26 °c

Millet Devam Dedi

            Millet Erdoğan’ı Başkan Yaptı:

Yeni yönetim şekli için ilk kez sandığa giden Türkiye, 24 Haziran seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda yaklaşık % 52,3 ile yeni sistemin başkanı yaparak yola devam dedi!!!

 Anadolu ihtilalinin olduğu seçim de, Parlamentonun çoğunluğunu alamayan Ak Parti, büyük bir ihtimalle MHP ile mecliste de ittifaka devam edecek.

Recep Tayyip Erdoğan tüm rakiplerinin toplam oylarının üzerinde bir oy almış ve Türkiye’nin ilk Başkanı olmuştur. Bu durum takdire şayandır!!!

 1 Kasım seçimlerine göre oy kaybeden Ak Parti, bu kaybedişten ders almalı ve hatalarını düzeltme yoluna acilen gitmelidir!!!

 CHP Yıkıldı:

CHP resmen yıkıldı!!! Hele hele ‘Millet ittifakı’’ yerle yeksan oldu. 1 Kasım seçimlerine göre, CHP’nin yaklaşık %3 oy kaybı var. Sizce nereye gitti bu %3’lük oy, tabi ki HDP’ ye. Tıpkı 1 Kasımda ki emanet oylar gibi CHP yine HDP’ ye destek vererek, meclise girmesine yardımcı oldu!!!  Bu durum CHP ve Muharrem İnce’nin,  HDP ve Selahattin Demirtaş’ın  oy oranlana bakıldığı zaman daha da net anlaşılmaktadır. Yani demem o ki aralarında ittifak olmadığı halde birbirlerine destek verdiler!!!

Parlamentonun Kazananı MHP oldu:

Gayri resmi olmakla beraber 24 Haziran seçim sonuçlarına göre, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.3, Muharrem İnce ise yüzde 30.8 oy aldı. Milletvekilliği seçimlerinde ise Ak Parti yüzde 42.5, CHP yüzde 22.7 oy aldı. Önce ki seçimlere göre gözle görünür oy kayıpları yaşamışlar!!!

Ancak MHP 1 Kasım seçim sonuçlarına çok yakın bir oy alarak, Parlamentonun kazananı olmuştur. Çünkü oyunu önceki seçime göre en iyi koruyan parti oldu. Aslında HDP’ de korudu tabi emanet oylarla!!!

Bazı anket şirketlerinin açıkladıkları anketler komik ötesiydi. Öyle ki, Meral Akşener’i %15, %20 hatta %21 bile gösteren oldu. Ancak Akşener %7,4’te kaldı. Önceki yazılarım da Akşener’in ilk seçiminde hayal kırıklığı yaşayacağını yazmıştım!

Temel Karamollaoğlu’na sormak istiyorum; CHP ile ittifak ederek değdi mi rahmetli Erbakan Hoca’nın kemiklerini sızlatmaya diye?

Tamam mı, Devam mı? Başlıklı Yazım:

11 Mayıs 2018 tarihli yazımda seçim sonucu hakkında tahminimi şöyle yazmıştım: ‘’Benim fikrimi soracak olursanız, milletimiz %52 ve yukarısı ile ‘Devam’ diyecektir!’’ Hamdolsun tahminimde yanılmamışım….

23 anket şirketinden benim tahminim gibi sonuçlara ulaşan sadece bir anket şirketi var. Yaklaşık olarak %1, %2 ve %3 yanılma payı ile 12 anket şirketi de sonuçları tahmin etmiş. Geri kalan anket şirketleri tahminlerinde yanıldılar!!!

Kalın sağlıcakla.

Araştırmacı - Yazar

Ahmet Öztürk

1453ahmetozturk@gmail.com

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Oğuz ÇELİK 26 Haziran 2018 17:32 İyi tahmin tebrikler

    CEVAP YAZ 1 1 (1) Öne çıkart
  • Mehmet Turan 26 Haziran 2018 13:19 Akpnin oy kaybettesi çok iyi oldu. Güç zehirlenmesinin farkına varırlar hiç olmazsa. Millet ittifakının hayal kırıklığı yaşadığı falan yok Muharrem İnce iyi oy aldı.

    CEVAP YAZ 0 2 (2) Öne çıkart
  • Melike Gündüz 26 Haziran 2018 11:35 Millet, Hilal ve Haccın savaşını fark etti ve gereken cevabı sandıkta verdi. Seçim tahmininiz için tebrikler Ahmet hocam gündemi takip etmek bu olsa gerek

    CEVAP YAZ 1 1 (1) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.