye katladı.

Türkiye ayrıca büyümede Çin ve Hindistan’ın ardından G-20 içinde en fazla büyüyen 3. ülke oldu.

Aslında bu daha bir başlangıç; sadece Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan değil, Goldman Sachs da Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yeni bir başarı hikayesi yazacağı görüşünde.

Mehmet Şimşek’in yanı sıra Zeybekci ve Elvan, Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yüzde 7 büyüyerek uluslararası kuruluşları şaşırtmaya devam edeceğini söylediler.

Zaten Türkiye, ilk iki çeyrek büyüme rakamlarıyla başta IMF olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun tahmini altüst etti.

Goldman Sachs, ikinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklandığı 11 Eylül Pazartesi günü açıkladığı raporunda Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yüzde 7’lik büyüme hızına ulaşacağını bildirdi.

Goldman'a göre Türkiye’nin büyümesinde daha çok yetkililerin aldığı ekonomik kararlar etkili oldu.  

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley de Türkiye’nin 2017 büyüme tahminini, yüzde 3.3’ten yüzde 4.3’e yükseltti.

Japon finans kuruluşu Nomura da, Türkiye'nin büyüme tahminini yüzde 4.2'den yüzde 5.5'e yükselttiğini açıkladı.

Türkiye'nin yakaladığı bu büyüme rakamları Alman medyasında da geniş yer buldu. Alman Der Spiegel dergisi, büyüme rakamlarının şaşkınlık yarattığın ifadesini kullandı.

Yorumlar