460 Defa Okundu

Geçtiğimiz gün doğum günümdü. Bu sebeple sosyal medya üzerinden binlerce mesaj ve tweet aldım. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Günümün güzel geçmesini bu mesaj ve tweetlere borçluyum…

Şahsıma devamlı “Sosyal medyada nasıl etkin veya daha etkin olabilirim?” sorusunu doğum günümde daha da fazla almış olmam artık bu konu hakkında bilgilendirici bir yazı yazmamın şart olduğunu gösterdi. Birkaç köşe yazısında değerlendireceğim bu konuyu genel hatlarıyla ele alalım…

Başlayacağım ama sosyal medya fenomeni olabilir miyim?

Bunun garantisini kimse veremez ama olay sandığınız kadar zor değil. Öncelikle “ben kimseyi takip etmeyeyim, herkes beni takip etsin” zihniyetindeyseniz, ya bu zihniyeti yok edin ya da bu yola hiç girmeyin diyebilirim. Sosyal medyanın en etkin siyasileri, yorumcuları, gazetecileri bile binlerce insanı takip etme ihtiyacı duyarken sizin başlamadan bunu yapmamanız işinizi çok zorlaştıracaktır.

Takip edin!

Evet… Takip edin… Takip edin, takip edilin… Ne kadar çok takip o kadar çok takipçi… Eğer profilinizin herkesçe görülmesini, izlenmesini istiyorsanız mümkün olduğunca hedef kitlenizi günlük limitler doğrultusunda takip edin. Bir profilin hedef kitlesi profilinizle veya paylaşımlarınızla uyuşuyorsa onun takipçilerini takip edebilirsiniz. Bunun için size kolaylık sağlayacak takip etme kodları Google’da mevcut.

Ne tür hesap?

 

Şahsi hesap veya parodi hesap… Hangisini uygun görürseniz kullanabilirsiniz. Ancak şahsi hesapta hedeflediğiniz noktaya gelebilmeniz biraz daha geç, uzun, meşakkatli olacaktır. Hedeflediğiniz noktaya geldiğinizde ise adınız markalaşacak, isminizle bir yere gelmiş olacaksınız. Parodi hesaplarda ise ya hayali bir karakter oluşturup ya da toplum tarafından sevilen, komik bulunan birinin hesabını açıp (profilinde parodi olduğunu belirtecek ibare olmak şartı ile) yolunuza başlayabilirsiniz. Parodi hesaplarda çok daha rahat gelir sağlayabilir, reklam alabilir ve içerik üretebilirsiniz. Ancak bu tarz hesaplar şahsınıza direk olarak bir tanınırlılık sağlamayacaktır.

İçerik

 

Takip görünürlülüğü, içerik bilinirliliği artırır. O yüzden sosyal medyada etkili olabilmek adına içerik çok önemlidir. “X’in profiline gireyim ve paylaşım yapayım” kıvamına gelebilmeniz için profiliniz ile uyumlu, güncel paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. Araştırmanız şarttır. Hızlı olmanızda yarar vardır.

Hashtag Kullanın

 

Sosyal medyada görmüş olduğunuz etiketleri #’li veya #’siz kullanın. Kullanın ki daha büyük bir kitleye ulaşın. Ancak etikette yaptığınız paylaşımlar kesinlikle o etiketle alakalı olmalıdır. Aksi takdirde hem çirkin bir görünüm olacaktır hem de profilinize takipçi ve etkileşim bazında eksi puan olarak yansıyacaktır.

Sosyal medyayı etkili kullanabilmek adına birkaç tüyo verdim. Köşedeki yerimiz kısıtlı olduğundan dolayı ilerleyen günlerde tekrar bu konuya değineceğim.

Görüşmek dileğiyle… 

Yorumlar