Savaş ekonomiyi nasıl etkiler?

Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı; 9 aylık bebeklerin, daha ilkokul çağındaki çocukların, sivillerin ve vatanlarını güven altına almak uğruna askerlerin şehit düştüğü bir ortamda, “Savaş ekonomiyi nasıl etkiler?” diye başlık atmak hoş bir duygu olmasa gerek..

Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı; 9 aylık bebeklerin, daha ilkokul çağındaki çocukların, sivillerin ve vatanlarını güven altına almak uğruna askerlerin şehit düştüğü bir ortamda, “Savaş ekonomiyi nasıl etkiler?” diye başlık atmak hoş bir duygu olmasa gerek. Ama biliyorum ki felaket tellalları fırsat bu fırsattır, diye atıp tutmaya devam edecek ve yeni bir ekonomik krizin kapıda olduğundan dem vuracaklar.

Tabii ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’yi tehdit eden sözlerini gerekçe olarak göstermekten de geri durmayacaklar.

Bu yüzden kritik dönemlerde, en son söylenecek sözü, baştan söylemekte fayda var...

Unutmamak gerekir ki, ister yerli, ister yabancı olsun sermaye için güvenlik ilk sırada gelir. Tabii buna ekonomik ve siyasi istikrarı da eklemekte fayda var.

Eğer sermaye, bir ülkeyi güvende görmüyorsa, o ülkede ekonomik ve politik istikrar yoksa, o ülke yatırım yapmaz.

Ne derseniz deyin, dilediğiniz kadar yabancı sermaye için bürokrasiyi azaltın, büyük teşvikler verin, hiçbir faydası olmaz.

Çünkü kimse güvende hissetmediği bir ülkeye yatırım yapmaz.

Şimdi gelelim asıl meseleye; Barış Pınarı Harekatının başlaması, döviz fiyatlarını aşırı oranda yukarıya çekti mi, piyasada büyük dalgalanmalar yaşandı mı? Hayır...

Yatırımcıdan, tüketiciye toplumda harekât nedeniyle bir panik havası oluştu mu? Hayır.

O halde moralleri bozmak için hiçbir neden yok demektir.

Siz bakmayın Trump’ın, esip gürlemesine. Hatta ciddiye bile almayın. O, yapacağından değil, kendi kamuoyunu yatıştırmak için atıp tutuyor.

Tabii şunu da unutmamak gerekir; Türkiye hem ekonomik hem de askeri olarak eski Türkiye değil.

Nietzsche’nin dediği gibi, öldürmeyen darbeler vücudu güçlendirdi; Türkiye savunma sanayiinde büyük bir atak yaptı ve ihtiyaçlarının yüzde 60-70’ni karşılar duruma geldi.

Son yıllarda yapılan ekonomik saldırıları da büyük bir başarıyla atlattı ve daha da güçlendi.

Kim ne derse desin, Türkiye, sınırlarını güvence altına almak için başlattığı bu harekattan da başarıyla çıkacak ve daha da güçlenecek. Yabancı yatırımcının sırtını döndüğü değil, rağbet gösterdiği bir ülke olacak.

Yorumlar