16 °c

Suriye ikinci Afganistan mı?

Kimyasal saldırıyla Suriye tekrar dünya kamuoyunun gündemine gelse de bu feryatlar da Batı’nın umurunda olmayacak…

Batı, medeni göründüğünün aksine öyle bir vicdana sahiptir ki, kendi kişisel menfaati ve çıkarı olmadığı zaman dünya yansa umurunda olmaz.

Ne var ki Suriye’de sekiz yıldan beri dört bir yanda herkes bir savaşın bir çabanın içinde… Suriye coğrafyasını bir ava benzetirsek, global güçler dört bir koldan doğrudan ve dolaylı olarak Suriye’ye saldırmakta.

Suriye’de Amerika’nın ne işi var? Rusya’nın ne işi var? Hollanda’nın, Fransa’nın, Çin’in ne işi var?

ABD Başkanı Trump'ın, bir tüccar mantığıyla Amerika’dan çekilmelerinin daha karlı olacağını söylemesine rağmen Amerikalı komutanlarına söz geçirememesi manidar değil midir?

Beri yandan Türkiye’nin güvenlik nedeniyle ister istemez müdahil olduğu Suriye’de bir yandan da orta yol bulunabilmesi ve Suriye halkının yurtlarına geri dönebilmesi için 4 Nisan’da Rusya ve İran ile bir araya gelmesine rağmen bir gizli elin ısrarla bu girişimleri sabote etmesi ve kimyasal silah kullanarak şiddeti zirveye taşıması kimin ne menfaatinedir?

Çözülmeyen derinlerde yatan jeopolitik endişeler nedir?

Suriye’de bu kadar ülke her bir taraftan Suriye coğrafyasını çekiştirdiğine göre bu global çıkar nedir böyle?

Yoksa Suriye bölgenin yeni bir Afganistan’ı olma yolunda mı?

Hatırlarsınız Afganistan Orta Asya’da ortak menfaatleri olan Rusya ve Amerika’nın kapıştığı coğrafya olarak önce 1979’da büyük acılara sahne olmuştu. Zavallı Afganistan halkı perişan edilmişti… 

Ardından 2001’deki 11 Eylül saldırıları bahanesiyle ve müsebbip olarak El Kaide isimli kurmaca örgüte saldırıyoruz bahanesiyle Afganistan’a Amerika gelip yerleşmişti…

Asya’ya hâkimiyetin yolu Afganistan’a hâkim olmaktan geçiyordu. Şimdi dünyanın Çin gerçeğini de hesap ederek yeniden dengelenmeye başladığı yenidünya düzeninde, coğrafyaya hâkimiyet Suriye merkezli bir düzlemden mi geçiyor?

Nedir Afganistan’da olduğu gibi Suriye’ye çöreklenen ülkelerin amaçları? Nedir Suriye coğrafyasını bu kadar önemli yapan şey?

Dikkat edilirse bu strateji savaşlarında ne Afganistan’da Afgan halkı dikkate alınmıştır. Ne de şimdi Suriye topraklarında Suriye halkı dikkate alınmaktadır.

Amaç o topraklarda yaşayan insanlara rağmen o toprakların şekillendirilmesidir. Emperyalizm için insanın zerre değeri yoktur.

Öyleyse Suriye’de kimin eli kimin cebindedir?

Putin Rusya’sı, Tartus’ta bir üsse sahiptir. Ayrıca Suriye rejimiyle baba Esat’tan beri çok yakın stratejik müttefiktir. Rusya’nın sıcak denizlere inmesi bu kanalla mümkündür. Bu jeopolitik gerçek ile Rusya Doğu Akdeniz’den çıkmak istememektedir. Bu sahil kenarı Rusya’dan başka ülkelerin de stratejik hedefindedir.

Çin asından fotoğrafa baktığınızda Çin’in dünyaya yayılmacılığında belirlediği Tek Kuşak-Tek Yol projesinde Suriye Avrupa ve deniz aşırı ülkelere ulaşmak için vazgeçilmez bir geçiş coğrafyasıdır.

İran açısından Suriye, bölgede varlığının en önemli sigortalarından birisidir. Bu bakımdan İran açısından belli bu önem kadar İran'ın yayılmacılığının önlenmesi için de Suriye, diğer güçlerin hakim olması gereken yerdir.

Bu bilinenlere yakın zamanda yeni bir etki daha eklenmiştir . Geçtiğimiz makalelerimizde gündeme getirdiğimiz Doğu Akdeniz’de bulunan doğalgazın sevkiyatıdır. Bu gazın İsrail tarafından Türkiye üzerinden Avrupa’ya sevkiyatı söz konusu ise bunun da yolu Suriye’den geçmekte değil midir?

Dolayısıyla ABD derin devletinin, Trump’a rağmen Suriye’de kalmaya devam etmek istemesi bu global menfaatlere Amerika’nın bigane kalamayacağı içindir.

Çin’in uzun vadeli amaçlarına belki tedbir düşünülebilse de bugün için bölgede Rus kontrolü de söz konusu olduğunda Batı dünyası için bir güvenlik sorununa dönüşecek bu topraklar Rus stratejisine seyirci kalınmayacak kadar önemlidir. Bilmem kimyasal saldırıların sebep sonuç ilişkisine göre anlamı ortayaçıkıor mu?

Ama o kader yaşında can veren kimsesiz aileler, mini mini çocukların makûs talihi insanın hatırına "bülbülün çektiği dili belası" mısraını getirmektedir.

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.