24 °c

Selanik'i Yunanlılara Kim Verdi?

Ekim 1912 yılında Balkan Savaşı sonunda Yunan kuvvetleri şehri kuşattılar.

Yunan kuvvetleri çetelerden oluşuyordu ve Selanik'te de 26.000 askerin olduğu bir Osmanlı Garnizonu vardı.

Asker ne yapar?

Vatanı düşman işgaline karşı korur.

Ama bu garnizonun komutanı Tahsin Paşa tek bir mermi atmadan Şehri Yunanlılara teslim etti. Sonra da oğlu Yunan vatandaşı oldu.

Halk şaşkındı

Yunanlılar, bu kolay başarıdan dolayı şımarmışlardı. Askeri ve halkı kılıçtan geçirdiler. Halkı vaftiz etmeye çalıştılar. Osmanlı Askerlerden toplanan silahlar şehrin girişine dağ gibi dikilmişti.

Kendilerini koruyacağını düşündükleri ordu çapulculara teslim olmuştu. Bu ihanet yüzünden Balkan Savaşındaki savunmamız çöktü ve Balkanları kaybettik. "Balkan Savaşı sırasında yeteri kadar eğitimli olmayan paşaların Osmanlı Devletinin toprak kaybetmesine ve parçalanmasına neden olduğu bilinmektedir. Yanya Komutanı Esat Paşa, İşkodra Komutanı Rıza Paşa ve Edirne Komutanı Şükrü Paşa vatan topraklarını kahramanca savunurken Selanik Komutanı Tahsin Paşa (Kara Tahsin Paşa olarak anılır.Yunanlılar onu milli kahraman da ilan etmiştir-aht-) hiçbir savunma yapmadan Selanik'i Yunan askerlerine teslim etmiştir. Tahsin Paşa, Harp Akademisi eğitimi almadığı için stratejik seviyede düşünememiş ve Selanik'i teslim etmek suretiyle Balkan cephesinin çökmesine neden olmuştur.” (Kara Tahsin Paşa - Ahmet TAKAN)

HASAN TAHSİN PAŞA KİMDİR?

Hasan Tahsin Paşa (1845–1918), Birinci Balkan Savaşı'nda görev almış Osmanlı subayıdır. Messaria'da (şimdiki Molista) doğmuş bir Arnavut'tu. Yanya'da Yunan lisesinde okudu, akıcı şekilde Yunanca biliyordu. 1870 yılında Katrin'de jandarmalığa başladı, daha sonra astsubay olarak Osmanlı Ordusu'na katıldı. Kısa süre sonra subay oldu, 1881 yılında Yanya Jandarma Komutanı oldu. 1908-1910 yılları arasında Yemen valisi olarak görev yaptı.

Birinci Balkan Savaşı başladığı sırada Selanik'teki 8. Geçici Kolordu Komutanı olarak görev yapmaktaydı. Prens Konstantin komutasındaki Yunan kuvvetleri, güneyden Selanik şehrine ilerlemeye başladı. Sarantaporon ve Yenice Muharebeleri'nde Yunan kuvvetlerini durdurmaya çalıştıysa da yenildi. Kuzeydoğu'dan da 7. Bulgar Tümeni'nin Selanik'e yaklaşması üzerine Yunan komutanlarıyla şehrin teslimi için görüşmelere başladı. 8 Kasım 1912'de Selanik'i ve 26.000 Osmanlı askerini Yunan ordusuna teslim etti. Bu sebepten Divan-Harb tarafından vatan haini olarak gıyabında yargılandı ve idam edilmesine karar verildi.

Yunanlar tarafından serbest bırakılmasından sonra, önce Fransa'ya, sonra İsviçre'ye sürgüne gitti. 1918 yılında Lozan'da öldü ve oraya gömüldü. 1937 yılında mezarı Selanik'e taşındı. Savaş esnasında emir subaylığını yapan oğlu Kenan Messare (1889-1965) Yunan vatandaşı oldu ve özellikle Balkan Savaşları'nı resmettiği tablolarıyla tanındı. Diğer oğlu Kemal Mesarea Arnavutluk'a taşındı, daha sonra Arnavutluk'un Yunanistan büyükelçisi olarak görev yaptı.

