3252 Defa Okundu

Bu şehrin, yani Malatya’nın bir evladıyım.  Üstelik son derece iyi tanıyan,  bilen ve kimin neye, nereye ve kaça tekabül ettiğini ; kimin, kimlerin sırtından geçinip semirip sömürdüğünü ve millete de adam(!) pozu attığını gayet iyi bilen bir Malatyalı…

İşte böylesine hâkim olduğum ve iliklerine kadar haiz olduğum şehrin siyasetine ve siyasetçisine de aynı derece de hâkim, bilen, tanıyan ve zaman zaman da yazan bir kişiyim. Dolayısıyla Malatya’nın uzunca yıllar evveline ve pek tabi ki en debdebeli süreç ve siyasetçilerini de yakinen takip eden bir yazarıyım.

Genel hatlarıyla sevilir ve yaşanabilir bir şehir niteliği taşımaktadır Malatya. Zaman zaman gereksiz, anlamsız ve bir o kadar da kısır siyasi çekişme ve tartışmaların merkezinde olmuştur. Ama hep muhafazakâr karakteristik yapısı dolayısıyla da sağ ve muhafazakâr partilere daha sıcak ve samimi davranmış ve blok halinde destek vermiştir.

Malatya, blok halinde ve de kesintisiz desteklerine rağmen görmesi gereken teveccüh ve destekten mahrum kalmış ve sadece kendi öz kaynakları sebebiyle bir yerlere gelme / gelebilme ve var olma mücadelesi vermiş ve bu mücadeleye de devam etmektedir.

İşte bütün bu hengâme ortasında uzun yıllardır ilk defa kendi içerisinden ve de çok ciddi bir kitlenin hemfikir olduğu bir siyasetçi, bir başkan ve bir lider yetiştirmiştir. Üstelik bu lider hiç kimselerin arkasına sığınmadan, kimselerin üzerine basmadan, kimselerin sırtından yükselmeden salt kendi özel, içten ve samimi gayretleri sonucunda elde ettiği muhteşem sevgi ve teveccüh bakiyesinin üzerinde yükselmektedir.

Merhum Özal’dan bu yana ilk kez gördüğümüz bu bireysel başarı ve bunun karşılığı olan haklı teveccüh, temsil ettiği partinin en hafif tabiriyle denk bir sevgi ve oy potansiyeline paralel düşmektedir. Kendisini böylesi bir sevgi seline, ilgi, alaka ve teveccühe taşıyan amil, ne partisi ne de herhangi bir siyasetçinin desteği değildir.

Halk ile içiçe oluşu, sade, sıradan, gösterişten uzak, içten ve yüreksi dokunuşları Malatya halkı tarafından hak ettiği desteği görmüş ve halk, bu Anadolu evladını bağrına basmıştır. Bütün bu alçak gönüllülüğünü bir de belediyecilik başarıları ile taçlandıran Selahattin GÜRKAN, kendine has ve kendisine özgü bir siyasetçi örneği ortaya koymaktadır.

Kâh bir mesire alanın da ellerini omuzlarınıza atarken görebileceğiniz, kâh bir belediye otobüsünde seyahat ederken sizinle hemhal olduğuna tanık olacağınız, direk ve sorunsuz ulaşıp dert ve sorunlarınızı iletmenin yanı sıra sıcak bir hasbihal edebileceğiniz mümtaz bir kişi, başkan ve liderdir.

Selahattin GÜRKAN

Yukarıda saydığım bir çok özelliğinin yanı sıra esasen ne istediğini ve neyi istemediğini bilmesiyle birlikte istediği ve doğru olduğuna inandığı kişi, kurum ve projenin de sonuna kadar arkasında duran, durabilen kararlı ve gözüpek bir liderdir.

Alışıla gelmiş monoton bir dil ve üsluptan tamamen uzak, salt kendi litaretürünü kullanan ve bunu da yaparken yine kendisi olmaya ve kendisi kalmaya azami gayret gösteren GÜRKAN, bu yeti ve özellikleri bakımından da diğer tüm Malatyalı siyasetçiler ile arasında ki mesafeyi her geçen gün daha da açmaktadır.

Malatyalı için GÜRKAN !

Hepsi bir kenara o bir kenara diye nitelendirdiği ve kendi evladı, gardaşı, abisi, babası konumuna getirdiği ve bütün bu payeleri yüksünmeden ve seve seve veren Malatyalı, Özal sonrası ilk kez böylesine cömert davrandığı kişinin de kendisidir.

Bütün gününü doya doya vatandaşları ve onların talepleri üzerine yürekten eğilmek ve tek derdinin memleketine kalıcı, anlamlı ve sorun çözen eserler bırakmak olan GÜRKAN, bütün partilerin bünyesinde görmek istediği, en azından görmekten yana memnuniyet duyacağına inandığım bir siyasetçidir.

Malatyalının, hangi partiden olduğuna bakmaksızın ve de blok halinde etrafında kenetleneceği ve önemli bir fark ile de tekrar başkan olarak görmek istediği ve göreceği GÜRKAN, hem Malatya’nın ve hem de kendi hikâyesini yazmaya devam etmektedir.

Yakinen takip ettiğim ve bu güzelliklerini devam ettirdiği sürece aczine arkasında durup dilim yettiğince yazacağım ve destek vereceğim başkana selamlar ve muhabbetlerimi sunuyorum…

 

Yorumlar