24 °c

Türk Milleti mi Türkiye Milleti mi?

                Meclis’in Leyla Zana Kararı:

Sevgili okurlarım, yazılarım da zaman zaman geçmişteki Türklerin (Özellikle Osmanlı Devletinin) birbirinden büyük zaferlerini, adaletlerini, cesaretlerini gururlanarak göğsüm kabara kabara yazıyorum.

  1. yy son yarısında hayatımıza zorla sokulan ırkçılık bu gün isteyerek veya istemeyerek kötü sonuçlar doğurabiliyor!

1 Kasım 2015 seçiminden sonra yemin ederken  “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” dediği için Anayasa'nın 81. maddesine uygun olmadığı gerekçesiyle, yemini kabul görmeyen HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği devamsızlık gerekçesiyle düşürüldü!!!

Yemini kabul görmediği için hem genel kurul hem de komisyonlardaki yasama faaliyetlerine katılamayan, yasa önerisi ve önerge veremeyen Leyla Zana, yemin etmediği gerekçesiyle genel kurula da giremiyordu. Doğal olarak ta devamsızlık yapıyordu.

            Eğer Türkiye’nin tamamı Türk olsaydı zaten ülkenin ismi Türkiye Devleti değil Türk Devleti olur ve Leyla Zana’da zaten milletvekili olamazdı!!!

            Ancak güzel ülkemiz de yaklaşık 13 milyon Kürt/Zaza, 3 milyon Çerkez, 1 milyon Arap vb. irili ufaklı etnik gruplara sahip milletler var. Yani Leyla Zana “Türkiye Milleti diyerek ülkedeki, yaşayan bütün etnik gruplara saygı göstermişti!

Son olarak Anayasa’ya göre en az 276 milletvekilinin onayı gereken karara, 302 oyla destek veren milletvekillerine diyeceğim şudur, gidin Çanakkale şehitliklerine ve o cennet mekân şehitlerimizin doğum yerlerine bakın. Bu ülkede yalnız Türkler mi yaşıyor görün!!!

Bu ülke de Kût'ül-Amâre’da, Çanakkale’de, Anadolu’da ve son olarak 15 Temmuz’da gözünü kırpmadan ülkesi için canını veren birden çok etnik kökene sahip insanlar var.

Uzun lafın kısası tarih Leyla Zana için tekerrür etmiş 24 yıl önce olduğu gibi yine meclisin dışına çıkarılmıştır.

Not: Türk’ün olduğu gibi Kürt’te benim kardeşimdir. Nasıl Arap sağ yanımsa Çerkez’de sol yanımdır. Bütün etnik gruplar gözüm gibi sevdiklerimdir!!!

"Gönlüyle sözü bir olana kurban olayım’’ der Hâfız-ı Şirâzî ben de bu yazıyı öyle yazdım, gönlüm ve sözüm bir olarak. Bu yazı ırkçılığın olmadığı bir ülke de yaşanması temennisiyle yazılmıştır!!!

Hırsızın Cüneyt Arkın Taktiği:

Erzurum’da hırsızlıktan yakalanan ve gözaltına alınan bir şüpheli, konulduğu karakolun nezaretinden kaçmış. Nasıl mı?

Cüneyt Arkın’ın filmlerinde zindanın demir parmaklıklarını elleriyle eğip oluşan boşluktan kaçıyor ya işte bu hırsızda aynen öyle elleriyle nezarethanenin demir parmaklıklarını eğerek karakoldan kaçmış. Olayın videosunu internetten bulup izleyebiliriz siniz. Kaçar mı kaçar burası TürkiyeJ

Kalın sağlıcakla

Araştırmacı - Yazar

Ahmet Öztürk

1453ahmetozturk@gmail.com

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • sıradışı 19 Ocak 2018 22:56 türkiye yi kabul edenin ''türk''ü de kabul etmesi beklenir.nitekim türkiye;türkün yaşadığı yer manasına gelir.dolaysıyla bir kürt, ben türkün yaşadığı yerdenim diyebiliyorsa türküm de diyebilir.etmiyorsa 2 sini de etmeyebilir buna diyeceim birşey yok ama kabul ediyorsa 2 sini de etmesi beklenir.ben olaya sadece mantık açısından yaklaştım.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Misafir 13 Ocak 2018 21:00 Leyla Zana’nın saygısı vekilliğine sebep oldu.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Mustafa Açıkgöz 13 Ocak 2018 12:51 Türk’ün olduğu gibi Kürt’te benim kardeşimdir. Nasıl Arap sağ yanımsa Çerkez’de sol yanımdır. Bütün etnik gruplar gözüm gibi sevdiklerimdir. bu yazıyı özetliyor hocam

    CEVAP YAZ 0 2 (2) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.