1016 Defa Okundu

Sevinelim çünkü Suriye değiliz. Savaş yok ülkemizde. Üstümüze bomba yağmıyor. Akşam eve döneceğimize ve sabah sağlam uyanacağımıza inancımız tam. Üzülelim çünkü Almanya değiliz. Yaşadığımız acılardan dersler çıkarıp gelişmiş bir eğitim, sanayi ve ticaret toplumu kuramadık.   

Sevinelim çünkü Türkiye’de 200’e yakın üniversite var. Neredeyse herkes kendi memleketinde üniversite okuyabiliyor. Üzülelim çünkü yüksek öğretimin kalitesi hiç de yüksek değil. Mevcut üniversitelerimizin çoğunun diploması dünyanın gelişmiş ülkelerinde hiçbir işe yaramıyor.

Sevinelim çünkü genç bir nüfusumuz var ve gençlerimizin hepsi de çalışkan, meraklı ve uyumlu. Üzülelim çünkü gençlerimizin önemli bir kısmı iş bulamıyor. Onları yönlendiremiyoruz. En bilgece tavsiyemiz “devlete kapağı at rahat et” şeklinde. Onları köşe dönme telaşına sokuyoruz.   

Sevinelim çünkü cennet gibi bir ülkemiz var. Dünyanın dört bir tarafından turistler tarihi ve doğal zenginliklerimizi görmek için geliyorlar. Üzülelim çünkü ülkemizin kıymetini bilmiyoruz. Düşmanlarımız “Yemeyenin malını yerler” mantığınca ülkemizi ele geçirmek için sırada bekliyorlar.

Sevinelim çünkü Müslümanız. Allah bize hidayet nasip etmiş. Elimizde doğru yolun haritası var. Üzülelim çünkü elimizdeki bu haritayı nasıl okumamız gerektiğini bilmiyoruz. İslam bizi birleştireceğine ayırıyor. Allah’ın da kullarının da rızasından oldukça uzağız.

Sevinelim çünkü bizi henüz büyük bir deprem bulmadı ve büyük bir deprem için önlem alacak kadar zamanımız muhtemelen var. Üzülelim çünkü son depremden bu yana bir adım yol gidemedik. Doğal afetler noktasında gaflet içinde yaşıyoruz. Ülkemizde rant insan hayatından çok daha değerli.  

Sevinelim çünkü güçlü bir ordumuz var. Ülke sınırlarımızın içinde ve dışında dosta güven verip düşmana korku salıyoruz. Üzülelim çünkü yıllardır terörü bitiremedik. İçte ve dışta bize yönelen tehditlerin sayısı arttı. Ülkemiz hala istenilen düzeyde güvenli bir yer haline gelemedi.

Sevinelim çünkü dünya mazlumlarına kucak açtık. Afganistan, Irak, Doğu Türkistan ve en son Suriyeli milyonlarca mazlumu ülkemize kabul ettik. Hayır dualarını aldık. Üzülelim çünkü bu insanları kabul etmekle kaldık. Topluma uyum sağlamaları için gerekli mekanizmaları kuramadık.

 

 

 

Yorumlar