17 °c

Teröre dış destek ve terörle mücadele - 4

C- Bölücü Teröre Dış Destek

Türkiye’de bölücü ve yıkıcı terör örgütlerine, Türkiye üzerinde tarihi ve stratejik çıkar ve emelleri olan bir çok yabancı devlet destek sağlamış olup, bu desteğin halen söz konusu olduğunu söylemek mümkündür. Türkiye’nin komşuları Ermenistan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Suudi Arabistan gibi diğer Ortadoğu devletleri bölücü teröre yardım sağlamakta ve bölücü terör buralarda faaliyetlerini rahat yürütmektedir. Türkiye’nin komşularının bölücü teröre büyük oranda desteğinin nedeni, Türkiye’nin bu ülkelerle ayrı ayrı çözülemeyen sorularının olması ve ilişkilerin gerginliğidir. Batılı büyük güçler tarafından da Kürt sorunun canlı tutulmasında, PKK’nın Ortadoğu’da desteklenmesinde başka etkenler yer almaktadır. Türkiye’de PKK terör örgütünün, 1999 yılı Şubat ayında Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilmesi sonucunda çökertildiği o gün için düşünülmekle birlikte, Türkiye için her zaman tehdit oluşturmaya devam etmiş, mütemadiyen eylemlerini sürdürmüş, 2000’li yılların ortalarından itibaren ise eylemlerini arttırmıştır. Zira bölücü teröre karşı yabancı devletlerin yaklaşımlarında da bir değişikliğin olduğunu söylemek mümkün değildir.

Kürt sorunu ve PKK terör örgütü, Türkiye’yi zayıf tutmak amacıyla bazı bölge ülkeleri ile Batılı ülkeler tarafından sistemli olarak kullanılmaktadır. Çünkü böyle bir durumda ABD ve Avrupa ülkeleri bölgede bir Kürt yönetiminin bulunmasından önemli çıkarlar sağlayacaklardır.

Bu çıkarları şu şekilde sıralamak mümkündür:

            1- Petrol bölgesi (Kuzey Irak) üzerindeki Irak merkezi hükümetinin etkisini yok      etmek,

            2- Arap-İsrail çatışmalarında Araplara karşı Kürt sorununu ortaya atarak İsrail’e bölgede rahatlık kazandırmak,

            3- Bölgenin güçlü devletleri Türkiye, İran, Irak ve Suriye’yi baskı altında tutmak amacıyla araç olarak Kürtleri sürekli elde tutmak,

            4- Türkiye’nin Orta Asya’daki yeni Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerinin gelişmesini denetim altında bulundurmak.

Şimdi sırasıyla Türkiye’de son 30 yılda 40 bin insanın hayatını kaybetmesine ya da katledilmesine neden olan PKK’ya komşu devletlerin desteğini ve teşvikini ayrıntılı irdeleyelim.

Komşu ülkelerin desteği olmadan teröristlerin ülkemize rahatça girip çıkmalarının mümkün olmadığı malumdur. Komşu ülkeler kabul etmeseler de bünyelerinde kurulan yüzlerce eğitim kamplarında ve hücre evlerinde eğitilen teröristler, bu ülkelerin yardımlarıyla giriş ve çıkışlarını yapmaktadırlar.

         

      

 

 

KAYNAKÇA

  • – BAŞAR, Cem  -“Terör Dosyası ve Suriye”  Uluslar arası İlişkiler Araştırma Merkezi yayınları,  Lefkoşe , 1996.
  • – BÖLÜKBAŞI, Süha – “Türkiye ve yakınındaki Ortadoğu” Dış Pol. Ens. Yayınları, Ankara, 1992.
  • – DENKER M., Sami -  “Uluslar arası Terör, Türkiye ve PKK” Boğaziçi Yayınları, İstanbul, 1997.
  • – FULLER, e. Graham-  Çev. Özden ARIKAN, “Kuşatılanlar:İslam ve Batının Jeopolitiği” Sabah kitapları, İstanbul, 1996.
  • –KOCAOĞLU, Mehmet -“Uluslararası İlişkiler Işığında Ortadoğu” , Genelkurmay Basımevi, Ankara, 1995.
  • – MANİSALI, Erol – “Ortadoğuda Yeni Dengelerin, Doğu Akdeniz’den İç Asya’ya Uzanan Eksene Oturması ve Türkiye” , Su Sorunu, Türkiye ve Ortadoğu, Bağlam Yayınları, İstanbul, 1993.
  • – ORAN , Baskın – “Kalkık Horoz: Çekiç Güç ve Kürt Devleti”, Bilgi Yayınevi, Ankara,  1996. 

 

 

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.