Referandum dopingi

Referandum dopingi

CHP, sonucu içine sindiremeyip yaygara koparmaya devam etse de, referandumun ardından iç ve dış piyasalarda olumlu haberler birbiri ardı sıra gelmeye başladı.

Referandumdan “evet” çıkmasının ardından döviz kurları inişe geçerken, sonuç adeta Borsa’ya dopingi etkisi yaptı.

Referandum öncesi 3.73 TL’ye kadar çıkan dolar inişini sürdürüp 3.61 TL seviyesine dek inerken, Borsa yükselişini sürdürerek 92 bini de aştı.

Endeks 92 bin 423 puana ulaşarak son 47 ayın rekorunu kırarken, bu yükselişin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor.

Referandum sonucu dış piyasalarda da yankılandı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yaptığı açıklama ile anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilmesini değerlendirdi.

Çıkan sonucun ekonomik reformlar için yeni bir fırsat yarattığını belirten Fitch, yapısal eksikleri giderecek ve dış kırılganlıkları azaltacak reformların uygulanması halinde Türkiye’nin kredi notunun olumlu etkilenebileceğini bildirdi.

Fitch açıklamasında, yeni cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin 2019 yılı kasım ayında yapılacağını hatırlatarak, bu durumun ekonominin tekrar AK Parti hükümetinin öncelikleri arasına girmesini sağlayabileceğini vurguladı.

Yapısal eksikleri giderecek ve dış kırılganlıkları azaltacak reformların uygulanmasının kredi notuna olumlu yansıyacağını hatırlatan Fitch, Hükümetin büyümeyi de öne alan ekonomik reformlara devam etmesi halinde Türkiye’nin kredi notunun yükseleceği sinyalini verdi.

Daha önce Türkiye’nin kredin notunu düşüren Fitch, önümüzdeki temmuz ayında Türkiye için yeni bir değerlendirmede bulunacak…

Referandumun hemen ardından iç ve dış piyasalarda gördüğümüz bu olumlu havanın, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin sonuçları açıklamasının ardından devam edeceğini düşünüyorum.

Çünkü başkanlık sistemi, Türkiye’nin sadece siyasi bir istikrara değil, ekonomik istikrara kavuşmasını da sağlayacak.

Yeni sistemle birlikte bürokrasinin zayıflaması ve hem ekonomik, hem de siyasi kararların çok daha hızlı alınması yeni bir dinamizmi beraberinde getirecek.

Fitch’in yanı sıra diğer kredi derecelendirme kuruluşları da referandum sonucunu değerlendiren benzer açıklamalar yapabilirler.

Başkanlık sistemiyle birlikte Türkiye yeni bir kulvara girdi. Yeni sistemin hem politika hem de ekonomiye yönelik önemli katkılarını önümüzdeki yıllarda çok daha net göreceğiz.

Yorumlar