1376 Defa Okundu

Yunanistan ile aramızda gerginlik her zaman var olmuştur. Bunun başta Kıbrıs olmak üzere nedenleri var. Şu anda görünen neden Türk-Yunan deniz sınırı. Türkiye ana karasına çok yakın adaların Yunanistan’da kalması her iki taraf için de ciddi sorun.

Bir Yunan vatandaşı için adalarda yaşamak tabi ki ana karada yaşamaktan daha zor. Adalara yolculuk yapmak, malzeme taşımak, orada ev yapmak ve iş kurmak vesaire. Bütün bu işlemlerin Türkiye’den yapıldığını düşünün çok daha ucuza mal olacaktır.

Adaları elde tutmanın her zaman bedeli vardır. Adaların güvenliğini sağlamak zordur. Yunanistan Lozan gereği bazı adalarda asker de bulunduramıyor. Türkiye’ye yakın adaların Yunanistan’a verilmesinin tek nedeni var. Her iki tarafı da oyalamak. Gergin tutmak.   

Nitekim Türkiye ve Yunanistan yıllardır birbirine karşı silahlandı. Gerçekçi iki komşu olarak güvenlik ve ticaret gibi konularda iş birliği yapıp ekonomilerini geliştireceklerine büyük devletlerden silah alıp ekonomilerini batırdılar. İki ülke de ciddi ekonomik krizler atlattı.

Yunanistan’ın krizleri atlatabilmesi Avrupa Birliği’nin ekonomik desteği ile oldu. Türkiye ise kendi göbeğini kendi kesmek zorunda kaldı. Bu, Türkiye’nin potansiyelinden kaynaklanıyor. Aslında Türkiye ile Yunanistan ekonomik ve askeri büyüklük açısından kıyaslanamaz.

Dış güçler diye bir şey gerçekten varsa başarılı oldukları en iyi şey Türkiye’yi sanal gündemlerle oyalamak. Onlar da askeri büyüklük açısından Türkiye ve Yunanistan’ın ayrı liglerde olduğunu biliyorlar. Amaç Türkiye’yi olabildiği kadar yıpratmak. Süper güç olmasına engel olmak.   

Peki, Türkiye ve Yunanistan bugün savaşa girse ne olur? Savaş Yunanistan’ı bitirir. Türkiye’nin de ciddi kayıpları olur. Türkiye için kolay bir savaş olmaz. Çünkü Batılı güçler Yunanistan’a açıktan ve gizliden ciddi askeri yardımlar yapıp Türkiye’ye ellerinden geldiği kadar kayıp verdirirler.

Fakat sonuçta Türkiye adaları alır. Peki Atina’ya kadar gidebilir miyiz? Gidemeyiz. Çünkü Amerika devreye girip bizi durdurur. Durdurduktan sonra ne olur? Yıllarca sürecek ekonomik yaptırımlar devreye girer. Ekonomimiz ciddi yaralar alır. Büyük Türkiye’nin doğuşu gecikir.   

Bu aşamada bir Türk-Yunan savaşı Türkiye’nin Batı ile olan tüm ilişkilerini yeniden yorumlaması anlamına gelir. Avrupa ile ilişkiler bitme noktasına gelir. NATO üyeliğimiz tartışmaya açılır. Bu da Rusya’nın zaferi olur. Peki üçüncü dünya savaşını tetiklenir mi? Bence hayır.

Yunanistan adalar ve ana karası dahil olmak üzere soruyorum: Almamız gereken bir ülke midir? Bence hayır. Zaten geçmişte Yunanistan’ı yüz yıllarca yöneten bir Osmanlı var ortada. Elimize ne geçti? Şimdiki durumda ise savaşın getireceği götüreceğinden daha az.

Türkiye olarak şunu iyi anlamalıyız ki süper güç olmanın tek yolu savaş değil. Artık; bilim, sanat ve teknolojiye ciddi yatırımlar yapılarak güçlü devlet olunuyor. Bilim, sanat ve teknolojide öyle projeler üretelim ki gücümüzü sadece Yunanistan değil tüm dünya görsün.

Türkiye’nin gücü arttıkça kendisini Tüm Balkanlar’da ve Orta Doğu’da olduğu gibi Yunanistan’da da istikrarın koruyucusu gibi görmesi tüm dünyada doğal karşılanacaktır. Güçlü Türkiye bu coğrafyaları güçlü tarihi bağlar ile kendisine bağlayabilir. Şimdilik bir savaşa gerek yok.  

Peki barış? Yani pratik durum ne olacak? İki ülke oturup deniz yetki alanları konusunda anlaşamaz mı? Ortak bir şirket kurup Doğu Akdeniz’de birlikte gaz arayamazlar mı? Birlikte işletip birlikte satamazlar mı? Bunu şartlar gösterecek. En önemli şart bağımsız Yunanistan.

Yunanistan ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey önemli kararları tek başına alacak kadar bağımsız bir ülke olmadığıdır. Yani Almanya ile masaya oturabilirsiniz. İtalya ile de olur. Ama Yunanistan ile masaya oturmak zordur. Çünkü ABD, Rusya, Fransa veya benzeri bir ülke gelip o masayı dağıtabilir.

Bunu engellemenin tek yolu var: Güçlü Türkiye’yi kurmak. Bu coğrafyada herkes güçlünün sözünü dinliyor. Tabi Rusya gibi bir güçten bahsetmiyoruz. Daha çok Almanya gibi, Japonya gibi, Güney Kore gibi bir yumuşak güç ile gelişmiş askeri teknolojiyi birleştirmeyi kastediyoruz.

Savaş olmuyor. Barış da olmuyor. Çözüm ne? Türkiye Yunanistan ile ilişkilerini bir süper güç haline gelene kadar dengede tutmalı. İlişkiler Yunanistan Türkiye’nin bir süper güç olduğunu anladığı gün normalleşir. O gün her türlü seçenek masaya gelebilir. Adalar gerekirse satın alınır.

Yorumlar