1946 Yılından beri  tam 72  yıldır  alışveriş yaptığımız ,kredi aldığımız ,silah  alışverişi   yaptığımız  Amerika  gerçekten bizim dostumuzmu ?  Amerika nın dostu filan yoktur.O sömürebileceği  ,kanını emebileceği , yeni avlar yeni  kurbanlar peşindedir.

Geçenlerde  6 haziran 2019  tarihinde Amerika savunma bakan vekili Patrick Shanahan  içi  tehdit ve terbiyesizliklerle  dolu  bir mektubu  savunma bakanı  Hulusi Akar a yolladı.Ama her ne hikmetse  mektup umuma açık  paylaşıldı.Açık olması bir bakıma iyi oldu  Sözde müttefikimizin gerçek domuz yüzünü gördük hep.Mektupta  resmen Türkiye nin iç işlerine karışan  , akıl veren bir uslup vardı.Diyorki Rusya dan  S 400  hava savunma sistemi alırsan ,bende sana F 35  uçaklarını vermem .Türkiye nin Amerika ya eğitim  için  yolladığı 40 civarı pilot  ve bakımcı teknisyenin eğitimlerinin durdurulacağı hatta geri gönderileceği  bildiriyordu.Gerçektende geçen  eğitimlerin durdurulduğu  açıklandı.31 temmuza  kadar mühlet verildi Türkiye ye .Amerika nın  tehditleri sürüyordu .Türkiye yi  Amerika nın düşmanları listesine eklerim.Yeni yaptırımlarla  ekonominizi altüst ederim.

1964  yılında  Türkiye  Kıbrıs taki  Rum  zulmüne  müdehale edecek imkan arıyordu.Türk nüfus  katlediliyordu.Dönemin  başbakanı İsmet İnönü  genelkurmayla bir araya geldi tartışıp  görüşüldü .Çıkarma gemisi olmadığı için sadece hava harekatı yapılacak .Rum hedefleri  havadan vurulacaktı.Amerika  ve Avrupa  böyle  bir harekata kesinlikle  karşıydı.Dönemin  Amerika başkanı Johnson  5 haziran 1964 tarihinde içi tehdit  ve diplomasiye sığmayan bir mektubu Türkiye ye  yolladı.

Mektupta, Türkiye'nin adaya tek taraflı müdahalesinin Türk ve Yunan tarafları arasında savaşa yol açabileceği ve NATO üyesi olan bu iki ülkenin savaşmasının kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Türkiye'nin müdahale kararı almadan önce müttefiklerine danışması gerektiği anımsatılmıştır. Ayrıca bu savaşın Sovyetler Birliği’nin de Türkiye’ye müdahale ihtimalini doğuracağı ve NATO'nun böyle bir durumda Türkiye'yi savunma konusunda isteksiz olacağı ima edilmiştir. ABD'nin Türkiye’ye sağladığı askeri malzemenin bu müdahalede kullanılmasına izin verilmeyeceği belirtilmiştir. Mektubun ardından Türkiye müdahale kararından vazgeçmiştir. İsmet İnönü 21 Haziran 1964’te ABD’ye giderek başkan Johnson ile bir görüşmede bulunmuştur.Amerika benim verdiğim silahları,uçakları  benden izinsiz bir harekatta kullanamassın diyerek resti çekmiştir.

İsmet paşa ne  Avrupa yı  ne Amerika yı  dinledi .Ağustos ayında  Kıbrıs a  2 hava harekatı yaptırdı.Harekatta Amerika dan alınan F 100  jet uçakları kullanıldı .500 civarı Rum milis etkisiz hale getirilirken ,birkaç küçük savaş  gemisi batırıldı.Rum güçleri geçici bir sürede olsa  durduruldu.Nihayi  harekat  10 sene sonra   1974 yılında   Ecevit –Erbakan koalisyon hükümeti döneminde yapıldı.1974  Harekatı  sonrası  Türkiye ye ambargo uygulandı. Ülkede  bazı ürünler karaborsaya  düştü .Akaryakıt sıkıntısı başladı.hani derler ya aç kaldık  ama şerefimizi  ayaklar altına almadık ,boyun eğmedik.

Ak parti Mhp  koalisyonundan  dik bir duruş   bekliyoruz .Papaz krizinde olduğu  gibi geri adım atılması uygun olmaz .S 400  Türkiye ye gereklidir ,lazımdır.Ülkenin etrafını saran ateş çemberi  bizi sürekli  tehdit etmektedir. Hükümetin  geri adım atması  Türkiye nin uluslararası arenada  itibarını tabiki sarsacaktır.Sağcısından solcusuna  ,hangi görüşte olursa olsun sokakta bir vatandaşa   sorduğumuz zaman  S 400  Türkiye  için vazgeçilmezdir  diyor…..

1964 yılının bazı gazete manşetlerini yazıya ekliyorum.Ey  Amerika biz tarihte  kaç devlet kurduk  bu dünya sanada kalmaz .Kanlı karanlık tarihinde yok olup gideceksin birgün….

 

13 ocak 1964  Hürriyet gazetesi

 

6 Haziran 1964  Milliyet gazetesi

11 ağustos  1964  Milliyet gazetesi

 

9 Ağustos  1964  Milliyet gazetesi

9 Ağustos 1964 Cumhuriyet gazetesi

Amerika savunma bakan yardımcısı Patrick  Shanahan ın mektubu

Yorumlar