MEZARI

Hürriyet'in Yunanistan Temsilcisi Yorgo Kırbari Şöyle diyor: “Selanik’teki son Osmanlı güçlerinin komutanı Hasan Tahsin Paşa’nın mezarı gayet özenle korunmuş. Yunan Kara Kuvvetleri’ne ait bir müzede bir Osmanlı paşasının mezarının bulunması, sevildiğine bir işaret.

Selanik’ten 25 kilometre mesafede eski adı ‘Topsin’ yeni adı Gefira’da (Köprü) Osmanlı döneminin büyük çiftlik ağası Modiano’nun köşkü var. Bugün Balkan Savaşları Müzesi. Selanik’in 1912’de Yunan ordularına teslimiyle ilgili müzakereler bu köşkte yapıldı. Bir yanda Yunan Kralı Yeorgios’un oğlu veliaht ve başkomutan Konstantin, diğer yanda Selanik’teki Osmanlı güçlerinin komutanı Hasan Tahsin Paşa’nın temsilcisi Şefik Paşa.

Binanın bahçesinde daire üzerinde mermer bir taşın bulunduğu bir de mezar dikkatimi çekti. Üzerinde ‘Hasan Tahsin Paşa (1845-1918) ve Kenan Mesare (1899-1965) yazıyor. Yunanistan’da bir tek Tepedelenli Ali Paşa’nın sevildiğini bilirdim. Yunan Kara Kuvvetleri’ne ait bir müzenin bahçesinde bir Osmanlı paşasının mezarının bulunması, Hasan Tahsin Paşa’nın da sevildiğine işaret.

Paşa 73 yaşında Lozan’da öldü. Kemikleri 1937’de Selanik dışındaki Trinadia mevkiindeki Arnavut mezarlığına nakledildi. Mezarlık 1983’te istimlak edilince kemikler 23 yıl bir kutuda muhafaza edildi. 2006’da ise aynı zamanda yaveri olan ressam oğlu Kenan Mesare’nin kemikleriyle beraber müzenin bahçesine gömüldü. Araştırmacı-gazeteci Alekos Orologas, “O Selanik’in gerçek kurtarıcısı ve hayırseveri” diyor paşa için.

Hasan Tahsin Paşa’nın buralarda sevilmesinin nedeni: 26 Ekim 1912’de Selanik’in kayıtsız şartsız Yunan ordularına teslim protokolünü imzalaması. Kimilerine göre direnmesi için İstanbul’dan verilen talimata uymadı. Kimilerine göre dönemin büyük güçlerinin Selanik’teki konsoloslarının etkisi altında kaldı. Kimilerine göre gaflet içindeydi. Kimilerine göre hain.

Selanik’in 550 yıllık Osmanlı egemenliğinden sonra Yunanistan’a geçmesinde imzası bulunan paşanın, şehirdeki Osmanlıların hayatta kalabilmeleri için bu kararı aldığını söyleyenler de var.

Araştırmacı-yazar Vasilis Nikoltsos’a göre, Hasan Tahsin Paşa çok sevdiği Selanik’te kan dökülmesini istemiyordu. Bu nedenle de protokolü imzaladıktan sonra, “Selanik kaybedildi ancak kurtuldu” dedi.

Selanik'i biz ihanetle verdik...

İHANETLERİ OKUYUN Kİ UYANIK OLUN, BİR DAHA KANDIRILMAYIN...

