26 °c

Türk Devleti mi Türkiye Devleti mi?

Danıştay’ın Ant Kararı:

            Öğrenci andının okunmasına, demokratikleşme paketi kapsamında, 2012 yılında ortaokullarda, 2013 yılında da ilkokullarda son verilmişti. TES’in (Türk Eğitim Sendikası), uygulamanın sonlandırılmasına dair düzenlemeye ilişkin açtığı davanın sonucunda, Danıştay 8. Dairesi, düzenlemenin iptaline karar verdi.

            Danıştay, düzenlemenin iptaline karar verince, acaba ülkemiz de yaklaşık 13 milyon Kürt/Zaza, 3 milyon Çerkez, 1 milyon Arap vb. irili ufaklı etnik gruplara sahip milletleri düşündü mü? Kesin düşünmedi ,düşünse böyle bir karar çıkmazdı!!!

Türkiye, herhangi bir ülke değil, cihan imparatorluğu varisi bir ülkedir. Irkçılık yapamaz! Yani birden çok milleti içinde barından bir ülkedir. Hal böyleyken Türkiye’nin tamamı Türk olsaydı, zaten ülkenin ismi Türkiye Devlet’i değil, Türk Devlet’i olurdu ve zaten kimsede bu ırkçı Ant’a itiraz etmezdi.

Bizim Millî Mücadele’de, Kût'ül-Amâre’da, Çanakkale’de, Anadolu’da ve son olarak 15 Temmuz’da gözünü kırpmadan ülkesi için canını veren birden çok etnik kökene sahip şehitlerimiz var. Gidin, Çanakkale şehitliklerine ve o cennet mekân şehitlerimizin doğum yerlerine bakın. Bu ülkede yalnız Türkler mi yaşıyor görün!!!

İlla da okutulsun diyorsanız andı Türk çocuklarına okutun, Türk olmayan çocuklara okutmayın… Yani seçmeli dersler gibi seçmeli olsun. İsteyen okusun, isteyen okumasın!

Bu kararın çıkması, cumhur ittifakına vurulacak bir darbe gibi geliyor bana. Bunu da zamanla göreceğiz.

Son olarak diyeceğim şudur, ünlü tarihçilerimizden Mustafa Armağan Hoca’mızın attığı tiwitten, öğrendiğim kadarıyla öğrenci andının mucidi olan Reşid Galip, 1919’da Köycüler Cemiyeti’ne yazdığı hayat hikâyesinde, yahudilerin Rodos’ta kurduğu Alliance İsraelite İlkokuluna girmiş ama ertesi sene Sultan Abdülhamid’in emriyle okuldan çıkarılmıştır.

Reşid Galip, aynı zamanda Ezan-ı Muhammediyi türkçeleştiren kişidir.  Ancak ezan-ı türkçeleştirirken, ezan-ın haydi felaha (haydi kurtuluşa) kısmını türkçeleştirmeyerek kurtuluşun namazda olduğunu gizleyecek kadar ileri gitmiştir!!!

Kalın sağlıcakla

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Oğuz Çelik 22 Ekim 2018 16:49 Aynen katılıyorum

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Mustafa Açıkgöz 22 Ekim 2018 11:11 Ahmet hocam ırkçılığın olmadığı bir ülke istiyoruz. harika yazınız için teşekkür ederiz duygularımıza ifade olmuşsunuz

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.