Merkez şaşırtmadı

Bir önceki yazımda, Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının sonuncusunu 12 Aralık’ta gerçekleştireceğini belirterek şöyle demiştim: “Bana sorarsanız MB, bu toplantıda da faiz indirimine devam edecek. Piyasa beklentisi 100 ya da 150 baz puan olsa da ben MB’nin radikal bir karar alarak 200, hatta 250 baz puanlık bir indirime gideceği düşüncesindeyim.”

Bir önceki yazımda, Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının sonuncusunu 12 Aralık’ta gerçekleştireceğini belirterek şöyle demiştim:

“Bana sorarsanız MB, bu toplantıda da faiz indirimine devam edecek. Piyasa beklentisi 100 ya da 150 baz puan olsa da ben MB’nin radikal bir karar alarak 200, hatta 250 baz puanlık bir indirime gideceği düşüncesindeyim.”

Bunun gerekçesini de şöyle açıklamıştım: “Ne de olsa Türkiye’de enflasyonun beklenenden daha hızlı gerilediği ve dünya genelinde merkez bankalarının faizleri yükseltmediği bir dönemdeyiz.”

12 Aralık gelip çattığında tüm gözler MB’nin üzerindeydi. Merkez bir sürpriz daha yaptı ve politika faizini 200 baz puan daha indirerek yüzde 12’ye çekti. Ve böylece 24 Temmuz’da yüzde 24 olan politika faizi, beş ay gibi kısa bir sürede yarı yarıya azalarak yüzde 12’ye inmiş oldu.

Başka bir deyişle, 7 Temmuz 2019 tarihinde Merkez Bankası Başkanlığına atanan Murat Uysal, göreve başladığı günden bu yana katıldığı tüm PPK toplantılarında faiz indirimine gitti ve 4.5 ay gibi kısa bir sürede faizleri bin 200 baz puan geriye çekmiş oldu.

Uysal göreve atanır atanmaz faiz indirimi konusunda aldığı radikal kararlarla dikkatleri üzerine çekti. Göreve atanmasından iki hafta sonra 25 Temmuz’da yapılan PPK toplantısında faizler 425 baz puan indirildi.

MB’nin 12 Eylül’deki PPK toplantısında da indirime gidildi ve faizler 325 baz puan daha geri çekildi.

MB Başkanı Uysal, oranı düşürse de faiz indiriminden vazgeçmedi. PPK’nın ekim ayı toplantısında ise faizler 250 baz puan daha düşürülerek yüzde 16.50’den yüzde 14’e çekildi. Bu yıl aralık ayında gerçekleştirilen 200 baz puanlık indirimle birlikte faizler yüzde 12’ye geriletilmiş oldu.

Bu yıl enflasyonun ise yüzde 11 ile yüzde 11.5 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor.

MB, önümüzdeki yıl nasıl bir politika izler, faiz indirimine devam eder mi diye soruyorsanız, dilim döndüğünce yanıtlayayım.

Önce şunu hatırlatmakta fayda var. 2017 öncesi MB, faiz kararı için yılda 12 kez toplanıyordu ancak, Ocak 2017’de alınan bir kararla toplantı sayısı 8’e düşürüldü. MB yönetimi yeni bir karar aldı ve 2020 yılında 12 kez toplanacağını açıkladı.

Bundan da anlıyoruz ki Merkez’in eli kulağında olacak ve ani değişimlere karşı ani kararlar alabilecek.

Ben MB’nin enflasyondaki gerilemeye paralel olarak önümüzdeki yıl da faiz indirimine devam edeceğini düşünüyorum.

 

Yorumlar