584 Defa Okundu

Heykelsever İBBB sermayeyi gene heykelin sırtına yükledi, heykele yatırım yaptı. İBBB 7 milyona 34 Şahmeran heykeli yaptırıp, şehrin önemli meydanlarına; Taksim, Mecidiyeköy, Kadıköy vb. yerleştirdi.

Acaba kimleri zengin etti?!

7 milyonu heykele vereceğine, istihdama ayirsa ve işten attığı işçileri tekrar işe alarak onlara ve ailelerine verseydi olmaz mıydı? Çok güzel olurdu!  

Peki Şahmeran heykeli, mitolojojik mit ya da heykeli, hikayesi İstanbulla ilgili mi? Hayır. İstanbul'a uymayan, İstanbulla alakası olmayan bir hikaye.

Şahmeran Mersin'in Tarsus ilçesi ilgili mitolojik bir kahraman, hikaye…

Tarsus ilçe meydanında da büyük bir heykeli var. 

Heykeller İstanbul'un meydanlarına yakışmış mı? Bence yakışmamış. Olmamış. Yerleştirildiği meydanların tarihi ve kültürel dokusuna, ruhuna, manasına ve felsefesine uymamış. Çıkıntı durmuş.

Sanat sanat için değil, toplum için olmalı; toplumun ve mimarinin ruhuna uymalıdır. 

Heykelperestler pardon heykelseverler, heykelle yatıp heykelle kalkıyorlar, heykel yapmadan duramıyorlar, hayatın kendisini gerçekle değil, heykeliyle yaşamayı seviyorlar. Örneğin ağacın kendisini değil, heykelini dikip, mutlu oluyorlar!

Sarhoş adam heykeli, eşek heykeli, Başpiskopos heykeli, ağaç heykeli, geyik heykeli, ayı heykeli, sünger heykeli, taş heykeli, ucube heykeli, o heykeli, şu heykeli, bu heykeli….

Heykelde sonsuzluk…

Takdir Türk Milletinin!, Türkiye Milletinin!

Saygı ve selamlarımla…

Yorumlar