Moody’s’ten politik hamle

Moody’s’ten politik hamle

Dünyanın bugün geldiği noktada küresel yatırımcıların işi bayağı zor. Neden derseniz, dünyanın çivisi çıktı da ondan!

Hani ABD ile Türkiye arasında ipler gergin ya... Hani ABD, artık Türkiye’ye her istediğini yaptıramıyor ya, madem öyle işte böyle misali ABD, Türkiye’ye yönelik tüm kozlarını oynamaya başladı.

S-400’lerin Rusya’dan alınmasına tepki gösteren ABD’de, artık elinden geleni ardına koymuyor.

Amaç, Başkan Erdoğan’ı zora sokmak, AK Parti’yi geriletmek...

Bırakınız ABD’li bakanların, bakan yardımcılarının ve danışmanların asarız keseriz türü çapsız açıklamalarını, artık şirketler bile devrede.

Siz, bayram değil, seyran değil eniştem beni niye öptü misali ABD’li kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin kredi notunu, Ba3'ten B1'e düşürdüğüne yönelik açıklamasını neden yaptı sanıyorsunuz?

Sizce Moody’s neden bu açıklamayı 10 gün, ya da bir ay sonra yapmadı?

Çünkü bir aya kadar S-400’ler Türkiye’ye gelecek, bir hafta sonra da İstanbul belediye seçimleri yapılacak!..

Hadi diyelim ABD’li Moody’s’in zamanlaması tamamen tesadüf, peki yaptığı açıklama ne kadar gerçekçi?..

Türkiye’de bu yılın ilk çeyreğinde borç çevirme oranı, bankacılık sektörü için yüzde 128, reel sektör için de yüzde 165 düzeyine ulaşmadı mı?

2018 sonu itibarıyla, gelişmekte olan piyasaların toplam borcunun GSYH'ye oranı, ortalama yüzde 212.6 iken, bu oran Türkiye’de sadece yüzde 156.8 değil mi?

Türkiye’de kamu kesiminin borcunun GSYH’ya oranı yüzde 33.5 iken, bu oran gelişmekte olan ülkelerde ortalama yüzde 49.7’ye ulaşmadı mı?

Türkiye’de hane halkının borç yükü, GSYH'nin yüzde 14.7'siyken, gelişmekte olan piyasalar bu oran ortalaması 37.6’larda gezinmiyor mu? .

Türkiye’de reel sektörün toplam borcu GSYH’nin yüzde 75.5'i iken, bu oran gelişmekte olan ülkelerde ortalama yüzde 91.7 değil mi?

Türkiye’nin ihracatı sürekli artmıyor mu, turizm gelirleri her geçen yıl yükselmiyor mu, enflasyon düşüş trendine girmedi mi?

Peki hal böyle iken neden Moody’s Türkiye’nin notunu düşürüyor?!..

Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar neyi dikkate alacaklar; Türkiye ekonomisinin gerçeklerini mi yoksa Moody’sin kredi notunu mu?

Bekleyip birlikte göreceğiz.

Yorumlar