5 °c

Seçmen siyasetçide ne arar?


> Günümüzde siyaset yapmak çok değişti.
>
> Siyasi hareketler parti programlarıyla seçmen karşısına çıkmıyor.
>
> Seçmen de parti programına filan bakmıyor.
>
> Şimdi medyanın da gündeminde olgu tek… Partideki marka isimler, ses getirecek sloganlar.
>
> Daha önemlisi, liderin ses getirecek söylemleri…
>
> Ve gelinen nokta takım tutar gibi siyasallaşmak…
>
> Yense de yenilse de takımın yanında ve arkasında olmak…
>
> Seçimler artık bu şablona evrilir oldu. Seçmen yerel yönetimde kendisine kimin hizmet vereceğini zerre merak etmeden takım tutar gibi partisinin gösterdiği adaya oy verir oldu.
>
> Siyasi partiler de aday belirlerken ilinde ilçesinde tanınan bilinen kimselerden çok bu şablona göre aday aradı.
>
> Ne var ki imaj üzerine yapılan belirlemelerin kısa vadede sonuç getirse de uzun vadede sıkıntılar çıkardığını herkes gördü.
>
> Yerel seçimlere yaklaşırken, AK Parti’nin bir önceki seçimde birlikte yola çıktığı ama geçtiğimiz sene “metal yorgunluğu” neden gösterilerek görevinden istifa ettirilen isimleri kamuoyunda izahı zor durumlara sebep oldu.
>
> CHP’li birkaç belediye başkanının görevden el çektirilmesi bahsi diğer bir konu olmakla birlikte yapılan bu uygulamanın seçmen nezdinde bıraktığı kanaati de yabana atmamak gerek.
>
> Bu değerlendirmelerden sonra, yerel seçimler yaklaşırken siyasi partilerin aday belirleme kriterleri ne kadar önemliyse seçmenin de seçeceği kimseyi tanıması bir o kadar önemlidir.
>
> Bizim Ortak Değerlerimiz olarak halkın karşısına çıkan siyasetçide aranması ve olması gereken özellikler şunlardır:
>
> Dürüst olması, çalışkan olması, eğitimli olması, halk ile iç içe olması, demokrat olması, çağdaş olması, yenilikçi ve değişimci olması, milli duygulara saygılı olması, medeni olması, dindar ve inançlı olması, karizmatik olması, mert ve sözünün eri vb. olması.
>
> Seçmenin karşısına siyasetçi olarak çıkan herkes bu konulara önem göstermek durumundadır.
>
> Siyasi partiler de adaylarını belirlerken bu şablona uygun kimselerle görüşmeli ve aday göstermelidir.
>
> Siyasete girdiği andan itibaren “imaj-maker” tarafından yeni bir yüz, yeni bir görüntü ve yeni bir imaj oluşturulan siyasetçinin görüntüsü kadar “eylemi” de önemlidir.
>
> Günümüzde “söylem” gittikçe ikinci planda kalmakta, “eylem” birinci plana çıkmaktadır.
>
> Artık eskisi gibi siyasi partilerin ideolojik mesajları ve herkesi idare eder tarz söylemler kabul görmemektedir. Hesapsız vaatler karşılığını bulmamaktadır.
>
> Türk siyaseti, kişisel imajı partisinin önüne geçmiş lider istemektedir evet. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bunun günümüzdeki en oturmuş örneğidir.
>
> Ancak siyasi kadroların, liderin ilkelerine uygun ve uyum içinde çalışabilmesi sadece imaj değişikliği mümkün olmuyor. Sonunda partiye de lidere de yük oluyor, ayak bağı oluyor, eksi puan oluyor…
>
> Siyasi kadrolar aynı zamanda topluma yön ve hedef belirleyebilen isimlerden oluşmalıdır. Yaptığı icraat ile toplumda karşılık bulabilmelidir.
>
> Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, göreve geldiğinde ilk icraatı ne olmuştu? Tebriklere ayıracak vakti olmadığını ve yapacak çok iş olduğunu beyan etmesiydi.
>
> Bu tutum halkın dikkatini çekmişti.
>
> Acaba bu bir imaj oluşturma çabası mıydı?
>
> Hayır… Çok kısa bir süre sonra "ulaşıma 2018 yılı içerisinde zam yapmayacağız. Gece sabaha kadar olan ulaşım noktasındaki hizmetimiz de memnuniyet uyandırdı. Zam olmayacak, tek gidişlik kartlar 4 liraydı, onu da 3 liraya indiriyoruz. Ankara'da bütün otoparkları İSPARK benzeri ANPARK denetimine alacağız" açıklaması toplumda karşılık buldu.
>
> Somut ve net bir uygulamadır.
>
> İçinde hem hizmet vardır hem vatandaşı anlamak vardır. Hem söz verip sözünde durmak vardır.
>
> Böyle bir Başkanın seçilmemesi için herhangi bir sebep yoktur…  
>
> Siyasi partiler yerel seçimlere hazırlanırken gerek mevcut başkanlarını gerek adaylarını Mustafa Tuna örneğiyle kıyaslamalı ve ondaki net kararlı ve halkta karşılık bulan uygulamaya imza atabilecek başkanlar belirlemelidir.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.