1124 Defa Okundu

2020 yılı verilerine göre Ülkemiz tarımsal hasılada Avrupa 1.ve dünya 10.sudur. 

Türkiye buğday üretiminde dünyada ilk 10'da, buğday unu ihracatında dünya 1.si, makarna ihracatında ise dünya 3.südür. 

Geçen yıl 333 milyar TL'lik tarımsal hasıla elde edilirken, miktar bazında toplam bitkisel üretimimiz 126 milyon tona ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. 

Geçen yıla göre toplam tarımsal hasılada % 4, tarımsal ihracatta ise % 5 büyüme gerçekleştirilerek tarımsal ihracatta 20 milyar dolar seviyesi geçildi. 

2005 yılında Türkiye'de toplam hayvan varlığı (sayısı) 30 milyondu. 

2015 yılında büyükbaş hayvan sayısı 14 milyon, küçükbaş hayvan sayısı 44 milyon olmak üzere toplam hayvan sayısı 58 milyon oldu. 

2020 yıl sonu verilerine göre ise büyükbaş hayvan sayısı 18 milyon, küçükbaş hayvan sayısı da 54 milyon olmak üzere toplam hayvan sayısı 72 milyon olmuştur. 

2021 yılı itibariyle, sürüye damızlık olarak katılan her kuzu ve oğlak başına toplam 125 TL destekleme (Devlet desteği) yapılmaktadır. 

Tüm bu ilerlemeler yeterli mi? Tabiki değil! Tarım ve hayvancılıkta enflasyonun indirilmesi, arz-talep dengesinin oluşturulması, üretici ve tüketiciler için fiyatların makul seviyelerde olması amacıyla iyileşme ve gelişmenin, üretimin artırılmasının mütemadiyen ve sistematik olarak sürdürülmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur. 

Gerçekler her zaman yalanları boğar!

Bilgilere...

Saygı ve selamlarımla…

 

Yorumlar