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
 • Yorgos Yunanli 19 Kasım 2017 08:48 If this is for you an Ihanet, then what is with Istanbul and Smyrna , former big greek citys ? Like you won the war (1919-1922) , so the greeks won the Balkan wars (1912-1913) with his millitary power and not with "ihanet". Stop to disinform your people. Turks and Greeks have a very similar culture and are blood mixed people , you know it and if not, then look at the mirror if you look like a Uigur or Özbek Turk or like a mediterranean Greek ? Our Fate is to live together as friends in good neighborhood and such phrases like "selanik'i yunanlilara kim verdi" and "Izmir or Constantinopel'e türklerine kim verdi" have to be stoped ! Yorgos

  CEVAP YAZ 2 3 (3) Öne çıkart
  • Misafir 09 Şubat 2018 17:21 Selanikte bir Osmanlı Kulesi var. Orada Selanik tarihi anlatılıyor. 1600'lerden 1912 tarihine kadar Selanaikte tıpkı İstanbul gibi tarağın dişleri gibi görünen camiler vardı. Sahi Sayın Yorgo o camiler nereye gitti. Ne yaptınız? Eski Yunan Medeniyetinin devamıyız diyen Yunanlılar neden 550 yıl hükmetmiş Osmanlı Medeniyetine ait eserleri korumadılar. Oysa o eserler cansızdı ve size emanet edilmişti. Bizim İstanbulda bütün kiliseler ayakta ve eskileri restore ediliyor. Bulgar kilisesi gibi. Daha geçen sene Dimetoka'daki Tarihi Ulu camiyi (ki dünyada benzeri yok) gece saat 03'te yakılmadı mı? Yakanları cezalandırdınız mı? Oysa o tarihi eserler ayakta dursaydı. Islam ülkelerinden gelen turistlerden elde edeceginiz gelir sizi ayakta tutardı. Bence o dini eserlere yaptıgınız saygısızlık bir gün karşınıza çeş,tl, konferanslarda çıkacak. Ne yazık ki bu cezayı hiç de hak etmedikleri halde o katliamaları yapanların torunlarından yani sizden soracaklar. Bilmem ne cevap vereceksiniz.

   0 3
 • Yorgos Yunanli 19 Kasım 2017 08:48 Dear friends, your view is a little bit one-sided. You forget, that the turks only conquered the city "kilictan" (500 years ago) from the greeks (like Istanbul Izmir and many other greek citys). The population was still to over 50 percent greek ; in Smyrna ( gavur izmir) to 80 percent. So why do you call it tragedy and "Ihanet" when the city was again greek ?

  CEVAP YAZ 1 1 (1) Öne çıkart
  • Misafir 09 Şubat 2018 17:30 Osmanlılar 500 yıl ince Yunanlıları kılıçtan geçirselerdi bugün siz hayatta olmazdınız. Patrikhane de olmazdı Aya İrini de (Bulgar Kilisesi) de Kariye de olmazdı Akdamar da olmazdı. Sümela da olmazdı say sayabildiğin kadar. Demekki Osmanlı sizi Tiranların elinden kurtarmış ve adalet getirmiş. İzmire nasıl gelip nasıl gittiğinizi hiç anlatmayayım. Fetih demek adalet dagıtmak demektir. İşgal demek değildir. Osmanlı bunu yapmıştır. Yoksa nasıl içeriden destek alabilirdi. Adalet yoktu da onun için destek aldılar. Karamurat filmini de mi izlemediniz.

   0 2
 • s.sAYIN 28 Haziran 2017 17:15 vatanına ihanet edenler hep muazeret ararlar.Fakat tarih unutmazMİLLİ vicdan hainleri tarihin çöplüğüne atar,onları cezalandırır. sen 26000 kişilik mücehhez bir orduyu bir mermi patlatmadanteslim et masum halkı yunan cellatlarının eline bırak ve sora masuniyet perdesine bürün.Sayın yazarorhan Türker yunan arşivlerine arştııma yapıp tarih kitabı yazılmaz.Başka gerekçe aramaya gerek yok oğlunun yunan vatandaşı oluşu babasının yunan kahramanı olarak mezarının selanıke getilmesi vatanhaini olduğunun gerekcesiolmaya yeterlı degilmi.

  CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.