Türkiye batsın, kinim yatışsın

Türkiye batsın, kinim yatışsın

Cumhurbaşkanı da başbakan da olsa bir insanı sevmeyebilir, eleştirebilirsiniz de.

Hatta güneşinde ısındığınız, havasını soluduğunuz, kentlerini dolaşıp sokaklarını arşınladığınız ülkenizi de sevmeyebilirsiniz, ama “batsın bu ülke” diyemezsiniz.

Çünkü ülkenizin batması önce sizi fakirleştirir…

Bunları boş yere yazmıyorum, son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’ye yönelik kin ve nefretin ulaştığı boyutu anlatmak için yazıyorum.

Oysa psikologlara göre kin ve nefret öyle negatif bir duygu ki, keskin sirke gibi en fazla zararı içinde yer kaba veriyor.

Kabullenmenin tam tersi olan bu duygu, süreç içerisinde nefret eden bireyi esir alıyor…

Olay şöyle: Japon derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Türkiye’de hem siyasi hem ekonomik stresin arttığını öne sürerek, seri iflaslar gündeme gelebilir demiş!

Üstelik de bu değerlendirmeyi Türkiye’nin yüzde 5.2 büyüdüğü, ihracatını artırdığı ve işsizliği düşürdüğü bir ortamda söylemiş.

Bu öyle uluslararası alanda adı sanı duyulmuş bir şirket değil; 2007’de Türkler kurmuş, daha sonra Japon JCR ortak olmuş hepsi bu.

Şimdi birileri fırsat bu fırsattır diyerek bu şirketin değerlendirmesini manşete taşıdı.

13 Kasım 2017 tarihli Cumhuriyet’te haber, “Japon kredi derecelendirme kuruluşuna göre, Türkiye’nin işi zor” üst başlı altında “Seri iflas riski” manşetiyle çıktı.

Cumhuriyet bu manşetiyle felaket tellallığı yapmakla kalmayıp, bir de panik havası yaratmaya çalıştı.

Güya gazeteyi eline alan manşete bir göz atınca paniğe kapılacak ve ‘Türkiye batıyor, yatırım yapmayayım, hiçbir şey almayayım’, diyecek.

Bu haber yayılacak, kimse yatırım yapmayıp, bir şey almayınca Türkiye ekonomisi dara girecek, AK Parti hükümetten düşecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan da görevinden istifa edecek!..

Ancak manşet Cumhuriyet gibi inandırıcılığını kaybetmiş, tirajı dip yapmış bir gazetede yer aldığı için ciddiye dahi alınmadı.

Ülkesini seven bir insan, sırf o ülkenin cumhurbaşkanını ve ülkeyi yöneten hükümeti sevmediği için ülkesinin batmasını ister mi?

Objektif olması gereken bir gazeteci kin ve nefret duygusuyla habercilik yapar mı?

Hadi diyelim yaptı, ona gazeteci denir mi?

Yorumlar