2408 Defa Okundu

Her sabah uyandığınızda farklı bir gündemle güne başlıyoruz .  Tek kanallı televizyon döneminden ve radyo yayınlarındaki ajans haberlerinden farklı olarak her an her yerde hızlı bir bilgi akışına da şahidiz biraz da gündemimizin yoğunluğu ondan .

Türkiye  İzmir’den gelen acı bir  haberle sallandı bu sefer.  Ardından  TV kanallarında  kentsel dönüşüm, denetimsiz yapılar vb. konularda haber bombardımanına maruz bırakıldık. O kadar acı  haberin içerisinde Ayda kızımızın doksan bir saat sonra mucize kurtuluşuna tutunduk hepimiz.  Her deprem sonrası sıralanan hatalar ve  temenniler  listesine biz de  bu vesileyle bir hatırlatma bırakalım istedik .. Çevre Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM başta olmak üzere birçok  bakanlığımızı ilgilendiren bu hususlar hepimizin gözlemlediği ancak bir türlü çözüm getirilemeyen ama ben dahil kime sorsanız  vatandaş olarak hepimizin birlikte onay verdiği ve acilen çözüm beklediği hususlar

Her deprem sırasında yaşanan iletişim sorunu .Evet her afette olduğu gibi on dakika süreyle telefon operatörlerinden sesimizi duyuramadık . 1994 yılında hayatımıza giren cep telefonları ile yeterli altyapıyı sağlayamadıkları için zaman zaman sorunlar yaşıyoruz. Deprem sonrası sesinin duyurmak isteyen bir emekli öğretmenimiz Telekom firmasına serzenişte bulunarak  diyor ki ‘’halen iptal için ceza ödeyeceksiniz , aboneliği iptal etmeyiz. Diye ısrar ediyorlar’’  Deprem zamanının geçtik hepimiz  Edirne’ye, Hatay’a  sınır bölgelerimize  gittiğimizde bizim telefon hattı yerine yabancı ülkenin hattının çektiğine çokça şahit oluyoruz. Ancak tam tersi bir durumda sınır geçtikten sonra  hiçbir şekilde Türkiye hattımızın çektiğine şahit olmadım. Güçlü devlet iddiasında bulunuyor isek öncelikle bu telefon firmalarının  olağanüstü durumlar dahil gerekli ve yeterli altyapıyı  sağlayıp sağlamadığının denetiminin yapılması şart. Deprem zamanlarındaki   iletişim sorunun giderilmesi için eskiden olduğu gibi her evde sabit telefon hattı imkanının sağlanması güzel ve kesin bir çözüm olabilir. PTT zamanında sabit hatlarımız bağlandıktan sonra konuşma yapmaz iseniz telefon ücreti ödenmiyordu. Ancak özelleştirme sonrası  aylık fatura ücreti çıktığı ve cep telefonu yaygınlaştığı için  sabit hat kullanımı işyerleri harici kullanılmaz oldu.

İnsanların  özellikle büyükşehirlerde yüksek  katlı binalarda oturma zorunda kalması meselesi ne gelince.  Çare olarak yatay yapılanma öneriliyor fakat  arsa değerlerinin yüksek olduğu illerde  bu konunun çözümü zor deniliyor. Ancak bu illerde  şehri yatay ve dikey olarak kesecek şekilde en az  elli kilometre uzaklıklara  kadar banliyö trenlerinin gitmesini temin ederek  bu yerlerde üç yüz , beş yüz  metrekarelik arsalar oluşturarak tek katlı ve iki katlı  yapılaşmanın önü açılmalı ve şehir merkezlerinde  oturma anlayışından uzaklaşılmalıdır. 

Ayrıca yıkılan binalara bakıldığında 1999 depremi öncesi yapılmış olan binaların çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bir anlamda inşaat yapı denetimi konusunda bir yol aldığımızı görüyoruz fakat bir binanın kentsel dönüşüm kararının alınabilmesi için 2/3 çoğunluk yerine yüzde 51 şartının getirilmesinin daha adilane olacağını ve dönüşümün hızlıca gerçekleşmesinin önünde engelleri kaldıracaktır.

Yine kentsel dönüşüm denildiğinde İstanbul örneğinde öncelik olan ilçeler durur iken Kadıköy ,Beşiktaş gibi kentsel rantın yüksek olduğu yerlerde yapılan gereksiz dönüşüm konularının bu kez hassasiyetle denetlenmesi ve amacına uygun bir kentsel dönüşüm teşviğinin  ve bu kentsel dönüşüme uygun bir kredilendirme çalışmasının acilen kamuoyu ile paylaşılması önem arz etmektedir.

Yorumlar