23 °c

SİGARA


Meşhur Kalp doktoru Mehmet Öz demiş ki, “Sigara içeni ameliyat etmem. Çünkü bu kişi kendi canına bile bile kast ediyor. Kendi kendini öldürmek isteyene ben ne yapabilirim ki?”,
Facede bir dostumuz Dr. Mehmet Öz’ün bu sözünü paylaşınca muhtelif yorumlar yapılmış.
Mesela birisi “Niye hırsızlık yapanı ameliyat etmem demiyor” şeklinde bir yorum yapmış. Aynı kişi hazını alamamış şöyle demiş; “O doktor hemen mesleğini bıraksın. Kimseye fayda gelmez. O Türk düşmanıdır”.
Bu kafadaki bir kişiye söz anlatmak kabil midir?
Doktorun sigara hususundaki ağır tenkidini görmemek mümkün mü? Sigara içen sadece kendine zarar vermiyor ki, çevresine de zarar veriyor.
Dr. Mehmed Öz, sigaranın zararı hususunda daha etkili nasıl bir ifade kullansın?
Ama anlamak ve idrak hususunda nasibi olmayan insanların bu ve benzeri tepkileri insanı düşündürüyor.
Hele hele “Türk düşmanı” olarak doktorun itham edilmesi işi zıvanadan çıkarıyor.
Dr. Mehmet Öz’ün sigara hususundaki bu sert tepkisini görünce birden aklıma, ülkemizde toplu yerlerde sigara hususundaki yasaklar geldi.
Lütfen hatırlayalım; bahse konu yasaklar gelmeden önce şehirlerarası yolculuklarda veya toplu taşımalarda içilen sigara sebebiyle üzerimize sinen kokuyu temizlemek için akla karayı seçerdik.
Mahut aktris Kadir İnanır geçtiğimiz yıllarda sigara ile mücadele eden bir akademisyenin yüzüne alaylı bir şekilde sigara dumanı üflemiş ve mahkemelik olmuşlardı.
Ak Parti iktidarının faydalı düzenlemelerinden biri toplu mekanlarda sigara yasağıyla alakalıydı. Bu düzenleme gerçekten çok faydalı olmuştur.
Ülkemizde gerek resmi ve gerekse gayriresmi toplu mekanlarda sigara içmek yasaktır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı müesseselerde buna dikkat edilmesi gerekiyor. Orta Eğitim kuruluşlarında dahilî mekanlarda bu yasağa uyuluyor. Fakat ilköğretimlerin avlu çıkış-giriş kapılarında bir kısım öğretmenlerin sigara içtiklerine şahit oluyoruz. Bu manzara tam bir tezat teşkil ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen namzetlerine sigara yasağı getiremez mi?
2004 yılında Giresun’da bir ilköğretim okulumuzda kızım, öğretmeninin sigara içtiğini görünce şok olmuş ve bana dehşet içinde anlatmıştı. Ben de maalesef sigaranın zararlı olduğunu fakat bazı öğretmenlerimizin sigara içtiklerini güç-bela anlatmaya çalışmıştım.
Ülkemizde sigara içmeyen öğretmenlerimiz vardır. Bu öğretmenlerimizin bir şekilde mükâfatlandırılması gerekir.
Ülkemizde toplu mekânlarda sigara içmek yasaktır ama dışarıya çıkarak sigara içilmeye devam edilmektedir.
Ülkemizin istikbali gençlerdir. Yurtlarda sigara içilmesi önlenmelidir. Kredi yurtlara bağlı yurtlarda ikamet eden talebelerin yarısından fazlası sigara içmektedir. Özel yurtlarda ise bu nispetin daha yüksek olduğunu tahmin ediyorum.
Peki, sigara içiminin sıfır olduğu yurt yok mu ülkemizde?
Bildiğimiz kadarıyla Tunahan grubunun yurtlarında sigara içimi sıfır veya sıfıra yakındır. Belki daha başka özel yurtlarda da olabilir. Sigara ve diğer zararlı alışkanların sıfıra yakın olduğu müesseselerin Yeşilay tarafından yakın takibe alınarak teşmil edilmesi gerekmez mi?

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • HASAN DİNÇ. 10 Temmuz 2018 11:36 Evet,gençleri ve tüm insanları siğaradan uzak tutmak lazım.Gençlerimizin iyi bir eğitim almalarına,kötü alışkanlıklardan uzak,düzenli bir hayat prensiplerini kazanmalarına vesile olan Tunahan grubuna müteşekkiriz.Ayrıca bu siğara zıkkımı vatandaş illaki içecekse bizim tütünümüzü,bizim siğaramızı içsin.Yabancı siğaraya korkunç bir meblağ gidiyor ve bu siğaralarda uyuşturucu var.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Recep DEMİR 04 Temmuz 2018 15:11 Allah Razı Olsun Hocam Güzel Bir Yazı Olmuş

    CEVAP YAZ 0 2 (2) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.