Reform zamanı...

Reform zamanı...

Ben beklemiyordum... Daha doğrusu, hiç kimse beklemiyordu böyle bir sonucu.

Başa baş biten bir seçimin ardından Millet İttifakı adayının, Cumhur İttifakı adayına 9 puan fark atacağını kim tahmin edebilirdi ki?...

Neyse, biz gelelim bundan sonra neler olacağına...

Dünya, bölgesel savaşların durulmadığı, küresel ekonomin ticaret savaşları nedeniyle daha da daraldığı bir süreçten geçiyor.

Türkiye ne yazık ki hem bölgesel hem de küresel savaşlardan en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor. Tabii bu durum Türkiye ekonomisini de olumsuz etkiliyor.

Türkiye her ne kadar son birkaç yıldır yaşadığı ekonomik durgunluğu aşacak önlemler alsa da bunun ekonomik göstergelere kısa vadede yansıması mümkün değil.

Reel sektöre verilen desteklerin ve ithal edilen kimi ürünlerin Türkiye’de üretilmesine yönelik verilen teşviklerin ekonomiye yansımasını ancak birkaç yıl sonra görebiliriz.

İstanbul seçimlerinin bununla ne ilgisi var diye soruyorsanız belirteyim; bu seçim yenilgisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetinin sadece siyasi alanda değil, ekonomide de acil tedbirler almasını beraberinde getirecek.

Yani, bu son seçimde yaşanan ağır yenilgi, AK Partinin acilen hem siyasi hem de ekonomik alanda reform yapmasına neden olacak.

Çünkü kesintisiz olarak 17 yıldır hükümet olan AK Partinin kendini ve politikalarını yenilemeden iktidarını sürdürmesi pek mümkün gözükmüyor.

Ekonomik durgunluğun faturası 31 Mart seçimlerine yansıdı diye olayı geçiştirmeye çalışsak da 23 Haziran seçimleri için nasıl bir gerekçe bulabiliriz ki?

Bu yüzden önümüzdeki dönemde, birbiri ardına yaşanacak ekonomik ve demokratik reformlara şahit olabiliriz.

Hatta bu iki alanda yapılacak reformların kısa vadede hayata geçirilebilmesi için kimi bakanlarla yollar dahi ayrılabilir.

Görünen köy kılavuz istemez, sorunlar ortada ve biran önce aşılması gerekiyor. Peki, AK Parti bunu başarabilir mi?

Neden olmasın. Üstelik AK Partiden başka bir partinin bu sorunları aşması mümkün gözükmüyor. Çünkü AK Parti, Türkiye’nin kısa sürede değişip dönüşebilme yeteneği olan tek partisidir.

Ne AK Partinin başka bir şansı var, ne de Türkiye’nin.

 

Yorumlar