28 °c

Millet Devlet Elele

                Ekonomi Savaşı:

15 Temmuz da aradığını bulamayan ‘’mel’un’’ lar, bu kez de ekonomi darbesiyle ülkemizi yıkmaya çalışıyorlar. Doların son dört yıldaki yükselişine baktığımız zaman bunu daha net görebiliyoruz.

Dolar, 2 Lira dan 3 Lira ya 40 ayda, 3 Lira dan 4 Lira ya 20 ayda, 4 Lira dan 5 Lira ya 4 ayda, 5 Lira dan yukarısını ise 10 Ağustos gecesinde olduğu gibi gece yarısı kur darbeleriyle gördü. Demek oluyor ki dolardaki yükselişin sebebi sözde ekonominin bozukluğu değil, ekonomik kriz çıkarmak isteyen ‘’mel’un’’ ların işidir!

Ekonomik bir savaş verdiğimiz muhakkaktır. Ancak bu savaşı biz yani elele verdiğimiz Millet ve Devlet kazacaktır.

Dolar, 7,22’yi görmüşken, ekonominin halen dimdik ayakta olması eski Türkiye olmadığımızın ispatıdır. Eğer eski Türkiye olsaydık, 2001 yılında olduğu gibi bir gece de 16 tane banka batmış olurdu. Aksine şuan bankalar para kazanıyor!

Türkiye’nin, bağımsız politika yürütmesi, 2017 yılın da %7,4 gibi büyüme oranlarını elde etmesi, en iyi 10 ekonomi arasına girme hedefini bilen ve bunu bozmak adına Türkiye’yi ekonomik krize sokmak isteyen ABD, yavaş yavaş sönen yıldızının farkına varmış o yüzden yeni parlayan yıldızları söndürmenin peşine düşmüştür.

Doların yükselişi elbet duracaktır ancak doların yükselişine alkış tutanlar yarın vicdanlarına ne hesap verecekler. Tabi vicdanları kurumamışsa...

Doların yükselişine alkış tutan hainler olduğu gibi düşmesi için varını yoğunu ortaya koyan vatanperverlerde vardır. Devlet ticaret dışında doların yükselmesi ve para kazanmak için yüklü dolar alanlara hukuki işlem yapmalıdır!

SWAP İşlemlerine Sınırlama:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu SWAP işlemlerine sınırlama getirdi: (Belli miktar dövizin aynı anda yapılan tek bir işlemle, farklı vadelere tabi olarak satın alınması ve satılması). Çok önemli olan bu hamle ve bunun gibi hamlelerle doların yükselişi önlenebilir.

BDDK’dan sonra Merkez Bankası da açıklama yaptı işte o önlemler…

*Teminat döviz depo limitleri 20 milyar Euro’ya çıkarıldı.

*TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 250 baz puan indirdi.

*Yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 400 baz puan indirdi.

*Bankalara ihtiyacı olan tüm likitide sağlanacak.

Bu önlemler piyasaları rahatlatacak ve güçlü Türkiye yoluna devam edecek.

Aynı zamanda Sermaye Piyasası Kurulu, yalan haber yapanlara ilişkin 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilebileceğini hatırlattı. Kurul, yalan bilgilerle spekülasyonlara neden olan kişiler hakkında dava açılacağını da belirtti..

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Asyalı 14 Ağustos 2018 11:29 Pozitif bakmak lazım sizin gibi umarim kötü şeyler olmaz ve elele çıkarız bu sınavdan hayırlısı ile

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Mustafa Açıkgöz 14 Ağustos 2018 09:46 Çok güzel bir yazı olmuş. Şimdi birlik olma zamanı

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.