4752 Defa Okundu

AK Parti ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı, sosyal medyaya ilişkin düzenleme için bir süredir çalışma yürütüyor. “Dezenformasyonla mücadele edilecek” ifadeleriyle üzerinde çalışılan ve bu ay sonunda Meclis’e getirilmesi hedeflenen kanun teklifine dair açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bu alandaki Avrupa Birliği ve ABD’deki düzenlemelere dikkat çekti. 

Denge ve Denetleme Ağı (DDA), uzun süredir Türkiye’nin gündeminde olan, sosyal medya düzenlemelerine ilişkin rapor hazırladı. Farklı ülkelerdeki sosyal medya düzenlemelerini mercek altına alan DDA, aynı zamanda bu alana dair Türkiye için somut öneriler sıraladı, yargı ve denetleyen kurumların bağımsız olması gerektiğini vurguladı. 

Şimdi gelelim muhalefet kanadına; 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dijital mecrada kendisine hakaret eden kullanıcıların isimlerini açıkladı. Kılıçdaroğlu'na göre bu kullanıcılar Cumhurbaşkanlığı tarafından destekleniyor. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya üzerinden uzun süredir hakaretlerine ve küfürlerine maruz kaldığı kişilerin kullanıcı adlarını ifşa etti. Açıklamasında "Saray'ın trolleri ifşa oldu" diyerek bu isimlerin bizzat Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklendiğini öne süren Kılıçdaroğlu, "Kılavuzları camide dil kopartıyor, bunlar da dijitalde. Sevgili troller, size bir tavsiye, verdikleri üç beş kuruşa kanmayın. Gün gelir bunların sonuçları çok ağır olur. Sevgili baş algıcı, asıl sözüm sana. Çoluğu çocuğu bu algı işlerine, bu pisliklere niye alet ediyorsun? Teşkilatlarını küfür merkezlerine dönüştürmüşsün, utanmıyor musun?" ifadelerini kullandı. 

Son altı ayda ismi etiketlenerek hakkında 700 binden fazla tweet atıldığını belirten CHP Genel Başkanı, bu tweetlerden 300 binden fazlasının "maaşlı trollerce üretildiğini" dile getirdi. 

Kılıçdaroğlu video mesajında, "Halkımızdan vergiyle, zamlarla çalınan paraları, devasa bir trol ağını beslemek için harcıyorlar. Milletin mutfağı yangın yeri, Saray’ın tek derdi illegal dinleme, MOBESE ile izleme, trollerle küfür kıyamet. Ahlaksızlığın sınırı yok, çocuklar bile araç" söyleminde bulundu. 

Şahsına yönelik mütemadiyen hakaretlerde bulunan sosyal medya hesaplarından bazılarının isimlerini de mesajında açıklayan Kılıçdaroğlu, "troll" olarak nitelendirdiği bu kişilerin "Saray ve ailesi tarafından" kendine karşı özel olarak atandığını ifade etti. Türkiye genelinde bu amaçla "devasa bir troll ağı" kurulduğunu savunan Kemal Kılıçdaroğlu, "Milletin mutfağı faturalardan kırılırken devasa bir trol ağı Hazine’den çalınan paralarla besleniyor. Anladınız mı şimdi, bir imza ile evet bir imzayla neden 6 milyar lira para 'Beşli Çete'den birine aktarılıyor? Onlar bu parayla havuz medyası gibi kanalları finanse ediyorlar. Finanse edilen diğer bir illegal ordu da işte bu troller. Sizin paranızı önce Hazine’ye alıyorlar, sonra bunlara aktarıyorlar. Ama yetmiyor artık Hazine, onun için sizlere döndüler. Vergi üstüne vergi, zam üstüne zam, faturayı yine size çıkarıyorlar" dedi.

Şimdi soruyorum;

Kılıçdaroğlu’nun iktidar tarafından desteklendiğini öne sürdüğü söz konusu sosyal medya kullanıcılarının aldıkları talimat doğrultusunda açılan bir etiket üzerinden saldırıya geçtiklerini dile getiren bir isim olarak dezenformasyonun karşısında durması gerekmez mi? 

Bahsettiği hesaplar trol ise ve öne sürdüğü gibi destekleniyorsa, desteklediğini söyledikleri neden böyle bir sosyal medya yasası çıkarsın? 

Kılıçdaroğlu’na göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen ve CHP siyasetini eleştirenlerden trol ise ben de öyleyim! 

Ama değilim! 

Öyleyse gerçekte kim trol kim değil ortaya çıksın. 

Kimse de bundan rahatsızlık duymasın. 

Sonuçta trollerden rahatsız olanlar için düzenlemeler tam da olması gerektiği gibi!

Yorumlar