592 Defa Okundu

Koronavirüs sebebiyle 1 yıl ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyatları dolu dizgin devam ediyor. Oyunlarda şu ana kadar 6 madalya alan ve 2 madalyayı da garantileyen milli sporcularımız, birçok branşta tarihi başarıya imza attı.

Milli sporcularımız Tokyo 2020'de şu ana kadar bir altın, 5 de bronz aldı. 22 yaşındaki genç sporcumuz Mete Gazoz, okçuluk alanında altın madalya alarak, okçuluk alanında ilk madalya alan Türk sporcu oldu. Bir diğer ilki jimnastik alanında bronz madalya kazana Ferhat Arıcan yaşattı. Paralel barda üçüncü olan Ferhat Arıcan, Türkiye'ye cimnastikte ilk madalyayı getirdi.

Ülkemiz adına bir diğer ilki de güreş alanında madalya kazanarak Yasemin Adar yaşattı. 76 kiloda bronz madalya kazanan Adar, bu branşta Türkiye'ye madalya kazandıran ilk kadın sporcu oldu.

Güreş branşındaki başarılı spocularımızıdan Rıza Kayaalp de bronz madalya kazanarak göğsümüzü kabarttı. Milli sporcu, 3 olimpiyat madalyası kazanan 4. Türk olurken, 2. güreşçi olarak tarihe geçti.

Boksta Buse Naz Çakıroğlu yarı finale çıkıp madalyayı garantiledi. Bokstaki bir diğer sporcumuz Busenaz Sürmeneli de, 69 kiloda yarı finale yükselerek madalyayı cebine koydu.

A Milli Kadın voleybolcular da performanslarıyla tarihi bir başarıya imza attı. Takım düzeyinde ülkemizi temsil eden tek ekip olan Filenin sultanları çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi. Çeyrek finalde Güney Kore'ye 3-2 yenilerek turnuvaya veda eden Milliler tarihinde ilk kez son 8'e kalma başarısı gösterdi.

Yorumlar