İlber Ortaylı Şaşırtmışmış:

            İlber Ortaylı, imza gününde Ömer Tuğrul İnançer’i görünce elini öpmüş, İnançer’de Ortaylı’nın elini öperek karşılık vermişti. Herkesin şaşırdığı ancak benim gayet normal gördüğüm bir hareketti.

Büyük tepki alan el öpmesine, bunun eski bir İstanbul âdeti olduğunu belirten Ortaylı’ya diyeceklerim şunlardır. Tamam, karşılıklı el öpülmesi eski bir İstanbul âdetidir, kabul ediyorum.  Peki ya aşağıdaki  söylemlerine ne diyeceksin?

  1. 1- Hakan Çelik’in “Türkiye’de başkanlık sistemi olur mu? İhtiyaç var mı” sorusuna şu sözlerle yanıt vermişti:

“O Sistem İlerde Çöker… Ne Başkanı Ya, Burası Uruguay Mı?”

“Onun canı başkan olmak istiyor, birilerinin. Hayırlı olsun. O nasıl olsa çöker ilerde, kaldıramaz Türkiye. Kaldırmaz kardeşim. Ne başkanı ya, burası Uruguay mı yani yürümez. 40 bin tane problem çıkar. Bunlar sadece çatışmayı hızlandırır. İsteyen istediğini yapsın. 300 mebusumuz var, 400 mebusumuz var. Rey veririz, referanduma gideriz. Referandumda da millet verir. Bizim milletin verdiği reylerin üzerinde tartışmak gerekir.

  1. 2- Samanyolu Tv'de katıldığı bir televizyon programında Fethullah Gülen'le görüştüğünü anlatıyor.

Program sunucusunun kendisine "Pensilvanya'da Fethullah Gülen hocaefendiyle de bir görüşmeniz oldu" demesi üzerine, Ortaylı: "İlk defa olmuyor, bazı şeyler söyledim" diyor. Bunun üzerine sunucunun "Daha önce de İstanbul'da mı görüştünüz?" sorusunu Ortaylı "İstanbul'da da görüştüm birkaç kere, hep görüşürüm" ifadeleriyle cevaplıyor.

Sunucunun "Amerika'da ilk görüşmeniz mi oldu?" sorusunu sorması üzerine ise Ortaylı şunları söyledi: "Fırsat buldukça, o fırsat buldukça görüşürüz. Çok sorar bana bazı şeyleri, ben de ona sorarım. Bazı şeyleri konuşmak gerekir, böyledir bu iş."

İlber Ortaylı’nın el öpmesine değil asıl bu açıklamalarına şaşırın!!!

Hatta öyle şaşırın ki, eleştirdiği başkanlık siteminin bir bakanlığı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçen yıl danışman olarak atanmış. J Milletimizin verdiği oyları tartışmak gerektiğini, Fetö’yü darbe girişimi öncesi öve öve bitiremediği… Sözlerinden ötürü çok şaşırın çok!!!

Hz. Hatice'ye Hakaret:

Sözde ilahiyatçı yazar olan Mustafa İslamoğlu, hangi tarihe ait olduğu bilinmeyen bir sohbetinde, Hz. Peygamber Efendimizin Hz. Hatice ile olan evliliğini anlatırken, ''40 yaşında bir hanım şehvetine düşkünü bırak. Birazcık şöyle kendini ciddiye alan genç bir erkek, üstelik Mekke'nin yiğidi, Mekke'nin el emini; el üstünde tutuluyor, gözbebeği, Abdülmuttalib'in de gözbebeği ve vârisi, gider de 3 çocuklu, 2 kocadan arta kalmış 40 yaşındaki bir dulu, 25 yaşındayken alır mı? Hadi aldı. 25 sene bununla tek evli olarak yaşar mı? 25 sene dikkat buyurun...'' ifadelerini kullanıyor.

Yıllardır söylüyorum yine söylüyorum ben Mustafa İslamoğlu’na güvenmiyorum ve bunca hadsiz söylemlerinin gaf olduğuna da inanmıyorum. Sen kimsin be adam!?

Halkın Yargıya Güveni:

TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe giren 11. Kalkınma Planının ele alındığı Plan Bütçe Komisyonu’nun son toplantısında, ‘halkın yargıya bakışı’ konusu gündeme gelmiş CHP Antalya Milletvekili Cahit Arı da, yargıya güvenin yüzde 20 dolaylarında olduğunu söylemişti. Arı’nın sözlerine devletin iki numaralı ismi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıt  geliyor ve şöyle diyor  Oktay: “Halkın güveni yüzde 20 değil, yüzde 38” diyerek cevap veriyor. L

Ne yazık ki halkın yargıya olan güveni yüzde 38 gibi çok az seviyelerdeymiş. Gelin ben size tarihten bir örnek vereyim de bizimkilerede bir ders olsun. L

Amerikalı Askeri Tarihçi ve Yazar Fairfax Downey Osmanlının adaleti için şöyle der: Birçok Hristiyan adaletin işleyişi ağır ve kararsız olduğu için kendi yurtlarını bırakıp Osmanlı İmparatorluğuna gelip yerleşiyorlardı!

Kalın Sağlıcakla

 

Yorumlar